Wtorek

01.06.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Komisja Europejska zaakceptowała KPO

#1

Komisja Europejska zaakceptowała w środę Krajowy Plan Odbudowy Polski (KPO). O podjętej decyzji poinformował unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

“Rozmawialiśmy dziś na temat KPO Polski. Po dyskusji, kolegium komisarzy zgodziło się skierować do Rady UE wniosek o realizację planu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej uda się jutro (w czwartek) do Warszawy, by to zaprezentować, tak jak robiła to w przypadku wszystkich innych planów odbudowy” – powiedział Gentiloni na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu posiedzenia kolegium komisarzy unijnych.

Polski KPO zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa; Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy – podała Komisja Europejska.

“Polski plan (KPO) zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji. (…) Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy” – podała KE w komunikacie.

Unijny Fundusz Odbudowy ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią Covid-19. Na 800 mld euro w ramach Funduszu składają się dotacje i pożyczki. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

/źródło: PAP/

Senackie komisje przyjęły poprawki ws. Izby Dyscyplinarnej

#2

​Wszystkie poprawki opozycji do sejmowej wersji ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego zostały przyjęte w komisjach. Po czterech godzinach obrad zarekomendowano wprowadzenie do niej fundamentalnych zmian, którymi o 16 zajmie się cała izba.

Podstawowych zmian jest pięć. Przyjęto m.in. poprawki, które uznają za nieważne i bezskuteczne wszystkie decyzje sędziów Izby Dyscyplinarnej, a ich samych usuwają z Sądu Najwyższego bez możliwości powołania do niego.

Inna z poprawek przywraca na dotychczas zajmowane stanowiska tych sędziów, którym Izba Dyscyplinarna zawiesiła prawo do orzekania.

Marszałek Tomasz Grodzki przekonywał, że wersja wypracowana przez Sejm “wypełnia zaledwie pół z jednego z trzech kamieni milowych (koniecznych do zaakceptowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy – red.) i nie nadaje się do niczego”.

Senacka większość przekonuje, że zmiany są potrzebny, gdyż tylko dzięki nim Komisja Europejska pozwoli na wypłatę pieniędzy.

Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel w RMF FM przekonywał, że “kamienie milowe ws. sądownictwa zostały spełnione”.

„Dlatego przyjęliśmy ustawę w takim kształcie, że to jest kształt optymalny, więc raczej poprawek, które wywracają ją do góry nogami przyjmować nie będziemy – mówił Radosław Fogiel pytany, czy Sejm przyjmie poprawki Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym. My realizujemy wszystko to, co zostało z Komisją Europejską ustalone” – powiedział.

/źródło: RMF FM/

J. Kaczyński i M. Morawiecki w Kijowie

#3

Przedstawiciele polskiego rządu z premierem na czele wzięli udział w Kijowie w konsultacjach z ukraińskim rządem. Gabinet Mateusza Morawieckiego jest pierwszym, który spotkał się w takiej formule ze swoim ukraińskim odpowiednikiem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji pod koniec lutego.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Wizytę w stolicy ogarniętej wojną Ukrainy złożyli między innymi: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin, a także wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Przedstawiciele polskiego rządu spotkali się też z Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński przywódca uhonorował Morawieckiego i Kaczyńskiego odznaczeniami państwowymi: Orderami Jarosława Mądrego drugiej klasy.

Po zakończeniu obrad premier i wicepremier ds. bezpieczeństwa wystąpili na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Szef ukraińskiego rządu poinformował, że podpisano osiem dokumentów w sferach: energetyki, wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej.

„Chciałbym przede wszystkim w pierwszej kolejności wyrazić ogromną wdzięczność i szacunek dla całego narodu ukraińskiego, rządu ukraińskiego w związku z walką, którą toczycie, nierówną walką, którą toczycie z rosyjskim najeźdźcą. Naród ukraiński wykazuje się ogromną odwagą, determinacją, walczy o wolność nie tylko swoją ale o bezpieczeństwo i pokój innych i my to bardzo głęboko czujemy” – powiedział w Kijowie Morawiecki. Jednocześnie premier złożył najgłębsze wyrazy współczucia dla wszystkich tych rodzin, matek, które potraciły synów ale także rodzin, które straciły dzieci, swoich bliskich, siostry, braci, rodziców. „Nasza walka jest wspólna. Wy walczycie zbrojnie, my staramy się pomóc na polu dyplomacji. Dlatego dobrze, że wczoraj zakończyliśmy negocjacje VI pakietu sankcji” – stwierdził.

Na konferencji głos zabrał też Jarosław Kaczyński. „Takie spotkania międzyrządowe są dzisiaj w Europie swego rodzaju normą, ale to było czymś zupełnie niezwykłym i to nie tylko dlatego, że odbywa się w Kijowie, stolicy państwa prowadzącego wojnę, ale dlatego, że jego treść dalece przekraczała to, co zwykle dzieje się podczas tego rodzaju spotkań. To była treść, która obejmowała ogromną ilość różnych spraw, tematów” – zwrócił uwagę wicepremier.

Prezes PiS zaznaczył, że „wszędzie dochodziliśmy do zgody, wspólnych przekonań, głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować ten związek między naszymi narodami, który ma mieć naprawdę potężne podstawy (…) historia była różna, często bardzo trudna, ale dzisiaj jest pełna szansa na to, żeby stworzyć coś zupełnie nowego, nową jakość w relacjach nie tylko między naszymi państwami, ale być może także w relacjach europejskich i co za tym idzie, także w europejskiej geopolityce”– stwierdził.

Wicepremier ds. bezpieczeństwa przekazał, że rozmowy dotyczyły też dostaw broni na Ukrainę. „To była rozmowa przyjaciół, sojuszników, rozmowa która, jestem o tym głęboko przekonany, przejdzie do naszej wspólnej historii i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy”– podkreślił Kaczyński.

/źródło: Wprost/

Wyrok kasjerki z CBA, która wyniosła z biura 9,2 mln zł

#4

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, który skazał byłą pracownicę cywilną wydziału finansów CBA Katarzynę G. na karę 6 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności, a jej męża Dariusza G. na karę 8 lat więzienia – dowiedziała się PAP Decyzją sądu CBA odzyska ponad 9,2 mln zł, które kasjerka wyniosła z biura dla swojego męża uzależnionego od hazardu.

W środę Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosił prawomocny wyrok ws. kasjerki CBA, która miała “wynieść” z kasy biura ponad 9,2 mln zł. Sąd nie uwzględnił apelacji obrońców oskarżonych i utrzymał w mocy wyrok 6 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności dla Katarzyny G. oraz 8 lat więzienia dla jej męża Dariusza G.

Katarzyna G. musi także zapłacić 14 tysięcy złotych grzywny. Kobieta ma również siedmioletni zakaz zajmowania stanowisk związanych z dysponowaniem powierzonymi pieniędzmi. Z kolei Dariusz G., musi także zapłacić 12,5 tys. zł grzywny. Decyzją sądu ma też dziesięcioletni zakaz wstępu do ośrodków, w których organizowane są gry hazardowe, nie może także w tym okresie uczestniczyć w tego typu grach.

Decyzją sądu małżeństwo musi zapłacić na rzecz Centralnego Biura Antykorupcyjnego kwotę ponad 9,2 mln zł. Środki te zostały zabezpieczone na kontach bukmachera.

“Z satysfakcją przyjmujemy to orzeczenie nie tylko z powodu surowych kar pozbawienia wolności, ale także, że dzięki naszym działaniom CBA prawomocnie odzyskało ponad 9 milionów złotych” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Sprawa byłej kasjerki CBA i jej męża przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczyła się z wyłączeniem jawności z uwagi na interes prywatny małżeństwa G., a także “kwestie publiczne”, czyli dobro CBA i tajemnicy, jaką objęte są procedury funkcjonowania biura.

/źródło: PAP/

W poniedziałek rusza szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

Po zmianach, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, w poniedziałek rozpocznie się inauguracja szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Do tej pory osoby zainteresowanie karierą lub przeszkoleniem wojskowym mogły się zgłosić np. do służby przygotowawczej. Teraz pojawiła się forma dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zgłoszenie to krok do zostania zawodowym żołnierzem. A chętnych jest coraz więcej.

„W poniedziałek 6 czerwca nastąpi inauguracja szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w wybranych jednostkach” – mówi zastępca szefa ośrodka zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Paweł Wójcik.

Pierwszy etap to szkolenie podstawowe, które trwa 28 dni. Kończy się ono złożeniem przysięgi wojskowej. Pod koniec tego szkolenia kandydaci będą mogli zdecydować, co robią dalej.

„My proponujemy szkolenie specjalistyczne, które będzie trwało do 11 miesięcy w wybranych, wolnych stanowiskach dla szeregowych zawodowych. Minimalne warunki to oczywiście 18 lat, niekaralność za przestępstwa umyślne, odpowiednia zdolność psychiczna i fizyczna. Odpowiednie wykształcenie:  dawne gimnazjalne dzisiaj podstawowe” – wyjaśnia ppłk Paweł Wójcik.

Ci, którzy przejdą takie szkolenie będą mieli pierwszeństwo przy powołaniu do zawodowej służby wojskowej. W trakcie szkolenia żołnierz otrzyma 4 560 złotych miesięcznie, bezpłatne wyżynie, zakwaterowanie, umundurowanie, opiekę medyczną. Pracodawca nie może takiej osoby zwolnić.

Wojsko potrzebuje ochotników m.in. z uprawnienia do prowadzenia pojazdów w kategorii C, C+,Z, D. kucharzy, operatorów sprzętu inżynieryjnego, ratowników medycznych.

W ramach szkolenia specjalistycznego kandydat będzie mógł uzyskać dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje, czyli np. szkolenia z nurkowania, spadochronowe albo operatora maszyn inżynieryjnych. Mile widziana jest także znajomość jeżyków obcych, nie jest jednak konieczna. 

Coraz więcej osób wstępuje do wojska, m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie w niektórych jednostkach prawie 20 proc. żołnierzy to kobiety.

/źródło: RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *