Wtorek

01.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Marian Banaś składa zawiadomienie na Jarosława Kaczyńskiego

#1

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. “Formułując swoje wypowiedzi pan Jarosław Kaczyński działał jako v-ce Prezes Rady Ministrów, który powinien szczególnie cenić sobie zasadę domniemania niewinności określoną w Konstytucji, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karcie Praw Podstawowych, kodeksie postępowania karnego oraz Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/343 z dnia 9 marca 2016 roku, a także baczyć na to, że prokuratura w okresie blisko dwóch lat nie sformułowała żadnych zarzutów” – zaznaczono w komunikacie Izby.

Zawiadomienie jest konsekwencją wywiadu jakiego udzielił w ostatnim czasie prezes PiS, w którym odniósł się m.in. do działalności NIK, w tym do zawiadomienia jakie prezes NIK złożył o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera M. Morawieckiego, szefa KPRM M. Dworczyka, ministra MAP J. Sasina i ministra MSWiA M. Kamińskiego. „Chcę, żeby to było jasno powiedziane: to była moja osobista decyzja, by spróbować skorzystać z doświadczenia bawarskiego i kanadyjskiego w organizacji takich głosowań. Problemem był brak większości w Sejmie dla tej sprawy. Nie zwalniało to jednak rządu z wykonania obowiązku konstytucyjnego i zostało zrobione wszystko, co możliwe, by został on wykonany. Bo my naprawdę szanujemy prawo i konstytucję. Mówienie tutaj o jakimś złamaniu prawa czy nadużyciu jest wielkim nieporozumieniem” – mówił Kaczyński w wywiadzie dla “Sieci”.

Polska przystąpiła do systemu Unijnych Certyfikatów Covidowych

#2

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 czerwca Polska przystąpiła do unijnego systemu certyfikatów covidowych. „Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii” – powiedział Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej. Formalny start systemu nastąpi 1 lipca.

Unijne certyfikaty będą dostępne w formacie cyfrowym lub papierowym i składają się z trzech obszarów:

  • potwierdzają, że dana osoba przebyła chorobę,
  • potwierdzają u danej osoby negatywny wynik testu, jak zaznaczono chodzi wyłącznie o testy PCR, Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych,
  • potwierdzają, że dana osoba została zaszczepiona dwoma dawkami preparatu firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson.

Na certyfikat składa się kod QR i unikalny identyfikator, dzięki którym osoba posługująca się tym dokumentem nie będzie podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów. Kod QR jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, w dalszym etapie będzie również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP oraz aplikacji mObywatel. W przypadku wersji papierowej dokument można otrzymać w punkcie szczepień po zabiega, a w kwestii ozdrowieńców lub osób z negatywnym wynikiem testu można poprosić lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej o wydruk.

Koniec szpitala tymczasowego w Katowicach

#3

Rozpoczęła się likwidacja szpitala tymczasowego w Katowicach usadowionego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W szpitalu rozpoczęto demontaż urządzeń i wywożenie sprzętu, który zgodnie z zapowiedziami wojewody śląskiego ma pozostać w regionie Cała operacja zgodnie z zapowiedziami ma potrwać do końca miesiąca.  

Szpital działał pół roku w trakcie, których przyjął ponad 1300 pacjentów, w tym około 300 musiało być podłączonych do respiratorów. Do wczoraj w szpitalu było pięciu ostatnich pacjentów, z których troje zostało wypisanych, a dwójka ostatnia została przetransportowana karetkami do innej placów, gdyż cały czas musieli być podłączeni do respiratorów.

W regionie pozostaje jeszcze jeden działający szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach, gdzie obecnie przebywa kilkunastu pacjentów. Na chwilę obecną nie podjęto decyzji, kiedy ten szpital zostanie zlikwidowany.

Plan kolejnego luzowania obostrzeń

#4

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji poinformował, że plan kolejnego luzowania obostrzeń zostanie przedstawiony podczas środowej konferencji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zwiększona zostanie ilość osób na weselach i innych imprezach okolicznościowych, w których obecnie może brać udział do 50 osób niezaszczepionych i dowolna liczba osób zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Limit ten ma zostać zwiększony do 150 osób niezaszczepionych i dalej nieograniczonej ilości osób zaszczepionych.

Kolejnym luzowaniem jakie planuje ministerstwo zdrowia jest otwarcie sal zabaw oraz zniesienie zakazu działalności dyskotek. Pomimo, że dyskoteki najdłużej objęte są zakazem działalności to zakaz ten często jest nieprzestrzegany, co jest asumptem do zniesienie tego obostrzenia, aby nie utrzymywać fikcji.

Sprawdzian Biało-Czerwonych przed EURO

Polska reprezentacja przygotowująca się do mistrzostw Europy rozegra we wtorkowy wieczór na stadionie we Wrocławiu mecz przeciwko reprezentacji Rosji. Będzie to pierwszy sprawdzian naszej reprezentacji od początku zgrupowania, kolejnym zarazem ostatnim sprawdzianem będzie mecz z reprezentacją Islandii, który odbędzie się 8 czerwca w Poznaniu.

W spotkaniu przeciwko Rosji na pewno w ataku nie zagra Robert Lewandowski, który rozegrał bardzo intensywny sezon i w połączeniu z niedawną kontuzją doszedł do porozumienia z selekcjonerem, żeby w tym spotkaniu odpocząć.

Poza Lewandowskim na pewno na boisku nie ujrzymy Piotra Zielińskiego, któremu niedawno urodził się syn i przebywa we Włoszech, na zgrupowanie wróci w środę. W spotkaniu również nie wystąpi Arkadiusz Milik, który leczy kontuzję i jego występ na turnieju pozostaje pod znakiem zapytania.

Pozostali kadrowicze są do dyspozycji Paulo Sousy, który najprawdopodobniej w trakcie dwóch czekających nas meczów towarzyskich będzie trenował grę 3 środkowych obrońców z wahadłami.

Prawdopodobny skład Polaków:

Łukasz Fabiański – Kamil Piątkowski, Michał Helik, Tomasz Kędziora – Tymoteusz Puchacz, Przemysław Frankowski – Mateusz Klich, Grzegorz Krychowiak – Dawid Kownacki, Karol Świderski, Jakub Świerczok.

Początek spotkania o godzinie 20:30.

Poprzednie Przeglądy dnia:

25.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
26.05.2021 Przegląd dnia – środa
27.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
28.05.2021 Przegląd dnia – piątek
31.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “01.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.