Piątek

03.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Stowarzyszenie OdNowa

#1

Byli posłowie Porozumienia: Marcin Ociepa, Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali do życia stowarzyszenie OdNowa, które w założeniu ma działać w Zjednoczonej Prawicy i klubie PiS. Informację o powołaniu stowarzyszenia parlamentarzyści przekazali podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jak poinformował podczas spotkania z mediami Ociepa celem powołania stowarzyszenia jest zbudowanie ruchu społecznego i politycznego, które będzie pracowało na rzecz otwarcia na nowo debaty publicznej i odnowy życia publicznego.

Wg byłego posła Porozumienia odświeżenie debaty i zżycia publicznego jest ważne w kontekście spojrzenia na wartości programowe najważniejszych spraw w kraju. Wśród tych kwestii wymienił m.in. samorząd, rozwój w oparciu o nowoczesne technologie, a także bezpieczeństwo – zarówno militarne, jak i zdrowotne, społeczne czy żywnościowe.

„Zostałem wybrany przez koleżanki i kolegów pełniącym obowiązki prezesa stowarzyszenia do czasu rejestracji” – poinformował Ociepa. Na pytanie czy stowarzyszenie będzie koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości dodał: „My jesteśmy koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości, jesteśmy w Zjednoczonej Prawicy, bo jesteśmy w klubie Prawa i Sprawiedliwości, nic się u nas nie zmienia”.

/źródło: PAP/

Żołnierze w karetkach?

#2

W kolejnym dniu protestu służb medycznych Konstanty Radziwił, Wojewoda Mazowiecki, poprosił o oddelegowanie żołnierzy z kwalifikacjami ratownika medycznego lub pielęgniarki do zapewnienia obsady dyżurowej w brakujących zespołach ratownictwa medycznego. W związku z protestem na 80 zespołów obecnie brakuje 43, a w samej Warszawie 38. Działania wspiera Lotnicze pogotowie Ratunkowe, a kolejnym krokiem w zapewnieniu stabilności mieliby być żołnierze.

W założeniu pomoc żołnierzy planowana jest do 16 września jednak Radziwił nie wykluczył, że może się to przedłużyć do końca miesiąca.

Protest ratowników rozpoczął się już w środe, kiedy część z nich nie przyszła do pracy zgłaszając m.in. niedyspozycyjność, manifestując w ten sposób swój sprzeciw przeciwko niskim płacom. Konstanty Radziwił zaapelował do strajkujących, żeby ich protest nie odbywał się w formie zagrażającej życiu i zdrowiu pacjentów. Biuro Radziwiła podkreśliło w komunikacie, że stroną odpowiedzialną za rozwiązanie konfliktu jest dysponent zespołów, czyli spółka  Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego “Meditrans” SP ZOZ w Warszawie.

„Wojewoda nie jest stroną protestu. W pierwszej kolejności działania powinien podjąć ‘Meditrans’, który zobowiązany jest nawiązać dialog ze swoimi pracownikami. Z informacji urzędu wojewódzkiego wynika, że postulaty pracowników są skierowane do ‘Meditransu’ „ – przekazało biuro prasowe Wojewody.

Problem z obsadą karetek nie dotyczy tylko mazowsza. W ydgoszczy wypowiedzenia złożyły 84 osoby, a we Włocławku 72. To wszyscy pracownicy tych stacji zatrudnieni na kontraktach, czyli 60 proc. załogi bydgoskiej i aż 80 proc. włocławskiej.

W ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wlkp., Sulechowie i Świebodzinie kontraktowi ratownicy medyczni pracujący w zespołach pogotowia dołączyli do ogólnopolskiego protestu.

/źródło: RMF FM/

Zmarł drugi Afgański chłopiec

#3

Drugi, sześcioletni, z Afgańskich braci, którzy zatruli się grzybami i trafili do Centrum Zdrowia Dziecka w stanie krytycznym zmarł. Lekarze potwierdzili u niego śmierć mózgu. Wczoraj (czwartek 2 września) zmarł młodszy, pięcioletni chłopiec.

Ali i Mustafa, bo o nich mowa, wraz z rodziną po ewakuacji z Afganistanu trafili do ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku koło Podkowy Leśnej pod Warszawą. Podczas pobytu w ośrodku rodzina zebrała grzyby w pobliskim lesie, z których zrobiła zupę. Po spożyciu posiłku chłopcy poczuli się źle i trafili w ciężkim stanie do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wraz z nimi do szpitala trafiła ich 17 letnia siostra, jednak jej stan od początku był stabilny.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że starszemu z braci udało się wykonać zabieg przestępu wątroby. Zabieg ten był niemożliwy u młodszego chłopca, który zmarł dzień później. Dzisiaj zmarł drugi chłopiec.  

/źródło: PAP/

Prokuratura oceni decyzje w sprawie MOW w Renicach

#4

W czwartek portal wp.pl opublikował reportaż Anny Śmigulec „Władcy ciał i umysłów” przedstawiający dramat wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach, gdzie przed laty dochodziło do szeregu przewinień, przemocy zarówno wśród wychowanków jak i ze strony opiekunów. Pomimo wielu zgłoszeń podejrzenia popełnienia przestępstwa szereg spraw zostało umorzonych. Teraz Prokuratura Okręgowa w Szczecinie przyjrzy się tym ustaleniom.

„Prokuratura Okręgowa w Szczecinie analizuje sprawy dotyczące Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach i oceni, czy decyzje kończące postępowania były zasadne i słuszne” – poinformowała dziś Alicja Macugowska-Kyszka rzeczniczka szczecińskiej Prokuratury Okręgowej.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej dodała, że w myśliborskiej prokuraturze toczą się obecnie dwa postępowania związane z zachowaniami, które miały miejsce w ośrodku. Macugowska-Kyszka dodała również, że już przed publikacją materiału w wp.pl Prokuratura Rejonowa w Myśliborzu przeanalizawała opisaną sprawę 16-letniego Adriana, który w materiale opowiedział o biciu zarówno przez współwychowanków jak i wychowawców. Nastolatek próbując uciec z ośrodka złamał kręgosłup i obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.

„Sprawa ta została zbadana na szczeblu tutejszej prokuratury i została przez nią przyjęta do prowadzenia – znajduje się więc aktualnie w Prokuraturze Okręgowej w Szczecinie” – powiedziała rzeczniczka.

Do sprawy odniósł się m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Woś, który poinformował, że zlecił szczegółową lustrację w miejscowym sądzie rodzinnym i wystąpił do Prokuratury Krajowej o przeniesienie spraw poza powiat myśliborski, a także wystąpił o kwerendę wszystkich umorzonych spraw na przestrzeni ostatnich lat.

Reportaż “Władcy ciał i umysłów” można przeczytać TUTJ

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “03.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *