03-04.07.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Tusk przejmuje stery

#1

Podczas sobotniej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej dokonało się to, co było zapowiadane od kilku ostatnich dni – stery w partii przejął Donald Tusk. Radę otworzyło wystąpienie dotychczasowego przewodniczącego Borysa Budki, który zrezygnował z pełnionej funkcji na rzecz byłego premiera. „To jest ten dzień – na moje zaproszenie i na ma moją prośbę Donald Tusk wraca do polskiej polityki, wraca na 100 proc.” – mówił Borys Budka. „Chcę ci dziś Donaldzie przekazać stery Platformy i chcę być poprowadził nas do zwycięstwa” – dodał.

Po wystąpieniu Budki na mównicy zameldował się Tusk.

„Wróciłem, jak powiedział Borys Budka, na 100 proc.(…) Wróciłem także dlatego, że stanowicie zespół naprawdę niezwykłych ludzi” – mówił Tusk do polityków PO. Były przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że najważniejsze nie tylko w polityce jest obecnie odzyskanie wiary w sprawczość i w możliwości wygranej. „Nie wygra ten, kto nie wierzy we własne siły. Nie wygra partia, która nie bardzo wierzy w cel własnego istnienia. Chcę wam wyraźnie powiedzieć – ta trudna, bardzo wymagająca sytuacja dla Platformy Obywatelskiej, to wynik pewnych okoliczności, które Borysowi Budce, moim zadaniem de facto uniemożliwiły wyprowadzenie Platformy na prostą do wygranych wyborów. Gdzieś energia uszła, czy znalazła swoje miejsce gdzie indziej, w sposób nie do końca zorganizowany.” – tłumaczył Tusk. „Dzisiaj zło rządzi w Polsce, wychodzimy na pole, żeby się bić z tym złem” – dodał Tusk.

Przejęcie władzy przez Donalda Tuska możliwe było po wykonaniu pewnych manewrów wewnątrz władz Platformy. Borys Budka zrezygnował z funkcji przewodniczącego, a z funkcji wiceprzewodniczących partii zrezygnowali Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz. Następnie na stanowiska wiceprzewodniczących wybrani zostali Budka i Tusk oraz ten ostatni zgodnie ze statutem partii jako najstarszy w Zarządzie ugrupowania przejął kierownictwo. Zgodnie ze statutem Platformy Obywatelskiej kadencja przewodniczącego trwa od 2 do 4 lat, więc nowe wybory przewodniczącego mogą się odbyć na początku 2022 roku, ale p.o. przewodniczącego Donald Tusk może być do końca obecnej kadencji do 2024 roku.

Powrót oraz przejęcie władzy przez Tuska w PO ocenił m.in. jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń. „Dobrze wiemy, że nadejście tego “zbawiciela na białym koniu” wróży wojnę domową między Polkami i Polakami, czyli odgrzanie tej wojny polsko-polskiej, ale także wewnątrz, w Platformie Obywatelskiej, między Borysem Budką, Rafałem Trzaskowskim a Donaldem Tuskiem” – ocenił Biedroń.

Do powrotu byłego premiera odniósł się również wicepremier Piotr Gliński. „Niepokoi trochę stan emocjonalny p. Tuska, cały czas z nienawiścią i pogardą… Facet, który uciekł z rozkradanej przez mafię VAT-owskie Polski, żeby zarabiać 70 tys. zł miesięcznie, mówi o złodziejstwie i broni samotnych matek… Zawsze miał tupet…” – napisał na Twitterze Gliński.

Wybory nowych władz w PiS

#2

W sobotę odbył się Kongres rządzącej partii – Prawa i Sprawiedliwości podczas, którego odbyły się wybory: prezesa partii, Rady Politycznej, Krajowej Komisji Rewizyjnej oraz Koleżeńskiego Sądu Dyscyplinarnego.

Kandydat na stanowiska prezesa partii był tylko jeden – Jarosław Kaczyński, który zapowiadał przed wyborami, że jeśli zostanie ponownie wybrany będzie to jego ostatnia kadencja. Zgodnie z oczekiwaniami szefem ugrupowania został pełniący to stanowisko od 2003 roku Kaczyński, za wyborem którego głosowało 1245 delegatów, 18 było przeciw, a 5 się wstrzymało.

___

___

Kolejnej kadencji prezesa gratulował J. Kaczyńskiemu również premier Mateusz Morawiecki. 

Poza wyborem prezesa wybrana została również nowa Rada Polityczna partii, która w niedzielę obradowała wybierając nowych wiceprezesów ugrupowania oraz Sekretarza Generalnego. Stanowisko Sekretarza zostało przywrócone, po tym jak w 2009 roku zostało zastąpione przez stanowisko Szefa Komitetu Wykonawczego.

Sekretarzem Generalnym został Krzysztof Sobolewski, a wiceprezesami: Mateusz Morawiecki, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Beata Szydło, Mariusz Kamiński oraz Antoni Macierewicz. Tym samym do prezydium partii zgodnie z przewidywaniami dołączył premier. Według informacji PAP Morawiecki zdobył 280 głosów, Brudziński – 272, Błaszczak – 253, Szydło – 250, Kamiński – 226 i Macierewicz – 221.

Zmiany nastąpiły również w składzie Komitetu Politycznego, gdzie do dotychczasowego składu wybrani zostali m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel oraz posłowie: Joanna Borowiak, Barbara Bartuś oraz Marek Ast. Natomiast nie znalazła się w nim część europosłów, którzy dotychczas zasiadali w Komitecie, za wyjątkiem: Beaty Szydło, Joachima Brudzińskiego, Tomasza Poręby oraz Karola Karskiego.

Uchwała przeciw nepotyzmowi

#3

W trakcie kongresu w Warszawie prezes Jarosław Kaczyński poruszył kwestię nepotyzmu, jaki pojawił się wśród niektórych członków ugrupowania. Następnie przyjęto uchwałę zakazującą najbliższej rodzinie posłów i senatorów PiS m.in. zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

„Przypadki nepotyzmu w naszych szeregach rzucają cień na całą naszą formację. Podważają jej wiarygodność. Kwestionują fundamentalną dla Prawa i Sprawiedliwości zasadę, że uprawianie polityki rozumiemy jako służbę w interesie dobra wspólnego, jako pracę na rzecz pomyślności Rzeczpospolitej i jej obywateli, a nie jako sposób na osiąganie własnych korzyści” – głosi uchwała, do której dotarła PAP.

Uchwała przewiduje, że „współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa”.

Ponadto – zgodnie z uchwałą – “zakazuje się zatrudniania w spółkach Skarbu Państwa członków najbliższej rodziny posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości – to jest ich współmałżonków, dzieci, rodzeństwa oraz rodziców”.

W uchwale zaznaczono, że powyższe nie obejmują osób, które zostały „zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej”.

W uchwale wskazano ponadto, że PiS w 2015 roku zaczął realizację wielkiego, kompleksowego programu przebudowy polskiego życia. W wymiarze społeczno-ekonomicznym polega on – napisano – na wprowadzeniu Polski na ścieżkę trwałego, dynamicznego, zrównoważonego rozwoju. Naszym celem jest stworzenie polskiego modelu państwa dobrobytu oraz uzyskanie przez mieszkańców naszego kraju takiego poziomu i jakości życia, jakimi cieszą się obywatele najzamożniejszych państw europejskich – czytamy.

Jak zaznaczono, na tej drodze PiS osiągnęło wiele sukcesów, ale „niestety nie upilnowaliśmy się też przed błędami i niedociągnięciami”. Nie ustrzegliśmy się również przed pokusami, które niesie ze sobą sprawowanie władzy – głosi uchwała.

/źródło PAP/

Konfederacja prezentuje program „Polska od nowa”

#4

W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja Konfederacji podczas, której zaprezentowany został program „Polska od nowa”, który jest odpowiedzią na prezentowany przez Zjednoczoną Prawicę „Polski Ład”. Program zawierający pięć filarów: „Niskie i proste podatki”, „Niższe koszty życia”, „Efektywna i nowoczesna edukacja”, „Sprawna i dostępna ochrona zdrowia” oraz „Państwo Prawa” zaprezentowali liderzy ugrupowania m.in. Krzysztof Bosak, Robert Winnicki, Jakub Kulesza, czy Artur Dziambor.

Filar I – „Niskie i proste podatki” zakłada pomysł jednej ustawy, która zlikwidowałaby 15 różnych podatków, w tym podatek od czynności cywilno-prawnych, podatek cukrowy, opłatę paliwową, opłatę emisyjną, czy podatek od psa. Ponadto został przedstawiony postulat wprowadzenia dobrowolnych składek dla ZUS dla przedsiębiorców oraz obniżenia kosztów paliwa do około czterech złotych za litr.

Filar II – „Niższe koszty życia” zakłada obniżenie cen mieszkań oraz opłat za wywóz śmieci. Pomysł na obniżenie cen mieszkań polega na stworzeniu mieszkaniowych kont oszczędnościowych, na którym każdy dzięki podwójnej uldze podatkowej mógłby odkładać na mieszkanie dla siebie lub swoich dzieci.

Filar III – „Efektywna i nowoczesna edukacja” o przede wszystkim “odbiurokratyzowanie szkolnictwa” oraz wprowadzenie bonu edukacyjnego, który pozwoliłby rodzicom decydować, do której szkoły posłać dziecko, a szkoły musiałyby konkurować ze sobą pod względem opinii i reputacji.

Filar IV – „Sprawna i dostępna ochrona zdrowia” zakłada postulat wprowadzenia bonu zdrowotnego, który pozwoliłby na konkurencję różnych funduszy zdrowia, publicznych oraz prywatnych. – Każdy powinien robić ze swoją składką zdrowotną co chce. „Chcemy wprowadzić bon zdrowotny, który polepszy sytuację pacjentów” – ogłosił w swoim wystąpieniu poseł Krzysztof Bosak.

Filar V – „Państwo Prawa” zostały w nim zawarte postulaty sprzeciwiające się wprowadzeniu tak zwanych paszportów covidowych (które ułatwiają podróże po Europie w czasie epidemii COVID-19) oraz “segregacji sanitarnych”, a także postulat “rolnictwa bez ideologii” oraz przeciwdziałania “bezkarności urzędniczej”.

Konwencja zakończyła się wyjazdem samochodami liderów z zaproszeniem na tzw. „Wakacje z Konfederacją”, czyli serię imprez w różnych miastach turystycznych, które potrwają do 7 lipca.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “03-04.07.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.