Czwartek

01.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Powrót do klubu PiS

#1

Poseł Lech Kołakowski przechodzi z powrotem do klubu PiS, jako przedstawiciel Partii Republikańskiej; klub PiS ma 230 posłów, sądzę, że niedługo będzie miał więcej – oświadczył w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS dodał także, że poseł Lech Kołakowski, który jesienią opuścił PiS „przechodzi z powodów merytorycznych. Zabiegał o pewne sprawy dla polskiego rolnictwa, my postanowiliśmy, że te postulaty są naprawdę warte nie tylko zastanowienia, ale także przyjęcia i to jest ta merytoryczna płaszczyzna naszego porozumienia” – powiedział Kaczyński.

Poseł Lech Kołakowski, który wrócił do klubu PiS, wziął w czwartek udział w konferencji prasowej, która towarzyszyła podpisaniu przez Adama Bielana Polskiego Ładu.

We wrześniu ub. roku 15 posłów PiS – wśród nich Kołakowski – zostało zawieszonych w prawach członka partii po głosowaniu, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko projektowi noweli ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt. W listopadzie cała piętnastka, włącznie z Kołakowskim, została przywrócona w prawach członków partii, jednak ostatecznie pod koniec listopada Kołakowski odszedł z klubu PiS i został posłem niezrzeszonym.

Co dalej z PO?

#2

Trwa spotkanie Borysa Budki, Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska. To najważniejsza dyskusja i kulminacja zakulisowych rozgrywek ostatnich dni i tygodni przed sobotnią radą krajową Platformy Obywatelskiej. Tusk ma planować powrót do kierowania partią, jednak także Trzaskowski zapowiedział “gotowość do wzięcia odpowiedzialności” za PO.

W sobotę odbędzie się rada programowa Platformy Obywatelskiej, podczas której przedstawiony zostanie przewodniczący partii. W obradach weźmie udział były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej, a dziś szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk, który przedstawi swoją funkcję w szeregach Platformy Obywatelskiej. Obecnie jest honorowym przewodniczącym PO.

Rafał Trzaskowski przyznał w środę w “Faktach po faktach”, że jest gotów powalczyć o władzę w PO. – Jeżeli przewodniczący zdecydowałby się na rezygnację, to wtedy odbywają się wybory. Ja jestem gotów kandydować w tych wyborach. Najważniejsza jest jedność, porozumienie – powiedział Trzaskowski. W partii ścierają się kilka obozów, w tym zwolenników Tuska i chcących jego powrotu oraz ludzi Trzaskowskiego.

Być może komunikat w tej sprawie zostanie wystosowany już dziś wieczorem.

Problemy z ulewami w Szczecinie

#3

Po wielu dniach suszy w końcu nadszedł upragniony deszcz. Z nim, niestety, przyszły podtopienia. Tak samo jak rok temu, i teraz wiele dzielnic Szczecina, głównie tych północnych, znalazło się „pod wodą” W dniu dzisiejszym każdy z mieszkańców Szczecina otrzymało alert RCB o ulewnych deszczach, silnym wietrze i możliwych lokalnych opadach gradu. Deszcz się zjawił i totalnie sparaliżował wiele dzielnic miasta. Ulice są zalane, komunikacja miejska nie funkcjonuje tak jak należy. Ze względu na sytuację na ulicach widać liczne zastępy straży pożarnej, idącej z pomocą poszkodowanym mieszkańcom. 

Obecnie wyłączone z ruchu są takie dzielnice jak Żelechowo, Niebuszewo, Krzekowo, Mierzyn, Gocław, Stołczyn. Lokalne podtopienia obecnie występują na ulicach:

 • Parkowa
 • Światowida
 • Cyryla i Metodego
 • Chopina
 • Broniewskiego
 • Derdowskiego (zamknięta od ul. Świerczewskiej do ul. 26 kwietnia)
 • Lubeckiego
 • Szafera
 • Miodowa
 • Wojska
 • Polskiego
 • Arkońska
 • Wilcza (wiadukt)
 • 1 Maja
 • Niemcewicza
 • Czorsztyńska
 • Reduty Ordona
 • Ku Słońcu
 • Nad Odrą
 • Jodłowa

Ulewny deszcz zaczął padać w Szczecinie późnym popołudniem w środę – intensywne opady trwały przez całą noc i ranek. Jeszcze wieczorem szczecinianie informowali się wzajemnie na portalach społecznościowych o zalanych ulicach, podtopionych piwnicach i garażach. W południe w czwartek deszcz wciąż padał.

– Największe opady były w Gryfinie. Ponad 100 milimetrów na metr kwadratowy (ponad 100 litrów), w Szczecinie ponad 96 milimetrów – przekazał dziennikarzom Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Przyznaje, że to Szczecin i jego okolice ucierpiały najbardziej. Trwa liczenie strat.

Zalane były ulice w centrum, a także na osiedlach w zachodniej i północnej części miasta. Po trwających całą noc opadach niewiele jest miejsc, których nie dotknęły skutki ulewy.

Z powodu obfitych opadów deszczu doszło do zalania autostrady do Berlina w obu kierunkach – poinformował w czwartek dyżurny Punktu Informacji Drogowej szczecińskiego oddziału GDDKiA. Utrudnienie dotyczy odcinka od węzła Kołbaskowo do granicy państwa.

Kolejny kłopot ministra Czarnka

#4

Przed gmachem MEiN przy al. Szucha w Warszawie odbył się protest nauczycieli. W demonstracji uczestniczyli jej przedstawiciele z różnych regionów Polski, m.in. Mazowsza, Podkarpacia, Warszawy, Olsztyna oraz Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. “Nie będzie podwyżek, będą protesty” – mówią jednym głosem, choć nie razem, nauczycielskie związki zawodowe.

Nauczycielska “Solidarność” zarzuca rządowi niespełnione obietnice. Miały być podwyżki i zmiana systemu wynagradzania, a w zamian za to, minister proponuje dodatkowe godziny pracy – skarżyli się uczestnicy pikiety przez MEiN. Były trąbki, wuwuzele, transparenty, a postulaty zostały złożone w ministerstwie.

Konkretnych rozmów z rządem o podwyżkach pensji domagają się także ZNP i Forum Związków Zawodowych. Nauczyciele nie wykluczają protestu po wakacjach.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “01.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *