Czwartek

03.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zmiany w obostrzeniach

#1

Dzisiaj zostało opublikowane rozporządzenie, które informuje, że przedsiębiorcy prowadzący targ będą mogli zwiększyć do 150 osób limit. W rozporządzeniu również zawarto, że dzieci powyżej 12. roku życia będą mogły zostać zaszczepione. Europejska Agencja Leków i polski rząd wydał zgodę, żeby dopuścić dzieci do szczepień.

Na rządowej stronie można przeczytać, że aktualne ograniczenia i zakazy zostaną utrzymane do 25 czerwca. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdza mówiąc: “od 6 czerwca do 25 czerwca zostaje przedłużony obowiązujący reżim sanitarny”.

Opracowane rozporządzenie ma na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się COVID – 19 w Polsce. Dzisiaj odnotowano 572 zakażenia i 91 osób zmarło.

Wspólny projekt PiS i Kukiz’15

#2

Do Sejmu wpłynął nowy projekt PiS i Kukiz’15, który ma na celu wprowadzić zmiany w Kodeksie Karnym w wykonywaniu mandatu posła, senatora, jak i ma ograniczyć prowadzenie działalności gospodarczej przez osoby publiczne. Pan Paweł Kukiz komentuje te porozumienie tak: “Widać, że prezes dotrzymuje słowa i ustawa pojawiła się zgodnie  z naszą umową” – informuje w PAP.

Rzeczniczka PiS, Aneta Czerwińska skomentowała projekt: “wspólne złożenie tego projektu do laski marszałkowskiej, to efekt wielu konstruktywnych spotkań i rozmów o Polsce, przeprowadzonych pomiędzy prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i szefem Kukiz’15 Pawłem Kukizem”.

Ustawa również pokazuje, że każda partia musi rejestrować wpłaty oraz umowy, które zawiera. Współpraca Kukiz’15 i PiS jest efektem porozumienia programowego w ramach Polskiego Ładu, który został zaprezentowany przez PiS jakiś czas temu. Jednak złożenie wspólnej ustawy z PiS-em nie jest czymś nowym, gdyż Paweł Kukiz już sam mówił, że takie rozmowy były wcześniej prowadzone: “nie przyszedłem do Sejmu szukać kolegów i stronnictw, tylko realizować postulaty” – mówił w TVN24 w ubiegłym roku.

Ustawa jest popierana przez: PiS, Kukiz’15 i koło Polskie Sprawy.

Uroczystości Bożego Ciała

#3

Dzisiaj odbyły się uroczystości Bożego Ciała. Z powodu pandemii obchody na głównych ulicach wielu miast zostały ograniczone – wszystko ze względu na bezpieczeństwo. 

Boże Ciało jest bardzo ważnym świętem nie tylko dla polskiego Kościoła katolickiego, ale również dla wiernych, ponieważ sięga XIV wieku. Jest również formą publicznego wyznania wiary, w PRL-u było to również pokazanie patriotyzmu, więc władze w tamtym okresie postanowiły zakazać manifestacji.

Ze względu na epidemie, w wielu diecezjach nie odbędą się procesje na ulicach, w zamian zaplanowano niewielkie procesje parafialne do czterech ołtarzy.

W Kościołach nadal obowiązują ograniczenia, w tym limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych, dystans nie mniejszy niż 1,5 metra oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa. 

Piwo za szczepienie – strategia USA

#4

Stany Zjednoczone borykają się nadal z problemem przekonania obywateli do szczepienia w związku z czym przygotowują coraz to nowe strategie. Najnowsza propozycja zakłada, że za zaszczepienie się pacjent dostanie piwo. Trunek ma być darmowy i oferowany będzie przez jeden z największych amerykańskich browarów. Prezydent USA Joe Biden popiera tą inicjatywę. Wszystko w celu osiągnięcia do narodowego święta przypadającego 4 lipca pułapu sięgającego 70% dorosłych zaszczepionych co najmniej jedną dawką.

Prezydent Biden podkreśla, że: “Osiągnięcie 70 proc. pułapu, abyśmy mogli uniezależnić się od COVID–19 i uwolnić się od niego (…) wymaga zaangażowania wszystkich: rządu federalnego, władz stanowych, lokalnych, plemiennych i terytorialnych, sektora prywatnego, a co najważniejsze Amerykanów”.

Amerykańskie media podkraślają, że najnowszy cel 70 procent jest realny, gdyż Prezydent Biden udowodnił już wcześniej zapowiadając 56% do 4 maja. Od tego czasu przez niecały miesiąc całkowita liczba zaszczepionych przynajmniej jedną dawką Amerykanów wzrosła do 63 procent. Aby zrealizować aktualny plan potrzeba zaszczepić minimum 550 tys. obywateli.

Yahoo News podaje, że 30% obywateli nie planuje się zaszczepić i nie widzą możliwości zmiany swojej decyzji.

Poprzednie Przeglądy dnia:

27.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
28.05.2021 Przegląd dnia – piątek
31.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
01.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
02.06.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “03.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *