Poniedziałek

04.10.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Nowy minister sportu

#1

Jeszcze w tym tygodniu ma dojść do zmian w rządzie i na mocy umowy koalicyjnej między PiS, a Partią Republikańską przedstawiciel tej partii ma objąć tekę ministra sportu. Kandydatem na to stanowisko z ramienia ugrupowania Bielana jest były poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk.

Jarosław Kaczyński i Adam Bielan w najbliższych dniach mają podpisać nową umowę koalicyjną, dzięki której w rządzie znajdzie się miejsce dla przedstawicieli Partii Republikańskiej.

Do rządu na stanowisko wiceministra sportu ma wejść również Łukasz Mejza, poseł który mandat objął w 2020 roku zastępując zmarłą Jolantę Fedak. Co prawda Mejza do Sejmu wszedł z list PSL-u, ale oficjalnie jest posłem niezrzeszonym konsekwentnie wspierającym w głosowaniach Prawo i Sprawiedliwość.

/źródło: RMF FM/

Polska domaga się dochodzenia KE ws. Gazpromu

#2

Polska chce, aby Komisja Europejska przeprowadziła dochodzenia w sprawie manipulacji na rynku gazu ziemnego, prowadzonych przez rosyjski koncern Gazpromu, które powodują wzrost cen surowca w UE – przekazało dziennikarzom w Brukseli polskie źródło dyplomatyczne.

Kwestia ta ma pojawić się na unijnym szczycie w Brukseli pod koniec października. Jak przekazały źródła dyplomatyczne, temat ten jest ważny także dla innych państw członkowskich, które chcą, aby został poruszony w dyskusji przywódców.

W ostatnich miesiącach następuje dość drastyczny wzrost cen gazu, a co za tym idzie – cen energii. „Większość państw członkowskich wyraża tym zaniepokojenie” – przekazał dyplomata. „Część krajów zwróciła się o zorganizowanie specjalnej dyskusji na zaplanowanym w październiku szczycie. Ta dyskusja odbędzie się” – dodał.

Wskazał, że powodem wzrostu cen gazu jest m.in. polityka Gazpromu, która polega na ograniczeniu dostawy gazu do poszczególnych państw UE, co powoduje wzrost cen surowca. Dodał, że spadki rezerwacji dostaw na dwóch głównych liniach przesyłu surowca z Rosji do UE (przez Białoruś i Polskę oraz przez Ukrainę i Słowację) spadły o około połowę. „Ubytki w przesyle błękitnego paliwa są znaczne, magazyny gazu są niewypełnione, co powodu presję na dalszy wzrost cen” – powiedział dyplomata.

Drugim czynnikiem, który przekłada się na wzrost cen energii jest – jak zauważył – wzrost cen uprawnień do emisji CO2, co jest wynikiem reformy Europejskiego Systemu Handlu Emisjam (ETS). Na to nakłada się spekulacyjny charakter tego handlu, gdzie dużą rolę odgrywają rynki finansowe – wyjaśnił.

Źródło przekazało, że niewykluczone, że temat pojawi się już na zaplanowanej na wtorek nieformalnej kolacji unijnych przywódców, która odbędzie się przed środowym szczytem UE-Bałkany Zachodnie w Słowenii.

Wskazało też, że jest duża szansa, iż w konkluzjach unijnego szczytu, który odbędzie się pod koniec października, znajdą się zapisy dotyczące rynku gazu i Gazpromu, w tym wezwanie do KE o zbadanie działań rosyjskiego giganta, prowadzących do wzrostu cen surowca.

W Brukseli pojawiają się liczne głosy, że sprawę działań Gazpromu dotyczących cen surowca należy traktować w kontekście procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 w Niemczech.

Niemiecki regulator BNetZA 8 września rozpoczął rozpatrywanie wniosku spółki Nord Stream 2 AG – właściciela gazociągu – o certyfikowanie jej jako operatora części gazociągu Nord Stream 2 w tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego (ITO). Konieczność powołania niezależnego operatora wynika z rewizji dyrektywy gazowej z 2019 r. Model ITO umożliwia operatorowi działanie pomimo braku pełnego rozdzielenia własnościowego od spółki-właściciela, zajmującego się produkcją i dostawami gazu ziemnego, w tym przypadku – Gazpromu.

/źródło: PAP/

Pościgi na Podlasiu ws. nielegalnego przewozu imigrantów

#3

Podlaska policja poinformowała o dwóch akcjach pościgowych, które miały miejsce w powiecie siemiatyckim.

W pierwszym przypadku w Siemiatyczach kierowca busa nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Podczas pościgu kierowca próbował zepchnąć z drogi radiowóz, by po kilku kilometrach utknąć w błocie przy polu kukurydzy. Następnie starał się uciekać pieszo oraz ukrył się w polu kukurydzy, gdzie wykrył go wezwany na miejsce pies Straży Granicznej. Mężczyzna był bardzo pobudzony, a wstępne badania pokazały obecność w jego organizmie amfetaminy. W busie było ośmiu Irakijczyków.

W drugim przypadku w okolicy Mielnika do kontroli nie zatrzymały się dwa samochody osobowe. Jeden z nich po kilku kilometrach uderzył w znak drogowy nie mogąc kontynuować jazdy. W środku znajdowało się czterech Irakijczyków, a za kierownicą siedziała wioząca ich kobieta. Zatrzymany został również drugi samochód, ale w nim nie było imigrantów, lecz służby wyjaśniajączy kierowca miał związek z przemytem ludzi.

W Białymstoku policja zatrzymała kierowców trzech aut na niemieckich numerach rejestracyjnych. W pojazdach przewożono łącznie trzynastu nielegalnych imigrantów. Kierowcami okazali się obywatele Niemiec. Imigranci z kolei zostali przekazani Straży Granicznej.

/źródło: PAP/

Komentarz ministra zdrowia ws. 1 listopada

#4

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział o rekomendacjach dotyczących ewentualnego zamknięcia cmentarzy na 1 listopada tak jak miało to miejsce w zeszłym roku.  

„Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów – to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję – to była sytuacja ekstraordynaryjna” – powiedział Niedzielski. „W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni” – zapewnił szef MZ.

„Nie mam na myśli tylko tego, że blisko 60 procent dorosłej populacji jest zaszczepiona, ale to, że w zasadzie na poziomie każdego województwa (…) mamy przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury” – dodał.

„W zależności od tego, jak będzie regionalnie wyglądało tempo wzrostu zakażeń, będą podejmowane decyzje (…) zwiększające dostępność łóżek covidowych – podkreślił minister zdrowia. Nasze zabezpieczenie organizacyjne, ale też zdrowotne – mówię o zaszczepieniu – wydaje się elementem, który nie uzasadnia podejmowania takich drastycznych decyzji” – dodał jednocześnie szef MZ.

/źródło: PAP, RMF FM/

Ponowne otwarcie szpitala tymczasowego w Radomiu

Szpital tymczasowy w Radomiu może od poniedziałku ponownie przyjmować chorych na Covid-19. Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, po kilkumiesięcznej przerwie lecznica jest znowu w gotowości, by w razie potrzeby zapewnić opiekę większej liczbie pacjentów z koronawirusem.

„Wszytko mamy przygotowane. Personel jest gotowy do pracy. Na razie jednak w szpitalu tymczasowym nie ma żadnych chorych, ponieważ wszyscy nasi pacjenci z COVID-19, a jest ich obecnie 10, przebywają na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana” – powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka szpitala Elżbieta Cieślak.

Szpital tymczasowy, podobnie jak podczas trzeciej fali pandemii, będzie funkcjonował w nowo wybudowanym budynku Centrum Rehabilitacji przy ul. Narutowicza, znajdującym się w strukturach Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Szpital tymczasowy został otwarty pod koniec marca. Dodatkowo na początku maja otworzono oddział intensywnej opieki medycznej dla chorych na COVID-19, który mieści się w zmodernizowanych pomieszczeniach w głównym budynku szpitala przy ul. Tochtermana. W lipcu, w związku z zaobserwowanym spadkiem zachorowań na COVID-19, działalność szpitala została zawieszona.

Od poniedziałku, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, szpital ma gotowych 56 łóżek zwykłych dla pacjentów chorych na COVID-19 i 10 łóżek respiratorowych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, lecznica ma uruchamiać kolejne miejsca. W sumie szpital dysponuje 80 łóżkami dla pacjentów niewymagających leczenia respiratorowego i 20 z podłączeniem do respiratorów.

Do tej pory chorzy na COVID-19 przyjmowani byli 26-łóżkowy oddział obserwacyjno-zakaźny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana, na którym dla chorych z koronawirusem wydzielono 10 łóżek.

Według Cieślak, taka liczba miejsc na razie wystarczała, bowiem liczba pacjentów kształtowała się na poziomie 9-10 osób. Większość z nich – jak podkreśliła rzeczniczka – nie była zaszczepiona.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “04.10.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.