Czwartek

02.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

KE blokuje Fundusz Odbudowy

#1

Polski wniosek (do Trybunału Konstytucyjnego – red.) dotyczący prymatu prawa Unii Europejskiej nad prawem krajowym wstrzymuje przekazanie Warszawie 57 mld euro z unijnych funduszy naprawczych – powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Jak dodał, Komisja Europejska ma także obawy o niezależność sądów i wolność mediów. Komisarz uściślił jednak, że “dyskusje trwają”. Wiceminister Waldemar Buda przekazał, że KE “nie podjęła żadnej decyzji o odrzuceniu KPO lub zawieszeniu środków”.

Do tej pory KE zgodziła się, by pieniądze z Funduszu Odbudowy otrzymało 18 państw wspólnoty. Na razie nie zatwierdziła Krajowych Planów Odbudowy przedstawionych przez Polskę i Węgry, ponieważ obawia się, że oba kraje podważają niezależność sądów, jak i naruszają wolność mediów – podaje Reuters.

Powodem, dla którego wciąż nie ma zielonego światła dla polskiego KPO, ma być również rządowy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący unijnego prawa. 22 września TK będzie rozstrzygał, czy przepisy stanowione w Polsce mają prymat nad tymi europejskimi. Mówił o tym w środę unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni, zwracając się do Komisji Ekonomiczno-Budżetowej Parlamentu Europejskiego.

/źródło: Interia.pl, Reuters.com/

Stan wyjątkowy na wschodzie

#2

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o wydaniu rozporządzenia ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie części województwa podlaskiego i lubelskiego. W dokumencie znalazł się dokładny wykaz wszystkich 183 miejscowości, które objęte zostały nowymi przepisami.

Chodzi oczywiście o kryzys migracyjny, który trwa na granicy z Białorusią. W okolicy miejscowości Usnarz Górny od kilku tygodni koczuje grupa uchodźców – według szacunków Straży Granicznej oraz aktywistów jest ich od 24 do 32. Zdaniem tych drugich pochodzą z Afganistanu, przedstawiciele władz przekonują, że są to Irakijczycy.

Wykaz wszystkich miejscowości objętych rozporządzeniem można znaleźć TUTAJ.

Według Kancelarii Prezydenta ograniczenia swobód obywatelskich na mocy rozporządzenia to:

  • Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń;
  • Zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • Obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18. lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18. lat – legitymacji szkolnej;
  • Zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • Zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • Ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • Ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

/źródło: RadioZet.pl/

Gramy z Albanią

#3

O 20:45 rozpoczął się mecz eliminacji mistrzostw świata 2022 z Albanią.

Zanim rozpoczęło się Euro 2020, polscy piłkarze rozpoczęli zmagania w eliminacjach przyszłorocznych mistrzostw świata. W trzech meczach zdobyli cztery punkty, remisując z Węgrami (3:3) i pokonując Andorę (3:0). W ostatnim ze spotkań przegrali natomiast 1:2 z Anglią.

Albańczycy zdobyli natomiast sześć punktów. Podopieczni Edy’ego Reji wygrali z Andorą (1:0) i San Marino (2:0). Podobnie jak Polacy, przegrali z Anglią (0:2).

Polacy zaczęli w składzie:

Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek – Kamil Jóźwiak, Jakub Moder, Grzegorz Krychowiak, Maciej Rybus – Przemysław Frankowski, Robert Lewandowski, Adam Buksa.

/źródło: Polsatsport.pl/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “02.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *