Środa

05-06.10.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Polska straci prawo do zaliczki?

#1

Ze względu na dalsze opóźnienia w zatwierdzaniu Krajowego Planu Odbudowy Polska może stracić prawo do 13 procentowej zaliczki w wysokości 4,7 mld euro. Tylko Plany Odbudowy Polski i Węgier nie zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską ze względu na kwestie praworządności. Utrata zaliczki nie oznacza utraty tych środków, tylko przesunięcie w czasie i wypłatę w kolejnych transzach. Zaliczka jest o tyle korzystniejsza, że może popłynąć od razu do beneficjentów niczym nie warunkowana. Kolejne transze poza opóźnieniem w czasie są już uwarunkowane poprawnym wykonaniem poszczególnych etapów reform, do których kraje zobowiązują się w swoich planach.

Komisja Europejska dotychczas wypłaciła zaliczkę 16 państwom. Polska, aby mogła liczyć na wypłatę musi uzyskać zielone światło dla KPO do końca roku, co oznacza, że w KE musiałaby to zatwierdzić jeszcze w listopadzie. W przeciwnym wypadku zaliczka przepadnie.

/źródło: RMF FM/

Kandydatura Magierowskiego zaakceptowana

#2

Kandydatura Marka Magierowskiego na ambasadora RP w USA została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową komisję spraw zagranicznych. Kandydaturę na środowym posiedzeniu komisji przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Wiceszef MSZ podkreślał bardzo dobre przygotowanie merytoryczne Magierowskiego i jego doświadczenie dyplomatyczne.

Magierowski na wstępie mówił, że jednym z kluczowych zadań polskiej dyplomacji powinno być uświadamianie, jak bardzo Polacy przyczynili się do rozwoju i dobrobytu Stanów Zjednoczonych. Ta rola zdaniem Magierowskiego jest niedoceniana.

Kandydat na ambasadora mówił, że Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Polski niemal pod każdym względem – politycznym, wojskowym, technologicznym. Magierowski wskazywał, że ważne jest podtrzymywanie dobrych relacji w tych sferach niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu.

Według niego, w relacjach z Amerykanami wyzwaniem dla polskiej dyplomacji będzie sprawa de facto zgody na budowę Nord Stream 2. „Musimy przekonywać, że wykorzystanie przez Rosję gazociągu do szantażu nie jest mrzonką” – zaznaczył.

Posłowie opozycji oceniali, że przed Magierowskim trudne zadanie odbudowy relacji ze Stanami Zjednoczonymi, bo po wyborze Joe Bidena na prezydenta USA mamy do czynienia z pogorszeniem stosunków dwustronnych. Podnosili też, że kryzys w relacjach z Izraelem odbija się na stosunkach z USA.

Magierowski odpowiadając na pytania mówił, że Polska powinna być godnym zaufania partnerem wojskowym USA. Zaznaczył, że fakt, iż Polska wydaje na zbrojenia ponad 2,5 proc. PKB jest bardzo ważny dla partnerów w NATO i Amerykanie zwracają na to ogromną uwagę.

/źródło: PAP/

Medycy dalej bez porozumienia z rządem

#3

Podczas spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się piąte spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami ministerstwa zdrowia.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podał, że wśród propozycji jest m.in. wzrost wynagrodzeń w 2022 r. na poziomie 70 proc. przyrostu nakładów na ochronę zdrowia – zgodnie z ustawą 7 proc. PKB na zdrowie. Inna z propozycji dotyczy przeniesienia pielęgniarek z wykształceniem średnim, ale długim stażem, do wyższej grupy zaszeregowania.

Wiceminister ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wtorkowe spotkanie było długie, merytoryczne i emocjonujące. „Zależało nam na tym, by w trakcie tego spotkania zaprezentować istotne punkty przyszłego porozumienia” – przekazał.

Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Tomasz Imiela przekazał zaś mediom po spotkaniu, że strony “w większości punktów są bardzo daleko od uzyskania porozumienia”. „Nastrój rozmów był dobry, ale nastrój nastrojem, a my chcemy uzyskać konkrety” – akcentował.

„Cały czas mamy głębokie przeświadczenie, nadzieję i jesteśmy gotowi do tego, by osiągnąć porozumienie, ale oczekujemy na konkretne propozycje drugiej strony. Wymaga się od nas, byśmy odchodzili od naszych postulatów, godząc się na to, co proponuje ministerstwo, czekamy na ruch z drugiej strony” – powiedział Imiela. „Będziemy w czwartek i jesteśmy otwarci na porozumienie, jeżeli będzie taka wola i uda się znaleźć kompromis, to zrobimy wszystko, żeby do porozumienia doszło” – dodał.

/źródło: PAP, RMF FM/

Rezolucja PE ws. Białorusi

#4

“Parlament Europejski wyraża zdecydowaną solidarność z Litwą, Polską i Łotwą” w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Jednocześnie jednak “wyraża zaniepokojenie brakiem przejrzystości na polsko-białoruskiej granicy” i wzywa polskie władze do zapewnienia dostępu mediom i organizacjom pozarządowym do regionu objętego stanem wyjątkowym oraz do współpracy z Fronteksem. To zapisy projektu rezolucji w sprawie Białorusi, pod którym podpisały się 4 największe, prodemokratyczne frakcje Parlamentu Europejskiego: Europejska Partia Ludowa, socjaldemokraci (S&D), liberałowie (Renew Europe) i Zieloni. Nie ma pod tym projektem podpisu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy PiS (EKR).

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy wycofali się z poparcia rezolucji w ostatniej chwili z powodu budzącego najwięcej dyskusji artykułu 17. PE pośrednio krytykuje w nim polskie władze nawołując do wpuszczenia na granicę mediów, organizacji pozarządowych i Frontexu.

Konserwatyści zaproponowali własną poprawkę. Jeżeli przepadnie podczas głosowania na sesji plenarnej to przejdzie krytyka polskich władz tak, jak to jest obecnie zapisane w art. 17. Jeżeli zyska poparcie to apelu do polskich władz o więcej przejrzystości nie będzie. Jutro ostateczne głosowanie w tej sprawie.

„Poprawka ECR nie jest zła, ale niewystarczająca dla opisu sytuacji” – zapowiada szef delegacji PO-PSL w Europejskiej Partii Ludowej eurodeputowany Andrzej Halicki.

„W tej sprawie jak zwykle potrzebna jest większość. Liczę zatem, że posłowie z EPL nie schowają głowy w piasek i poprą złożoną rezolucję. Musimy pokazać i zrobić coś w sprawie dramatu na granicy polsko-białoruskiej. Kiedy stawką są prawa człowieka i ludzkie życie, nie możemy być zachowawczy” – powiedział RMF FM europoseł Robert Biedroń z grupy socjaldemokratów (S&D) i szef delegacji PE ds. Białorusi.

/źródło: RMF FM/

Cichanouska o sytuacji na granicy

“Polska wybrała właściwą strategię w związku z sytuacją na granicy z Białorusią” – uważa liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Jej zdaniem reakcją na szantaż reżimu Łukaszenki nie może być wpuszczenie migrantów.

Cichanouska była gościem Warsaw Security Forum, międzynarodowej konferencji, organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego.

Wieczorem była gościem “Faktów po Faktach” w TVN24, gdzie zapytano ją m.in. o wprowadzony na początku września stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Jej zdaniem polskie władze robią, co mogą. Jak dodała, wierzy, iż Polska wybrała “właściwą strategię”.

„Sądzę, że władze Polski są na tyle doświadczone, że robią, co mogą i wiedzą, że reakcją na ten szantaż nie może wpuszczenie tych ludzi. To Łukaszenka odpowiada za to, że ci ludzie mają taki, a nie inny los” – oceniła Cichanouska.

Jej zdaniem Zachód powinien prezentować twardą postawę, m.in. poprzez izolację polityczną, wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki. Tylko w ten sposób – jak przekonywała polityczka – można zmusić białoruskiego dyktatora, by porzucił proceder przysyłania migrantów na granicę z UE. „Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz inne kraje demokratyczne powinny przyjąć zasadniczą pozycję, pokazywać, że nie będziemy reagować na ten szantaż, że będziemy silniejsi niż ten, kto nas szantażuje. Kiedy zaczniecie rozmawiać z reżimem, to pokażecie słabość. Jestem pewna, że władze Polski to rozumieją i całe społeczeństwo europejskie to rozumie” – podkreśliła Cichanouska.

/źródło: PAP, RMf FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “05-06.10.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *