Środa

02.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Wielki powrót w rządzie!

#1

Janusz Cieszyński zostanie nowym sekretarzem stanu w KPRM odpowiedzialnym za informatyzację.

Janusz Cieszyński wraca do rządu po prawie rocznej przerwie. Były wiceminister zdrowia dniem 8 czerwca obejmie stanowisko sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzacją w Kancelarii Premiera. O roszadzie personalnej w gabinecie Mateusza Morawieckiego poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. 

Były wiceminister zdrowia zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego sekretarza (oraz byłego ministra cyfryzacji) Marka Zagórskiego. 

Janusz Cieszyński znany jest z tego, iż był jednym z najbliższych współpracowników kierującego w tym czasie resortem Łukasza Szumowskiego. Odszedł ze stanowiska w sierpniu zeszłego roku. Zarzucono mu m.in. nieprawidłowości i nadużycia przy zakupie testów na koronawirusa, masek i respiratorów.

Nie będzie śledztwa w sprawie wyborów kopertowych?

#2

Prokuratura nie zamierza wszczynać śledztwa ws. nieudanej organizacji wyborów kopertowych – dowiedział się Onet. Doniesienia przeciw premierowi, trzem ministrom oraz zarządom Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych złożyła Najwyższa Izba Kontroli.

“Decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa w zasadzie już zapadła i to bez przeprowadzenia postępowania sprawdzającego” – podaje Onet za swoim informatorem. Decyzja miała zapaść na najwyższych szczeblach prokuratury, bo – jak podaje portal – nad sprawą “rękę trzyma” Bogdan Święczkowski, prokurator krajowy i zastępca Zbigniewa Ziobry. To on zażądał od prokuratorów, by wszelkie kontakty z NIK prowadzone były za pośrednictwem Prokuratury Krajowej.

Więcej w tej sprawie zapewne dowiemy się już jutro.

Aktualizacja planu obostrzeń

#3

Konferencja ministra zdrowia zorganizowana 2 czerwca rozwiała wątpliwości dotyczące obostrzeń na czerwiec. Szef MZ Adam Niedzielski przedstawił zmiany w restrykcjach obowiązujące od 6 do 25 czerwca. W przyszłym tygodniu ma się odbyć kolejna konferencja prasowa, na której prawdopodobnie premier Mateusz Morawiecki przedstawi konkretny plan dotyczący luzowania obostrzeń na całe wakacje 2021.

Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej podsumował aktualną sytuację epidemiczną w kraju. 

Zwrócił uwagę na spadającą liczbę zakażeń, liczby hospitalizacji. Jak wskazał, “dzisiejszy wynik” to ok. 600 zakażeń przy ok. 55 tys. przeprowadzonych badań. – To pokazuje, że odsetek trafialnych badań jest mniej więcej 1-procentowy. To rzeczywiście wielkości stosunkowo najmniejsze, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie całej epidemii – skomentował minister.

___

___

Kolejne kroki dotyczące luzowania obostrzeń przedstawione na konferencji przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotyczą:

  • przywrócenia możliwości organizowania tradycyjnych targów, konferencji, wystaw z limitem 1 osoba na 15 m. kw.;
  • zwiększenia limitu osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób;
  • otwarcia sali zabaw (limit jednej osoby na 15 m2);
  • zwiększenia limitu w transporcie zbiorowym – 75% obłożenia danego środka transportu.

Poprzednie Przeglądy dnia:

26.05.2021 Przegląd dnia – środa
27.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
28.05.2021 Przegląd dnia – piątek
31.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
01.06.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “02.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.