Czwartek

05.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Cimanouska w Polsce

#1

Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska wzięła udział w pierwszej konferencji prasowej w Polsce, po tym jak otrzymała u nas wizę humanitarną. W środę biegaczka przyleciała z Tokio do Warszawy. Nie zamierza wracać do ojczyzny w obawie przed represjami.

Na wstępie konferencji Cimanouska podziękowała wszystkim za wsparcie, w tym władzom japońskim oraz polskiemu MSZ i kancelarii premiera, polskiej służbie dyplomatycznej za możliwość przelotu z Japonii do Warszawy. Mówiła, że nie zamierzała opuszczać igrzysk olimpijskich w Tokio. “Kiedy byłam na terenie wioski olimpijskiej, ludzie z naszego zespołu przyszli do mnie i kazali powiedzieć, że jestem kontuzjowana i chcę wrócić do domu, a w razie odmowy mogę mieć problemy na Białorusi” – ujawniła.

Cimanouska przytaczała również relacje swojej babci, która ostrzegała ją przed powrotem do domu ze względu na nagonkę na nią w białoruskich mediach reżimowych. Podkreślała, że jej spory z przedstawicielami białoruskiego związku sportowego dotyczyły wyłącznie kwestii sportowych.

Po konferencji Cimanouska zaprezentowała białą koszulkę z napisem po angielsku “I just want to run”, czyli “Chcę po prostu biec”.

Niedzielski o koronawirusie w Polsce

#2

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił w RMF FM, że w Polsce mamy już czwartą falę zakażeń koronawirusem. Przekazał także, że Rada Medyczna rekomenduje rozważenie podania trzeciej dawki szczepionki grupom najbardziej narażonym. Profesor Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej przekazała, że taka decyzja jeszcze nie zapadła.

W RMF FM Niedzielski, mówiąc o szczepieniach, zwrócił uwagę, że “my jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości, niż byliśmy podczas trzeciej fali”. “Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę. Te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu. Wtedy średnia siedmiodniowa była poniżej 100. W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala faktycznie idzie. Mamy coraz więcej zakażeń, ale cały czas jesteśmy w takiej, powiedziałbym, dosyć komfortowej sytuacji” – powiedział minister.

Waszczykowski o byłym ambasadorze: „Oszołom"

#3

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski komentował na antenie Polskiego Radia nominację Marka Brzezińskiego na stanowisko ambasadora USA w Polsce. Podczas rozmowy pochwalił ten wybór i jednocześnie odniósł się do działalności obecnego dyplomaty, który kieruje placówką. Nazwał go “oszołomem”.

“Cieszę się też z tego powodu, że zastąpi obecnego oszołoma, który kierują tą ambasadą amerykańską w Polsce” – podsumował były szef MSZ. Prowadzący rozmowę Stanisław Janecki odpowiedział wówczas, iż polityk zapewne “ma na myśli” obecnego ambasadora Bixa Aliu. “Ale spuśćmy zasłonę milczenia na tę postać” – dodał dziennikarz.

Nominacja Marka Brzezińskiego została oficjalnie ogłoszona w środę. Jego kandydatura musi teraz zostać zatwierdzona przez amerykański Senat. Dyplomata jest synem Zbigniewa Brzezińskiego, który był doradcą prezydenta Jimmy’ego Cartera.

Wielki sukces Dudy!

#4

Jan Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata w szachach! Polak w finale najważniejszego turnieju szachowego pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina 1,5-0,5. To największy sukces Dudy w karierze i największy sukces w historii powojennych szachów w Polsce.

Do finału turnieju w Soczi Jan Krzysztof Duda awansował po wygranej z Magnusem Carlsenem 2,5:1,5. W partiach klasycznych były remisy, a we wtorek Polak wygrał w pierwszej rundzie dogrywek. Karjakin z kolei pokonał Władimira Fiedosiejewa 1,5:0,5. Czwartkowy pojedynek, w którym grał białymi, zakończył się po 30 posunięciach.

Wcześniej Duda jako pierwszy Polak zapewnił sobie awans do turnieju kandydatów, wygrywając w półfinale po dogrywce z mistrzem świata Magnusem Carlsenem. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “05.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *