Piątek

02.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Awarii systemu szczepień ciąg dalszy

#1

W czwartek Minister Michał Dworczyk ogłosił, że uruchomiono zapisy na szczepienia dla ludzi w wieku 40-59 lat, którzy zgłosili chęć na szczepienie w styczniu. Szybko okazało się, że system nie wytrzymał, zapisujące się osoby otrzymywały termin nawet tego samego dnia. Po godzinie 10 Minister Dworczyk poinformował, że system ma awarię i zapisy zostają wstrzymane.

Po północy pojawiła się kolejna informacja, że system wznowił pracę, jednak kolejne kłopoty pojawiają się co chwila. Rząd zdecydował, że 40-latkowie, którzy otrzymali terminy kwietniowe zostaną przeniesieni na drugą część maja. W teorii termin można zmienić podczas rozmowy z konsultantem, przez SMS-a lub za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Opcja esemesowa uległa dość szybko awarii i zaczęła błędnie informować, że nie ma już wolnych terminów. Chętni otrzymali komunikat: „”Dziękujemy za zgłoszenie, niestety w chwili obecnej nie dysponujemy wolnymi terminami szczepień”.

Podobny problem jest z Internetowym Kontem Pacjenta. System ze względu na wzmożony ruch na stronie nie wytrzymał nadmiernych obciążeń i potencjalne chętne osoby nie mogą się zalogować. Minister Dworczyk tłumaczy to w następujący sposób: “Mamy stukrotnie zwiększone (w porównaniu) do codziennego, zwykłego ruchu obciążenie Profilu Zaufanego”. To powoduje kolejny problem, mianowicie lekarze w całym kraju nie mogą korzystać z systemu gabinet.gov.pl, przez który np. ewidencjują szczepienia lub wystawiają recepty.

Były senator PiS z zarzutami o znęcanie się nad zwierzętami

#2

Wczoraj informowaliśmy o nagannym zachowaniu byłego senatora PiS – Waldemara B., który został zatrzymany w związku ze znęcaniem się nad psem. Były senator przywiązał psa do haka samochodu, a następnie ciągnął zwierzę za samochodem. Dzisiaj Waldemarowi B. postawiono zarzut znęcania się nad psem ze szczególnym okrucieństwem, którego skutkiem była śmierć psa. Za postawione zarzuty byłemu senatorowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Waldemar B. w ostatnim czasie był przedstawicielem ministra rolnictwa w Społecznej Radzie Doradztwa Rolniczego przy Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Grzegorz Puda, minister rolnictwa poinformował dzisiaj o odwołaniu byłego senatora z funkcji członka Rady.

"Koniec cyrku Adama Bielana"

#3

Jan Strzeżek zaprezentował pisemne uzasadnienie Sądu Okręgowego w Warszawie, który zwrócił wniosek Adama Bielana o wygaszenie kadencji Jarosława Gowina z powodów formalnych. W wniosku można przeczytać, że „”by Adam Bielan miał rację i jego wniosek okazał się skuteczny, podpis pod wnioskiem Adama Bielana powinien złożyć Jarosław Gowin”.

Sąd uznał, że podpisu nie będzie i zwrócił wniosek jako złożony przez osobę nieumocowaną do reprezentowania partii. “To koniec cyrku Adama Bielana” – skomentował wicerzecznik Strzeżek. Strona reprezentująca A. Bielana zapowiedziała skargę na decyzję Sądu Okręgowego do Sądu Apelacyjnego.

Ograniczenie dostępu do siłowni i basenów

#4

Rząd opublikował nowe rozporządzenie, w którym zakazuje korzystania z siłowni i basenów wszystkim pozaolimpijskim związkom sportowym. Dotychczas obowiązywał zakaz korzystania z ww. obiektów wszystkich oprócz członków kadry narodowej polskich związków sportowych. Spowodowało to, że powstało wiele związków, jak np. Polski Związek Przeciągania Liny, Polski Związek Latania na Miotle czy Polski Związek Grania w Butelkę, którego członkowie od razu byli zgłaszani jako reprezentacji kadry. Od dziś następuje zmiana i z obiektów korzystać mogą jedynie reprezentanci Polski w dyscyplinach olimpijskich.