Środa

01.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

#1

Jak co roku o godzinie 4:45 na gdańskim Westerplatte rozpoczęły się poranne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej. W tym miejscu 82. Lata temu, 1 września 1939 roku nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową. W uroczystościach udział wzięli m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová, prezes IPN Karol Nawrocki, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy.

„Dziś po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i świadomości, tego, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, za zniszczenia, za śmierć – podkreślił. Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy w dramatycznych okolicznościach bronili człowieczeństwa, wolności, niepodległości przed z tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały naród, niszczyli całe państwa” – zaznaczył premier. „Za nami widnieje napis “Nigdy więcej wojny”, ale ta wojna została wywołana przez niemieckich najeźdźców. Już od pierwszych dni wojny niemiecki Wehrmacht dokonywał bestialskich zbrodni na cywilnej ludności polskiej” – dodał Morawiecki.

„To był czas stosowania terroru przez okupantów. I to zarówno przez okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego” – podkreślił szef MON. „Przykładem aktów terroru jest egzekucja w Palmirach dokonana przez okupanta niemieckiego czy też Katyń dokonany przez okupanta rosyjskiego” – przypomniał.

Prezydent Andrzej Duda upamiętnił rocznicę w Wieluniu, przygranicznym miasteczku w Łódzkim, gdzie o 4:40 1 września 1939 rozpoczął się niemiecki nalot Luftwaffe, który zniszczył około 75 procent miasta.

„Tu się zbierali ludzie, życie zaczynało się toczyć, był targ, ludzi było dużo. Niemieccy piloci wspominali jak w masę ludzką rzucali bomby. Masę ludzką, nie w wojsko, nie w instalacje wojskowe, nie w żołnierzy; w ludzi zgromadzonych na rynku i na ulicach, którzy przygotowywali się do handlu, zakupów” – powiedział w Wieluniu Duda. „To był akt terroru, to nie była zwykła wojna. To było od samego początku złamanie wszelkich wojennych zasad, które wówczas i do dzisiaj obowiązują” – dodał prezydent.

„Wieluń jest symbolem okrucieństwa, Wieluń jest symbolem złamania zasad, Wieluń jest symbolem tamtej wojny dla Polaków. Zginęło nas 6 milionów, a niecałe 250 tys. z tego to byli żołnierze” – zaznaczył prezydent. „Niewielki ułamek 6 mln polskich ofiar wojny to byli ci, którzy rzeczywiście walczyli z bronią z ręku. Reszta to była ludność cywilna; ludzie, którzy w większości zostali pomordowani w bestialski sposób, na których zrzucano bomby, których katowano i zabijano” – dodał Duda.

/źródło: PAP/

Początek roku szkolnego

#2

4,6 mln uczniów w środę rozpoczęło naukę w roku szkolnym 2021/22. Uczniowie z ponad 20 tysięcy szkół dla dzieci i młodzieży wracają do nauki stacjonarnej po długim okresie w trakcie pandemii kiedy zajęcia odbywały się w trybie zdalnym.

Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki w nadchodzącym roku szkolnym w 14,2 tys. szkół podstawowych uczyć się będzie 3 mln 107 tys. uczniów. W 6,4 tys. szkół ponadpodstawowych (w tym: 2,3 tys. – licea ogólnokształcące, 1,8 tys. – technika, 1,6 tys. – szkoły branżowe I stopnia, 82 – szkoły branżowe II stopnia, 550 – szkoły przysposabiające do pracy) uczyć się będzie 1 mln 517 tys. uczniów.

Uczniowie wracają do szkół, lecz nadchodzący rok będzie innym niż wszystkie, gdyż zajęcia w szkołach będą odbywać się w reżimie stacjonarnym. Główne rekomendacje, które opracowało MEiN z MZ i GIS-em to: szczepienie dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych (powyżej 12 lat), dezynfekcja, dystans, higiena, maseczki, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu i wietrzenie.

Minister edukacji Przemysław Czarnek podkreślił, że „jest absolutnym przeciwnikiem wprowadzenia obowiązku szczepienia uczniów”, lecz dodał, że wszyscy będą do tego zachęcać. „Już w czerwcu kierowaliśmy do szkół pakiety dotyczące szczepień z prośbą o to, by przekazywać informacje (…). W pierwszym pełnym tygodniu września będziemy prosić dyrektorów o to, ażeby zbierali deklaracje od rodziców, czy chcieliby zaszczepić dzieci i zrobić to w szkole” – powiedział Czarnek.

Według danych ministerstwa edukacji zaszczepionych obecnie jest ponad 30 proc. uczniów w wieku powyżej 12 lat, zaś zaszczepionych nauczycieli resort szacuje, że jest około 80 proc.

Zgodnie z przedstawionym przez MEiN harmonogramem pierwszy tydzień września zostanie poświęcony na akcję informacyjną odnośnie szczepień – spotkania informacyjne z rodzicami dzieci, które ukończyły 12 lat. W drugim tygodniu szkoły będą zbierać deklaracje rodziców o chęci zaszczepienia dziecka w ramach akcji organizowanej w szkole lub w wyznaczonym punkcie szczepień.

/źródło: PAP/

Prezydent jutro podpisze rozporządzenie o stanie wyjątkowym

#3

Jutro (czwartek 2 września) prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie rządu o wprowadzeniu na granicy polsko-białoruskiej stanu wyjątkowego. Tuż po złożeniu podpisu dokument zostanie przesłany do Sejmu, który prawdopodobnie zbierze się w poniedziałek. Niezależnie od decyzji posłów, stan wyjątkowy zacznie obowiązywać.

W związku z kryzysem jaki obserwujemy na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od dłuższego czasu koczuje grupa imigrantów i sytuacja jest mocno napięta premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie w tym rejonie stanu wyjątkowego. Z informacji przekazanych przez Mateusza Morawieckiego wynika, że wniosek zakłada wprowadzenie stanu na okres 30 dni, a pas obejmie 183 miejscowości przylegających do granicy (115 w woj. Podlaskim i 68 w woj. Lubelskim).

Zgodnie z przepisami, na terenie objętym stanem wyjątkowym zostanie zawieszone prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi. Każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym, będzie musiał mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość. Uczniowie, którzy nie ukończyli 18 lat, będą musieli mieć przy sobie legitymacje szkolne. Wprowadzone zostanie także ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych.

Na granicy polsko-białoruskiej jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej powstało już 15 km ogrodzenia. MON podało również, że działania Straży Granicznej wspiera około 2000 żołnierzy Wojska Polskiego.

/źródło: RMF FM/

Afgańskiemu chłopcu przeszczepiono wątrobę

#4

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w trakcie Porannej Rozmowy w RMF FM, że jeden z afgańskich chłopców, którzy zatruli się grzybami miał przeprowadzony zabieg przeszczepu wątroby.

Ali i Mustafa przebywający wraz z resztą rodziny (łącznie 12 osób) w ośrodku dla cudzoziemców w Dębaku koło Podkowy Leśnej pod Warszawą zatruli się zupą zrobioną z zebranych grzybów w lasku w ośrodku. W stanie krytycznym trafili do warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Młodszy z nich z powodu uszkodzenia mózgu nie może przejść zabiegu przeszczepu. Taki zabieg mógł przejść starszy z nich.

„Jedno z tych dzieci miało już dzisiaj rano zabieg przeszczepu wątroby, ale to jest naprawdę bardzo skomplikowana medycznie sytuacja. Trzymajmy kciuki i czekajmy na to, co się będzie działo” – poinformował minister Niedzielski.

/źródło: RMF FM/

Stany alarmowe w rzekach przekroczone

W związku z intensywnymi opadami i wichurami, które przetaczają się przez Polskę strażacy interweniowali już prawie 2 tys. razy. Najwięcej interwencji odnotowano na Śląsku – 558, w Małopolsce – 476, w Świętokrzyskim – 406.

Na Śląsku strażacy najwięcej pracy, bo blisko 100 interwencji mieli w powiecie będzińskim. W tym regionie stany alarmowe przekroczone są w 11 punktach, a ostrzegawcze w 25.

 

W Małopolsce stany ostrzegawcze przekroczone są na 7 rzekach, a ostrzegawcze na 27. Zalana jest również część Bulwarów Wiślanych. Na granicy Krakowa i Wieliczki zbudowano w nocy tymczasowy zbiornik retencyjny na potoku Malinówka. Ma on chronić przez zalaniem krakowski Bieżanów. Całą noc pracowali tam strażacy, układając worki z piaskiem. Zbiornik na szczęście nie został użyty, ponieważ w nocy opady zaczęły słabnąć.

IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia dla czterech województw.

 Najwyższy trzeci stopień wydano dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. IMGW ostrzega na tym terenie przed intensywnymi opadami deszczu. Całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na mkw.

Niższy, drugi stopień ostrzeżeń wydano dla województwa śląskiego i północno wschodniej części województwa małopolskiego. Na tym obszarze, całkowita suma opadów może wynieść od 40 do 60 litrów wody na mkw.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem obowiązują dla województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego (woj. małopolskie). Prognozowana wysokość opadów może tu wynieść miejscami od 20 do 40 litrów wody na mkw.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “01.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *