Wtorek

04.05.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia. 

Patronite

Sejm ratyfikował Fundusz Odbudowy

#1

Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji unijnej decyzji o zasobach własnych, dotyczącej Funduszu Odbudowy.

Z klubu PiS głosowało 231 z 233 posłów, 211 było za, a 20 przeciw. W głosowaniu nie wzięło udziału dwóch posłów. Z kolei z klubu Koalicji Obywatelskiej głosowało 128 ze 130 posłów. Poparcie wyraził jeden poseł (Franciszek Sterczewski), nikt nie głosował przeciwko. 127 posłów z KO wstrzymało się od głosu, a dwóch nie głosowało. Z klubu Lewicy głosowali wszyscy z 47 posłów. Za było 46 z nich, jeden się wstrzymał.

Głosowanie poprzedziły obrady połączonych komisje finansów publicznych i spraw zagranicznych, które zagłosowały za przyjęciem ustawy o zasobach własnych Unii Europejskiej. Głosami posłów PiS komisje odrzuciły wniosek o wysłuchanie publiczne (Lewica wstrzymała się od głosu). Przepadły też wszystkie poprawki opozycji.

Podobnie było z poprawkami opozycji na popołudniowych obradach Sejmu.

glosowanie

Ruszyły tegoroczne matury! Były przecieki?

#2

Za nami pierwszy maturalny egzamin anno domini 2021! Absolwenci szkół średnich mierzyli się dziś z językiem polskim na poziomie podstawowym.

Ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zasiadło o 9:00 rano do pierwszego sprawdzianu – obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Absolwenci na napisanie sprawdzianu mieli 170 minut. Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Co ciekawe, fraza “Lalka ambicja” od godz. 7:17 rano zaczęła szybko zyskiwać na popularności. Internauci wpisywali w wyszukiwarki także zapytania takie jak “motyw ambicji”, “Wokulski” czy “ambicja w lekturach”. Wielu z nich także poszukiwało streszczenia “Lalki”, chociaż to ostatnie zapytanie nieszczególnie zaskakuje, gdyż tuż przed egzaminami zainteresowanie streszczeniami drastycznie rośnie. Zainteresowanie frazami występowało przed egzaminem w województwie podlaskim. Tuż po rozpoczęciu egzaminu mieliśmy także wzrost takich zapytań w województwie mazowieckim. W rozmowie z serwisem Onet dyrektor CKE zaznaczył, że sprawa zostanie zgłoszona na policję. Gdyby doszło do przecieku, w sprawę zaangażowana musiałaby być dyrekcja szkoły, członkowie komisji oraz uczniowie.

Śmiertelny postrzał w Raciborzu

#3

Policjant z Raciborza został śmiertelnie postrzelony podczas interwencji. Zginął we wtorek rano podczas interwencji przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu. Stało się to przy próbie wylegitymowania mężczyzny, który podając się za funkcjonariusza, w ubiorze przypominającym mundur, próbował kontrolować kierowców. W trakcie interwencji bandyta wyciągnął broń i oddał strzały do funkcjonariusza. Drugi policjant postrzelił napastnika w udo. Sprawca został zatrzymany.

Funkcjonariusz miał 43 lata, a w policji służył od 2011 r. Wcześniej był dziennikarzem lokalnych mediów. Zginął we wtorek rano podczas interwencji przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu.

Komendant główny, szefowie komendy wojewódzkiej w Katowicach i raciborskiej policji oraz funkcjonariusze i pracownicy innych jednostek składają kondolencje rodzinie młodszego aspiranta.

Poprzednie Przeglądy dnia:

26.04.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
28.04.2021 Przegląd dnia – środa
29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 
30.04.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “04.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *