Poniedziałek

05.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Wstępne wyniki matur 2021

#1

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki tegorocznych matur. Maturę zdało 74,5 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 17,7 proc. maturzystów, którzy nie zdali jednego przedmiotu ma prawo do poprawki egzaminu w sierpniu. „Wbrew temu, że prognozowano słabe wyniki z matur, ‘rzezi nie ma’ ” – powiedział szef CKE Marcin Smolik.

Spośród absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., prawo do poprawki ma 13,2 proc., a 5,8 proc. nie zdało więcej niż jednego przedmiotu i może poprawiać egzamin w przyszłym roku.

Wśród absolwentów techników egzamin dojrzałości zdało 64 proc., prawo do poprawki ma 24,9 proc, a więcej niż jednego egzaminu nie zdało 11,1 proc.

CKE podało również, że maturę z języka polskiego zdało 93 proc., z matematyki 79 proc., a z języka angielskiego, który był najczęściej wybieranym językiem obcym 94 proc.

Wśród absolwentów liceów ogólnokształcących egzamin maturalny z języka polskiego zdało 94 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 84 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 96 proc.

Wśród absolwentów techników egzamin maturalny z polskiego zdało 90 proc. abiturientów, egzamin z matematyki zdało 71 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski zdało 90 proc.

Kolejne informacje podane przez CKE to średni wynik uzyskany przez maturzystów na obowiązkowym poziomie podstawowym. Maturzyści średnio z języka polskiego uzyskali 55 proc. możliwych do uzyskania punktów (absolwenci liceów – 58 proc., techników – 50 proc.), z matematyki 56 proc. możliwych do uzyskania punktów (licea – 62 proc., technika – 47 proc.), z języka angielskiego 76 proc. możliwych punktów (licea – 82 proc., technika – 67 proc.).

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Abiturienci nie musieli w tym roku przystąpić do egzaminów ustnych (zdawali je tylko ci abiturienci, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego do rekrutacji na uczelnie za granicą), ani do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić do sześciu egzaminów z przedmiotów do wyboru (zdawane są na poziomie rozszerzonym).

Respiratory od handlarza bronią zostaną zlicytowane

#2

Ministerstwo zdrowia ogłosi licytację 418 respiratorów przejętych przez komornika od firmy E&K – podaje RMF FM. Pieniądze z ich sprzedaży mają pokryć pozostałą część długu spółki należącej do handlarza bronią. Chodzi o niewywiązanie się z umowy na dostarczenie urządzeń. Zakończyła się właśnie wycena respiratorów.

Resort zdrowia nie chce ujawnić ile są warte zajęte respiratory tłumacząc się, że taka informacja może zaszkodzić postępowaniu licytacyjnemu. Na pytanie czy zlicytowane respiratory pokryją pozostały dług urzędnicy ministerstwa zalecają ostrożność, choć liczą, że tak. Gdyby jednak tak się nie stało resort przypomina, że trwa dalej postępowanie komornicze wobec firmy E&K, która nie wywiązała się z umowy. Dotychczas ministerstwo zajęło 25 mln zł na kontach dostawcy, a drugie tyle ma być pokryte ze sprzedaży respiratorów.

W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie zakupu bezużytecznych maseczek za 5 mln zł oraz zakupu respiratorów od firmy E&K. Umorzenie śledztwa prokuratura tłumaczy, że nie doszło do przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy.  Ten zakup od prywatnego oferenta odbył się – jak przekonują śledczy – zgodnie z procedurą i wybrano ofertę najkorzystniejszą cenowo. „Pozostałe wątki sprawy m.in. dotyczące doprowadzenia Ministerstwa Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w związku z zakupem maseczek, czy podrobienia dokumentacji w postaci certyfikatów, są przedmiotem odrębnego postępowania, które jest kontynuowane” – dodaje prokuratura.

Senat przyspieszy pracę ws. wyboru RPO

#3

Najprawdopodobniej 13 lub 14 lipca Senat zajmie się głosowaniem kandydatury prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Początkowo głosowanie planowane było na 21 lipca, ale w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia o niezgodności z Konstytucją pełnienia urzędu RPO po zakończeniu z odroczeniem o 3 miesiące po 15 lipca na stanowisku RPO zrobiłby się wakat. Senatorowie w związku z tym doszli do wniosku, że nie można doprowadzić do takiej sytuacji i z głosowaniem nad wyborem prof. Wiącka nie można zbędnie czekać.

Po pięciu próbach wybrania RPO wreszcie udało się wypracować ponadpartyjne porozumienie. Dotychczas w dwóch pierwszych głosowaniach jedyną kandydatką była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która mimo braku konkurentów była odrzucana przez PiS w Sejmie. W trzecim głosowaniu poza Rudzińską-Bluszcz wystartowali Robert Gwiazdowski (poparcie PSL i Konfederacji) oraz Piotr Wawrzyk (poparcie PiS) – Sejm wybrał P. Wawrzyka, ale kandydaturę odrzucił Senat. W kolejnym głosowaniu wystartowali: Bartłomiej Wróblewski (poparcie PiS), Piotr Ikonowicz (poparcie Lewicy), Sławomir Patyra (poparcie KO, PSL i PL2050) – Sejm wybrał B. Wróblewskiego, ale Senat ponownie odrzucił kandydaturę. Podobnie w ostatnim głosowaniu wybrana przez Sejm Lidia Staroń przepadła w Senacie. Kontrkandydatem L. Staroń był właśnie prof. M. Wiącek, którego w obecnym głosowaniu Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało poprzeć.

Stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich nadal pełni Adam Bodnak, którego kadencja upłynęła we wrześniu 2020 i od tego czasu Parlament nie był w stanie wypracować kompromisu, żeby wybrać nowego Rzecznika.

Starcie na linii Tusk-Ziobro

#4

Podczas niedzielnej konferencji prasowej Donald Tusk odniósł się bezpośrednio to ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. „Minister sprawiedliwości wraz ze swoją żoną oczekują haraczu, bo wsadzą kogoś do więzienia, a oni z uchwałami… Co się stało, ludzie? Czy wam pasuje taka sytuacja, że przechodzimy codziennie do porządku nad takimi skandalami? Nigdy nie byliśmy świadkami czegoś takiego” – powiedział podczas konferencji Tusk.

Słowa wzbudziły od razu reakcje szefa resortu sprawiedliwości. „Czego boi się i kogo chce chronić @donaldtusk, że ucieka się do takich podłych kłamstw? Nie pozwolę na to. Składam pozew w związku z pomówieniem w jego dzisiejszej wypowiedzi.” – napisał na twitterze Ziobro.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

05 comments on “05.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.