Czwartek

01.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Szczepionkowy „blackout"

#1

Nasz kraj ogarnął dziś spory chaos informacyjny związany z akcją szczepień. W nocy ze środy na czwartek rząd niespodziewanie uruchomił skierowania dla osób w wieku od 40 do 59 lat. Łącznie takich osób zgłosiło się 680 tys., w tym 350 tys. czterdziestolatków. 60 tys. czterdziestolatków otrzymało wczesny, kwietniowy termin oraz możliwość wyboru preparatu, którym się zaszczepią.

Rankiem szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk potwierdził informację o “przyspieszeniu szczepień”. Ale już o godz 10 szef KPRM poinformował, że w systemie nastąpiła usterka.

W późniejszych godzinach awaria objęła także między innymi ePUAP i Portal Pacjenta. Miało być to pokłosie przeciążenia systemu przez niezapowiedziane uruchomienie dodatkowych zapisów na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Po godzinie 13:00 Michał Dworczyk wyjaśnił, iż usterka jest usuwana, a rejestracja możliwa jest w dalszym ciągu dla osób, które wcześniej zadeklarowały chęć przyjęcia szczepionki.

Rekord pandemii

#2

W czwartek Ministerstwo Zdrowia informuje o 35 251 nowych zakażeniach i o 621 zgonach z powodu koronawirusa. To najwięcej zakażeń od początku pandemii i jeden z najwyższych wyników jeśli chodzi o liczbę zgonów. Do mediów coraz częściej napływają też informacje o brakującym tlenie w szpitalach.

Naganne zachowanie byłego senatora PiS

#3

Waldemar B. został zatrzymany ws. znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna przywiązał psa do haka samochodu i ruszył. Były senator PiS udzielił komentarza w tej sprawie. Przekazał, że kocha zwierzęta i chciał tylko odprowadzić psa do domu. Na wydarzenie zareagował m.in. rzecznik PiS Radosław Fogiel, nazywając incydent czymś, na co „w cywilizowanym świecie nie ma miejsca”, bez względu na przynależność partyjną.

TSUE znów o Polsce

#4

TSUE znów zajmie się Polską. Za „niepodporządkowanie się do orzeczenia”.

We wtorek Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej “w celu ochrony niezawisłości polskich sędziów”. Chodzi o sprawę tzw. ustawy kagańcowej, która zabrania sędziom podważania statusu innych sędziów, między innymi tych wybranych przez neo-KRS. KE postanowiła również zwrócić się do TSUE o zastosowanie tzw. środków tymczasowych w postaci zawieszenia wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie.

Znów międzynarodowa krytyka Polski

Ukazał się raport Kongresu Departamentu USA dotyczący przestrzegania praw człowieka na świecie. Autorzy raportu zwrócili w nim uwagę na Polskę i na przebieg wyborów prezydenckich w 2020 roku, zachowania przemocowe wobec osób ze społeczności LGBT oraz wydarzenia związane z naruszeniem wolności prasy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *