Poniedziałek

02.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

KO przeciwne podwyżkom – składa projekt

#1

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec poinformował, że Kolegium klubu spotkało się dzisiaj z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem i podjęło decyzję w sprawie rozporządzenia Prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie podwyżek parlamentarzystów. „Podjęta została decyzja, że klub Koalicji Obywatelskiej złoży projekt ustawy dotyczącej podwyżek o uchyleniu podwyżek przyznanych przez decyzję prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego” – powiedział Grabiec.

„Za przyjęte rozporządzenie prezydenta, podpisane przez premiera odpowiedzialność ponosi formacja rządząca w Polsce. Nie mamy z tym nic wspólnego i nie chcemy z tym mieć nic wspólnego, dlatego składamy projekt ustawy, który doprowadzi do wycofania podwyżek przyznanych przez prezydenta Andrzeja Dudę” – mówił rzecznik PO.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podziękował na Twitterze, za jednomyślną decyzję. “Dziękuję władzom Klubu Koalicja Obywatelska za jednomyślną decyzję w sprawie ustawy blokującej podwyżki dla polityków.” – napisał Tusk.

Swoje zdanie odnośnie podwyżek wyraziły również inne ugrupowania.

Szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski w rozmowie w RMF FM zaznaczył, że to nie jest dobry czas na takie decyzje. „To nie jest ten czas, w którym powinniśmy jako posłowie czy senatorowie dostawać większe wynagrodzenia, bo mamy pandemię. Warto o tym pamiętać. Ta pandemia w 2021 roku wcale się nie skończyła” – powiedział Gawkowski. „Wynagrodzenia posłów i senatorów są godne” – zaznaczył.

W niedzielnej „Kawie na Ławę” w TVN Hanna Gill-Piątek przedstawiła stanowisko Polski 2050 według, którego ewentualne podwyżki procedowane powinny być w Sejmie i Senacie w formie ustawy obowiązującej od kolejnej kadencji. Natomiast Konrad Berkowicz z Konfederacji wyraził w „Śniadaniu Rymanowskiego” pogląd ugrupowania na podwyżki, że powinny być powiązane ze średnią płacą netto w Polsce.

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu

#2

 W nocy z niedzieli na poniedziałek w Zamościu nieznany sprawca podpalił punkt szczepień i budynek sanepidu. Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie pożar najpierw pojawił się w mobilnym punkcie szczepień ustawionym na Rynku Solnym w Zamościu, a następnie w budynku powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej przy ulicy Peowiaków. „Według wstępnych ustaleń sprawca wybił tam szybę w podpiwniczeniu i podpalił wnętrze” – powiedział rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek. Zaznaczył, że nikt nie ucierpiał, a policja poszukuje sprawcy podpaleń. „Apelujemy do ewentualnych świadków, aby przekazali informacje policji, można to zrobić anonimowo’ – zaznaczył rzecznik.

Do sprawy odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając, że osoba, która pomoże odnaleźć sprawcę ataku otrzyma 10 tys. zł nagrody. „Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie” – powiedział na miejscu wydarzeń Niedzielski. „W zasadzie nie ma innego słowa, nie ma innego określenia, jak właśnie powiedzenie, że mamy do czynienia z aktem terroru” – podkreślił.

Szef resortu zdrowia powiedział, że atak na siedzibę sanepidu nastąpił po wylewie hejtu internetowego. W jego ocenie media społecznościowe są opanowane przez środowisko antyszczepionkowców.

„Mieliśmy do czynienia z kampanią fake newsów, z kampanią oszczerstw, kłamstw, które po prostu były puszczane w eter. Ich dementowanie, które w zasadzie jest niemożliwe przy takim natłoku informacji, prowadziło absolutnie nie do podjęcia dyskusji, tylko prowadziło do coraz większych oszczerstw, coraz większej eskalacji, również agresji w sieci” – powiedział minister.

„Miss listów gończych” z aktem oskarżenia

#3

Jest akt oskarżenia dla Magdaleny K. – szefowej gangu pseudokibiców Cracovii. „Miss listów gończych” jak określiły ją media ma zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami na wielką skalę, składania fałszywych zeznań, prania brudnych pieniędzy i przywłaszczenia luksusowego samochodu. Akt oskarżenia obejmuje również 11 członków grupy przestępczej, którzy podejrzani są o przestępstwa narkotykowe oraz m.in. wyłudzanie ubezpieczeń komunikacyjnych i kradzieże samochodów. Według śledczych bojówka popełniała również przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, będąc przy tym wyjątkowo brutalnym. Członkowie grupy atakowali kibiców innych drużyn z użyciem noży i maczet. Prokuratorzy wyliczyli, że grupa sprowadziła z Hiszpanii do Polski co najmniej 5,5 tony marihuany wartej 88 milionów złotych, a z Holandii 120 kilogramów kokainy o wartości blisko 20 milionów złotych. Wszystkim jego członkom objętym aktem oskarżenia grozi 15 lat więzienia.

Magdalena K. (źródło: policja.pl)

Magdalena K. była poszukiwana czerwoną notą Interpolu oraz europejskim nakazem aresztowania. Zatrzymana została 28 marca 2020 roku na Słowacji, a 20 listopada przekazana polskim organom ścigania. Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy, a następnie Sąd Najwyższy Republiki Słowacji całkowicie odrzuciły argumentację Magdaleny K. i jej obrońcy o naruszeniu w Polsce zasad praworządności. Powołując się na ich rzekome naruszenie kobieta próbowała uniknąć wydania do Polski. Wcześniej dwukrotnie podejmowała nieudane próby uzyskania w Polsce listu żelaznego, umożliwiającego odpowiadanie z tzw. “wolnej stopy”. Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy odrzucił też wniosek Magdaleny K. o udzielenie azylu politycznego.

Magdalena K. miała przejąć kontrolę nad grupą przestępczą po tym, jak zatrzymany został jej partner, jeden z liderów bojówki Mariusz Z.

Prace nad deklaracją ideową PO zawieszone

#4

Politycy Platformy Obywatelskiej nad deklaracją ideową pracowali kilka miesięcy i wedle wstępnych planów miała być gotowa na 20-lecie partii, które planowane było na styczeń tego roku. Plany pokrzyżowała pandemia i jubileusz się nie odbył. Deklaracja również nie ujrzała światła dziennego, choć osoby pracujące nad nią określali charakter zapisów jako progresywny. Poruszone w nich zostały kwestie dotyczące rozdziału Kościoła od państwa, aborcji czy związków partnerskich. Deklaracja była jednak tworzona z inicjatywy poprzednich władz partii, którym przeciwnicy zarzucali zbytni skręt w lewo i z tego powodu część działaczy zrezygnowała z prac nad dokumentem. 

Dyskusja nad dokumentem zamarła wiosną tuż przed powrotem do krajowej polityki Donalda Tuska, który nie widzi dla deklaracji przyszłości. Tuskowi ma zależeć na tym, żeby Platforma Obywatelska pozyskiwała jak najszerszy elektora, stad każda twarda deklaracja będzie ten cel utrudniać. Na chwilę obecną o pracach nad deklaracją w ugrupowaniu nie ma mowy i partia szykuje się do wyborów wewnętrznych w regionach oraz organizacji jesiennej konwencji.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “02.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *