Środa

05.05.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Echa głosowania nad ratyfikacją FO

#1

Nie milkną echa wczorajszego sejmowego głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy. Debatę publiczną rozgrzewają gorące komentarze zwolenników „veta” FO a także jego przeciwników.

Tymczasem podczas wczorajszych obrad miało miejsce kilka interesujących zdarzeń. W toku dyskusji lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie został dopuszczony do głosu w Sejmie przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek oraz wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. Pytany później o tę sytuację stwierdził: “Jako minister sprawiedliwości czułem się zobowiązany poinformować Sejm o zagrożeniach suwerenności, jak i innych, które kryją się długoterminowo za tymi decyzjami”.

W środę całą sytuację skomentował także wicerzecznik PiS Radosław Fogiel: „Nie mnie oceniać decyzję pani Marszałek. Jak sądzę, była ona podyktowana tym, że sprawa, która była wczoraj omawiana, nie leżała w zakresie kompetencji resortu pana ministra. Rząd reprezentował pan premier, pan minister Buda i pan minister Szymański. I to byli wczoraj reprezentanci rządu obecni na Sali.”

Jak wiemy, Solidarna Polska „solidarnie” zagłosowała przeciw ratyfikacji. Media odnotowały także fakt, iż przemówienie premiera Morawieckiego, okraszone głośną owacją przez posłów klubu PiS zostało… przemilczane i skwitowane kwaśną miną przez ministra sprawiedliwości. Może to niewątpliwie świadczyć o tym, iż konflikt w Zjednoczonej Prawicy to nadal sytuacja rozwojowa.

Ciekawą kwestią był również fakt, iż Jarosław Kaczyński był jedynym posłem PiS, który podczas wieczornego posiedzenia Sejmu zagłosował za jedną z poprawek opozycji dotyczącą FO. Sytuacja jest interesująca o tyle, iż w klubie PiS obowiązywała wczoraj dyscyplina w głosowaniu (zwolniony z niej był jedynie Marcin Warchoł z Solidarnej Polski, w związku z jego startem w wyborach prezydenckich w Rzeszowie). W związku z tym mówiło się, iż karą za brak dyscypliny może być upomnienie, nagana, kara pieniężna lub wykluczenie z klubu.

Po południu serwis Gazeta.pl poinformował jednak (nieoficjalnie), iż konsekwencje nie będą wyciągane (niezgodnie z umową klubu głosowały jeszcze dwie osoby).

Matura i prokuratura

#2

Ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników zasiadło dzisiaj do obowiązkowego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym.

Tymczasem CKE poinformowała dziś, że zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z tegorocznymi maturami. Jest podejrzenie, że “treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym” zostały ujawnione przed rozpoczęciem egzaminu.

O możliwości przecieku pisaliśmy wczoraj. Sprawa dotyczy głównie sytuacji w województwie podlaskim, gdzie w pewnym momencie intensywnie wzrosła liczba wyszukiwań w Google tematów związanych motywem ambicji. Jak się później okazało, jeden z tematów maturalnych znajdujących się w tegorocznym arkuszu brzmiał: “Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu ‘Lalki’ Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury”.

Testy na Covid w Lidlu

#3

Od piątku covidowe testy w sieci Lidl oferowane będą w zestawie pięciu sztuk za 99 zł (opakowanie). Pozwalać będą one wykryć antygeny wirusa w wymazach z przedniej części nosa.

Testy od Boson Biotech przeznaczone są do samodzielnego użytku i mogą być wykonany w warunkach domowych. Do każdego testu dołączona będzie sterylna wymazówka, probówka, roztwór ekstrakcyjny oraz instrukcja. Wynik kontroli mamy otrzymać już po 15 minutach.

Poprzednie Przeglądy dnia:

27.04.2021 Przegląd dnia – wtorek
28.04.2021 Przegląd dnia – środa
29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 
30.04.2021 Przegląd dnia – piątek
04.05.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “05.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.