Majówka

01-03.05.2021: Przegląd weekendu

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

„Zaszczep się w majówkę”

#1

W czasie majówki w ramach Narodowego Programu Szczepień odbyła się akcja „Zaszczep się w majówkę”. Wszystkie osoby posiadające wystawione e-skierowanie mogły zgłosić się do mobilnych punktów szczepień przygotowanych w każdym województwie i przyjąć jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson. Akcja dotyczy wszystkich osób 30+, które wypełniły wcześniej formularz chęci zaszczepienia za stronie gov.pl/szczepimysie i mają automatycznie wystawione e-skierowanie oraz osoby objęte harmonogramem szczepień (1 maja – roczniki 1984-85, 3 maja – roczniki 1986-87).

Mobilne punkty przygotowane po jednym na każde województwo. Są to: Wrocław, Toruń, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Łódź, Warszawa, Kraków, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdynia, Chorzów, Kielce, Olsztyn, teren przy jeziorze Malta oraz Szczecin.

Mobilne punkty szczepien

Akcja zorganizowana na majówkowy weekend skłoniła wiele osób. W sobotę od samego rana w każdym z wyżej wymienionych miast kolejki przed mobilnymi punktami były ogromne. Pierwsze osoby ustawiały się np. w Krakowie ustawiały się w kolejce około godziny 5 rano.

Na stronie Narodowego Programu Szczepień można przeczytać informację, że ilość szczepionek na całą akcję jest ograniczona. Każdy mobilny punkt dysponuje liczbą 2500 dawek, co oznacza trochę ponad 800 sztuk dziennie.

Po majówce mobilne punkty mają – jak informuje pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk – być wykorzystane w powiatach, w których jest najmniej punktów szczepień i w których terminy oczekiwania na szczepienie są najdłuższe.

17 lat w Unii Europejskiej

#2

1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej wraz z 9 innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią oraz Węgrami. Było to największe w historii rozszerzenie europejskiej wspólnoty. W sobotę świętowaliśmy tym samym 17 rocznice przystąpienia do Unii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na twitterowym profilu napisało: „Dziś mija 17 lat od przystąpienia Polski Flaga Polski do Unii Europejskiej Flaga Unii Europejskiej, wspólnoty opartej na wspólnych wartościach i wzajemnym szacunku jej członków. W obliczu obecnych wyzwań musimy skupić się na przyszłości, na dalszym rozwoju i budowaniu Europy silnej siłą swej różnorodności!”

17 lat Polski w Unii Europejskiej podsumowywał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. „17 lat temu Polska zrobiła historyczny krok. 1 maja 2004 roku wstępując do UE staliśmy się częścią zjednoczonej Europy wolnych narodów. Dziś każdy widzi, w jaki sposób Polska zmieniła się przez te lata i ciągle zmienia, rozwija i modernizuje” – mówił polski dyplomata. Krótka historia dołączenia Polski do UE. 16 kwietnia 2003 roku ówczesny Premier Leszek Miller, ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz ówczesna minister ds. europejskich Danuta Hübner  w Atenach w imieniu Polski podpisali się pod traktatem akcesyjnym. Następnego dnia Sejm RP podjął uchwałę o wyznaczeniu daty referendum akcesyjnego na 7-8 czerwca 2003 roku. W referendum za członkostwem opowiedziało się 77,45% biorących udział w głosowaniu, 22,55% było przeciw. Frekwencja w referendum wyniosła 58,85%. 23 lipca 2003 traktat akcesyjny został ratyfikowany. O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.

Setna rocznica Powstania Śląskiego

#3

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, którego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska i większości kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych. Rezultaty walki o Śląsk zostały przyjęte przez większość społeczeństwa z zadowoleniem. Na wiecach zwoływanych w celu uczczenia zwycięstwa uchwalano rezolucje, w których zapewniano, że również pozostała część Górnego Śląska powróci do Polski. Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk.

Na Górze św. Anny odbyły się obchody rocznicy wybuchu powstania w których udział wziął Prezydent Andrzej Duda. „Obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego stanowią ważny element stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości; Górny Śląsk miał absolutnie fundamentalne znaczenie” – zaznaczył Prezydent podczas przemowy. „I tego właśnie pod tym względem Górny Śląsk w szczególności miał absolutnie fundamentalne znaczenie, jako kraina i region przemysłowy, jako obszar zasobny w surowce, jako to miejsce, gdzie był zdecydowanie najdynamiczniejszy w tamtym okresie rozwój gospodarczy, i który rokował wielkimi nadziejami także i na przyszły rozwój ekonomiczny” – podkreślił A. Duda.

Prezydent przemówienie zakończył dziękując wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę. „Niech żyje Polska, niech żyje Śląsk” – zakończył Prezydent.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

#4

W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okolicznościowe przemówienia z tej okazji wygłosili prezydenci obu krajów: Andrzej Duda i Gitanas Nauseda. Po zgromadzeniu w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się uroczystość przyznania Nagrody Obojga Narodów, czyli wyróżnienie dla osób zasłużonych dla współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie historii, kultury czy nauki.

Po uroczystościach w Sejmie w południe na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość w trakcie której prezydencji pięciu państw przyjęli wspólną deklarację, podkreślając znaczenie historyczne Konstytucji z 1971 roku. W uroczystościach udział wzięli prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Litwy – Gitanas Nauseda, Estonii – Kersti Kaljulaid, Łotwy -Egils Levits i Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

„My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej, obecni tu Polacy, Litwini, Ukraińcy, Łotysze i Estończycy pamiętamy, że nasze losy są ze sobą ściśle związane. Zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem, tylko jednocześnie możemy żyć we własnych, suwerennych ojczyznach, korzystając ze swobód właściwych krajom nowoczesnej, demokratycznej Europy” – mówił prezydent A. Duda podczas uroczystości.

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie podwóyney naród Polski reprezentującemi. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

ZAKSA wygrywa Ligę Mistrzów

W sobotę pierwszego maja siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wygrali Ligę Mistrzów – najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki w Europie. W finale pokonali Trentino Itas 3:1.

Na zwycięstwo w Lidze Mistrzów polski zespół czekał od 43 lat. Jedynym zespołem, który tego dokonał był w 1978 roku Płomień Milowice. W sobotę w Weronie siatkarze z Kędzierzyna-Koźla wyrównali ten triumf wygrywając finał w Weronie. Droga do finału nie była dla ZAKSY usłana różami i zespół dowodzony przez Nikolę Grbicia mierzył się z najmocniejszymi rywalami: Cucine Lube Civitanowa oraz Zenitem Kazań. W finale na polski zespół czekało włoskie Trentino, którego klasę ZAKSA doceniała od samego początku. Finał przebiegał w myśl zespołu z Kędzierzyna Koźla, który wygrał 2 pierwsze sety w takim samym stosunku 25:22. W trzeciej partii lepsi okazali się rywale z Włoch wygrywając 20:25. W czwartym secie granym na „przewagi” ZAKSA zapewniła sobie zwycięstwo unikając tie-break’a wygrywając 28:26.

Zwycięstwo w Lidze Mistrzów to zarówno dla wszystkich zawodników pierwszy taki sukces jak i największe trenerskie osiągnięcie dla Nikoli Grbica.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.