weekend

05-06.06.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Reakcje na słowa R. Terleckiego

#1
Wicemarszałek Ryszard Terlecki w piątek, po ogłoszeniu informacji że Switłana Cichanouska weźmie udział w organizowanym przez Rafała Trzaskowskiego Campusie Polska Przyszłości na twitterze skomentował w bardzo kontrowersyjny sposób tą informację. „Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników.” – napisał szef klubu parlamentarnego PiS.
Słowa wywołały burzę i reakcję nie tylko komentujących internautów, ale również polityków różnych stron sceny politycznej. Do słów Wicemarszałka odniósł się Prezydent Andrzej Duda. „Myślę, że Pani Swiatłana Cichanauska doskonale wie, że na polskiej scenie politycznej wszyscy poważni politycy i ugrupowania są po stronie wolnej i demokratycznej Białorusi. Wewnętrzne spory u nas mało Ją interesują” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

___

___

W programie „Śniadanie Rymanowskiego” w Polsat News zdziwienia słowami Terleckiego nie ukrywał również doradca Prezydenta Andrzeja Dudy ds. młodzieży Łukasz Rzepecki. “Dziwi nas trochę ten wpis i wypowiedź wicemarszałka Ryszarda Terleckiego; nie rozumiemy jej” – powiedział dorada Prezydenta.

Od wpisu odcinają się również przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy m.in. wicepremier Jarosław Gowin, czy były sekretarz stanu w MAP Janusz Kowalski. „Niezależnie od tego kto jest autorem uważam, że jest to wpis godny potępienia” – ocenił Gowin. „W interesie Polski jest niepodległa Białoruś. Plan Moskwy jest całkowicie odmienny. Potrzebna jest zgoda i nasz plan dla Białorusi. Musimy walczyć o prawa Polaków na Białorusi. W tej sprawie odłóżmy na bok krajowe spory. Tak jak to robiliśmy walcząc o suwerenną Ukrainę.” – napisał natomiast Kowalski na Twitterze.

___

___

Były premier Donald Tusk również odniósł się do kontrowersyjnej wypowiedzi, łącząc to również z wpadką J. Kaczyńskiego, który wspierając kandydatkę w wyborach prezydenckich w Rzeszowie pomylił Rzeszów ze Szczecinem. “W wojnie o Rzeszów PiS ruszył na Szczecin, by w finale zaatakować białoruską opozycję. Widać rękę geniusza strategii” – napisał na Twitterze Tusk.

___

___

Lider Koalicji Obywatelskiej Borys Budka zapowiedział, że w Sejmie zostanie złożony wniosek o odwołanie Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. „”Liczyłem na refleksję i przeprosiny ze strony posła #Terlecki.ego. Zamiast tego brnie dalej, wypisując coraz większe bzdury. Dla takich jak on nie powinno być miejsca w polityce. Dlatego składamy wniosek o odwołanie go z funkcji wicemarszałka Sejmu. Dość kompromitowania Polski” – napisał na Twitterze Budka. Wpis odnosi się również do dalszych wyjaśnień, w których Ryszard Terlecki już na Facebook’u rozszerzył swoją myśl odnośnie S. Cichanauskiej i jej obecności na wydarzeniu organizowanym przez R. Trzaskowskiego.

___

___

Do słów Ryszarda Terleckiego odniosła się podczas konferencji prasowej sama zainteresowana. „o bardzo dziwny tweet. Nie sądzę, że to w porządku wobec sytuacji, w której są Białorusini. Jest porozumienie pomiędzy wszystkimi partiami politycznymi. Białoruś jednoczy w tym wyjątkowym momencie” – powiedziała Cichanauska. „Chciałabym, by ta osoba spojrzała w oczy mamy Romana Pratasiewicza, w oczy moich dzieci, tysięcy dzieci, którzy pozostali bez rodziców. Więc naprawdę nie wykorzystujmy bólu konkretnych osób w celach politycznych” – dodała.

Kult mówi nie koncertom tylko dla zaszczepionych

#2

Kult za pośrednictwem mediów społecznościowych wydał oświadczenie w którym zapowiada, że nie będzie brać udziału w wydarzeniach, gdzie na publiczności będą mogły być tylko osoby zaszczepione. „”W związku z tym, że zaczynają pojawiać się pogłoski o koncertach i festiwalach przeznaczonych tylko dla zaszczepionych, chcemy opublikować w tym miejscu naszą decyzję. Grupa KULT nie bierze udziału w koncertach, na które będą wpuszczani tylko ludzie zaszczepieni. Apartheidowi mówimy zdecydowanie NIE. CHCEMY ŁĄCZYĆ, A NIE DZIELIĆ” – można przeczytać w oświadczeniu na Facebook’u.

Do oświadczenia Kultu odniósł się Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i organizator Pol’and’rock Festival. „Brawo Kult! Koncerty – te najpiękniejsze – powinny być realizowane w duchu wzajemnej przyjemności i otwartości! Zarówno organizator koncertu małego, dużego, a nawet bardzo dużego, takiego jak festiwal, i artysta, który kieruje swoją sztukę w stronę publiki, powinni czuć wzajemne nakręcanie dobrego klimatu. (…) Słusznie się Kult wkurza na zasady, które na takie koncerty pozwalają  – według nas wystarczyłyby szybkie testy na koronawirusa. My tak planowaliśmy trzy miesiące temu, kiedy żadne koncerty w grę nie wchodziły. Słusznie myśleliśmy, że mogą  zostać wprowadzone nowe zasady, więc  nie traciliśmy czasu przygotowując nasz festiwal. (…) Zgadzam się z wami, że tak być nie powinno. Przepis mówi jednak jasno, a my chcemy Wam dać namiastkę normalności i pracę dla ciężko doświadczonej branży muzycznej.” – napisał Owsiak na Facebook’u.

Słowa Kultu skomentował również dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. „To nie jest droga do segregacji czy dyskryminacji. Muzycy powinni być wrażliwi na wartości humanistyczne. Panów z Kultu zapraszam na szkolenie. Może zrozumieją, co to jest apartheid. Rozmawiamy o bezpieczeństwie i o tym, aby koncert nie skończył się w szpitalu” – powiedział dr Grzesiowski. “Nie chodzi o to, by nie wpuszczać niezaszczepionych. Zasady jak na weselach: zaszczepieni mogą być zwolnieni z pewnych ograniczeń, a osoby, które nie przyjęły preparatu, muszą mieć test albo maseczkę – wyjaśnił.

Nagroda im. Jana Nowaka Jeziorańskiego dla białoruskich opozycjonistek

#3

Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Wołha Kawalkowa zostały laureatkami wręczanej od 2004 nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nagrodę otrzymują corocznie osoby bądź instytucje, których życie, działalność, aktywność przyczyniły lub przyczyniają się do tworzenia struktur niepodległej Polski oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego. Organizatorzy wręczając odznaczenie podkreślili, że laureatkom Polska jest bardzo bliska. W imieniu aresztowanej Maryji Kalesnikawej nagrodę odebrała jej siostra.

„Przyjmujemy tę nagrodę w imieniu wszystkich Białorusinek i Białorusinów, którzy skutecznie przeciwstawiają się dyktaturze. Niestety, ta nasza niepokonana Maryja nie może być tutaj dzisiaj z nami. Reżim trzyma ją jako zakładniczkę już od dziewięciu miesięcy, ale czuję jej ducha, który zwycięży, który jest niepokonany. Ona koniecznie wyjdzie na wolność, tak samo jak pół tysiąca więźniów politycznych” – mówiła po wręczeniu nagrody Cichanouska.

Dotychczas laureatami nagrody ustanowionej przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kowalow, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus, Instytut Literacki w Paryżu, prof. Zbigniew Brzeziński, litewski prozaik i poeta Tomas Venclova i były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Królewskiej parze urodziła się córka

#4

Książę Harry i Meghan Markle poinformowali, że urodziła im się córka, której nadali imię Lilibet “Lili” Diana Mountbatten-Windsor. “Z wielką radością Harry i Meghan, książę i księżna Sussex, witają na świecie swoją córkę Lilibet »Lili« Dianę Mountbatten-Windsor” – informuje w oświadczeniu opublikowanym królewska para. “Ona jest czymś więcej, niż mogliśmy sobie wyobrazić i pozostajemy wdzięczni za miłość i modlitwy, które czuliśmy z całego świata. Dziękujemy za nieustanną życzliwość i wsparcie w tym wyjątkowym dla naszej rodziny czasie” – dodają. Lili nosi imię swojej prababki, królowej – którą rodzina nazywała Lilibet – i babci, nieżyjącej już księżnej Diany.

___

___

Lilibet “Lili” Diana Mountbatten-Windsor jest drugim dzieckiem królewskiej pary, która ma już dwuletniego syna Archiego.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “05-06.06.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.