Piątek

02.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Prezes PiS o Europie

#1

Jarosław Kaczyński ogłosił dziś wspólną deklarację dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej, wraz z Marine Le Pen i Viktorem Orbanem.

– Trwa głęboki kryzys. Doprowadzono do zjawisk, które nie mają nic wspólnego z założeniami Unii Europejskiej, do superpaństwa, do centralizacji, do przeprowadzenia rewolucji kulturalnej, która ma zniszczyć struktury społeczne, w tym rodzinę. My tej rewolucji nie chcemy. Nie chcemy ograniczenia wolności. Nasz wspólny dokument zawiera akceptację dla Unii Europejskiej, ale przestrzega przed pewnymi zjawiskami i stawia na suwerenność narodów – kontynuował szef PiS. Ten dokument mówi Europejczykom, że jest inna droga, inna opcja. Liczymy, że podobny dokument będzie miał poparcie w przyszłości kolejnych partii politycznych. Chcemy utrzymać wolność indywidualną – to, co tradycyjnie było rozumiane jako wolności i prawa. W tym najważniejsze prawo demokracji, czyli zwierzchność narodu i konstytucji – zadeklarował Kaczyński.

Kaczyński podkreślił, że partie podpisujące wspólną deklarację “są różne i nie zawsze we wszystkim się zgadzają, ale w tej sprawie są bardzo bliskie jednomyślności”.

Prawo i Sprawiedliwość w Parlamencie Europejskim należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR), skupiającej prawicowe partie z kilkunastu unijnych krajów. PiS ma w niej zdecydowanie największą reprezentację. Poza polskim ugrupowaniem w EKR zasiadają europosłowie m.in. z nacjonalistycznej szwedzkiej partii Szwedzcy Demokraci, czy wspomnianej w piątek przez Kaczyńskiego skrajnie prawicowej hiszpańskiej Vox.

Ciąg dalszy rozmów w PO

#2

Jak informuje redakcja RMF FM bez porozumienia zakończyły się wczorajsze rozmowy Donalda Tuska, Borysa Budki i Rafała Trzaskowskiego. Politycy rozmawiali o powrocie byłego premiera do krajowej polityki i roli, jaką miałby odgrywać w Platformie Obywatelskiej.

Wczorajsza rozmowa – jak nieoficjalnie mówili politycy Platformy – momentami przebiegała w atmosferze wzajemnych pretensji. Działacze przekonują jednak, że wydłużenie o kolejny dzień nie musi być złym sygnałem. Twierdzą, że można było się tego spodziewać. Poruszonych tematów miało być wiele, ale celem dyskusji nie było wypracowanie kompromisu, a akceptacja dla już przedstawionego politycznego scenariusza. Ten cały czas w szczegółach pozostaje tajemnicą, ale najpewniej zakłada przede wszystkim zmianę na stanowisku szefa Platformy.

Dziś ostatni dzień na rozmowy, bo jutro podczas Rady Krajowej liderzy partii mają przedstawić już ostateczne ustalenia.

Nowy parlamentarzysta Polski 2050

#3

Do Polski 2050 dołączył dotychczasowy poseł KO Michał Gramatyka – poinformował w piątek lider formacji Szymon Hołownia. Poseł Gramatyka uzasadniając swą decyzję stwierdził, że wierzy w nową, lepszą politykę i że przekonuje go myślenie w kategoriach pokolenia, a nie jednej kadencji.

Oprócz Gramatyki do Polski 2050 dołączyły ponadto liderka opolskich struktur Stowarzyszenia Polska 2050, zaangażowana w ubiegłoroczną kampanię prezydencką Hołowni – Agata Lika oraz ekspertka m.in. do spraw rolnictwa Monika Piątkowska.

Gramatyka podkreślił, że w jego życiu przyszedł moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czego chce w życiu i polityce. “Od pewnego czasu dojrzewał we mnie pomysł, żeby szukać czegoś innego – innego sposobu uprawiania polityki, innego sposobu rozmawiania, innego sposobu prowadzenia dialogu. Uważam, że te wyniszczające nasze państwo podziału nikomu, ani niczemu nie służą” – podsumował ten wątek.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “02.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *