Piątek

04.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

32 lata wolności

#1

4 czerwca 2021 obchodzimy 32. rocznicę częściowo wolnych wyborów, które pozwoliły zrobić milowy krok w uniezależnieniu się od Związku Radzieckiego. Co prawda ordynacja wyborcza, którą wynegocjowano w trakcie obrad Okrągłego Stołu zakładała tylko w pełni wolne wybory do Senatu, w Sejmie PZPR zagwarantowała sobie 65 proc. mandatów. Pozostałe 35 proc. przypadało dla kandydatów bezpartyjnych. W wyniku wyborów Polska stałą się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym opozycja demokratyczna uzyskała realny wpływ na sprawowanie władzy. Był to przełomowy moment nie tylko w historii naszego kraju. Upadek Muru Berlińskiego jest jedną z konsekwecji przemian, które zapoczątkowane zostały w naszym kraju.

solidarność

Powrót Donalda Tuska?

#2

Donald Tusk w programie Jeden na Jeden w TVN24 zapowiedział, że jest gotów podjąć każdą decyzję, żeby zmienić bieg zdarzeń w Polsce, co odczytywane jest jako zapowiedź powrotu do polskiej polityki. „Chciałbym, żeby w Polsce doszło do zmiany politycznej. W ostatnich tygodniach często mam okazję rozmawiać z uczestnikami życia publicznego, szczególnie po stronie opozycji. Rozmawiamy o tym, jak mogę pomóc i jak możemy sobie pomóc nawzajem, żeby przerwać ten impas po ostatnich wyborach prezydenckich” – mówił były premier. “Jestem gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić bardzo niebezpieczny dla Polski bieg zdarzeń” – podkreślił.

___

___

Tusk w rozmowie odniósł się również do ewentualnego przejęcia przez niego sterów w Platformie Obywatelskiej zaznaczając, że jest gotów zrobić wszystko, żeby PO nie przeszła do historii, gdyż jest niezbędna myśląc o wygranej w kolejnych wyborach.

Do słów o ewentualnym powrocie D. Tuska odniósł się zapytany na konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski „Nie wiem, jakie są plany i aspiracje Donalda Tuska, natomiast na pewno – wszystkie ręce na pokład”.

Ostre słowa Ryszarda Terleckiego do Cichanouskiej

#3

Rafał Trzaskowski poinformował dziś, że Swiatłana Cichanouska będzie gościem Campusu Polska. “Najpierw liderka białoruskiej opozycji, a dziś już prezydent-elekt, Tsihanouskaya będzie z nami na Campus_Polska. Dziękuję! Wierzę, że czeka nas niesamowite i z pewnością pouczające spotkanie. Historia Białorusi dzieje się na naszych oczach i porozmawiamy o tym na #CampusPolska” – napisał prezydent Warszawy na Twitterze.

Do słów Trzaskowskiego odniósł się szef klubu PiS Ryszard Terlecki, zarzucając Cichanouskiej, że jak chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce niech szuka pomocy w Moskwie. 

 

“Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników” – napisał wicemarszałek na Twitterze.  

Konto D. Trumpa na Facebook’u zawieszone na dwa lata

#4

Facebook poinformował, że konto Donalda Trumpa zostaje zawieszone na dwa lata licząc od daty początkowego zawieszenia 7 stycznia. Na początku stycznia konto byłego prezydenta USA zostało zawieszone po zamieszkach na Kapitolu, które ówczesny prezydent pochwalił. „Biorąc pod uwagę powagę okoliczności, które doprowadziły do zawieszenia konta Trumpa, uważamy, że jego działania stanowiły poważne naruszenie naszych zasad, które zasługują na najwyższą karę dostępną w ramach nowych protokołów egzekwowania. Zawieszamy jego konta na dwa lata, ze skutkiem od daty początkowego zawieszenia 7 stycznia tego roku” – przekazał Nick Clegg, wiceprezes Facebooka ds. globalnych, w piątkowym oświadczeniu.

Po zamieszkach na Kapitolu konta D. Trumpa zostały początkowo zawieszone na Facebook’u oraz należącym do niego Instagramie. Niedługo potem kolejne platformy dołączyły zawieszając konto byłego już prezydenta w tym YouTube, Twitter, Snapchat. W międzyczasie Twitter wprowadził zakaz na stałe.

Jarosław Kaczyński odwiedził i wsparł Ewę Leniart w Rzeszowie

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wybrał się do Rzeszowa, żeby wesprzeć kandydatkę PiS startującą w wyborach na urząd prezydenta miasta – Ewę Leniart. „Chcę bardzo mocno podkreślić, bo są pewnego rodzaju nieporozumienia w tej sprawie, pani Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, jest kandydatem PiS. Jest jedynym kandydatem PiS. Żeby to było jasne dla każdego” – zaznaczył Kaczyński. Wicepremier podczas wystąpienia w Racławówce (woj. Podkarpackie) odniósł się również do budowy Via Carpatia. „Droga Południowa to inwestycja, na którą Rzeszów czeka już od bardzo dawna, sprawi, że wielkie korki w śródmieściu – jeden z głównych problemów miasta – zmniejszą się a może w ogóle znikną” – powiedział prezes PiS. 

W trakcie wystąpienia nie ustrzegł się wpadki, którą od razu wychwyciły media, aczkolwiek J. Kaczyński szybko się poprawił. „Jeśli powstanie Via Carpatia, z pewnością ułatwi to rozwój gospodarczy Szczecina… Przepraszam bardzo, nie wiem, dlaczego tak powiedziałem. Oczywiście Rzeszowa – powiedział Kaczyński.

Ewa Leniart wraz z Konradem Fijołkiem, Grzegorzem Braunem oraz Marcin Warchoł startują w wyborach na prezydenta Rzeszowa po tym jak ze stanowiska zrezygnował wieloletni prezydent miasta Tadeusz Ferenc. Według sondaży największe szanse na zwycięstwo ma kandydat popierany przez zjednoczoną opozycję Konrad Fijołek. W najnowszym sondażu na Fijołka chce głos oddać 36,2 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znajduje się wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (21,8 proc.), na trzecim popierana przez PiS Ewa Leniart (17,5 proc.). Na kandydata Konfederacji Grzegorza Brauna gotowych oddać głos jest 10,5 proc. mieszkańców.

Poprzednie Przeglądy dnia:

28.05.2021 Przegląd dnia – piątek
31.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
01.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
02.06.2021 Przegląd dnia – środa
03.06.2021 Przegląd dnia – czwartek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “04.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *