Wtorek

06.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Co dalej z obostrzeniami?

#1

Obecne obostrzenia obowiązują od 27 marca i planowo mają zakończyć się w piątek 9 kwietnia, jednakże rząd rozważa przedłużenie ich o tydzień. Decyzja o przedłużeniu obostrzeń będzie zależeć od epidemicznych statystyk jutro i pojutrze. Jeśli nastąpi poświąteczna kumulacja, która jest spodziewana żłobki i przedszkola zamknięte będą przez kolejny tydzień. W przeciwnym wypadku szanse są – choć niewielkie – że najmłodsze dzieci będą mogły wrócić do placówek 12 kwietnia. 

W ciemniejszych barwach rysuje się sytuacja branży beauty. Ryzyko przedłużenia obostrzeń o kolejny tydzień jest zdecydowanie większe, niż w przypadku żłobków i przedszkoli. Praktycznie pewne jest również przedłużenie restrykcji odnośnie gastronomii, galerii handlowych czy siłowni. Ostateczne decyzje zapadną po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zostało zaplanowane na środę, na godzinę 10.

Wniosek o ukaranie wiceministra sprawiedliwości

#2

Funkcjonariusze rzeszowskiej komendy Policji przygotowali wniosek o uchylenie immunitetu wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który startuje w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Rzeszowska Policja domaga się ukarania wiceministra za brak noszenia maseczki w przestrzeni publicznej. Ewentualna kara ma dotyczyć zdjęcia, które Warchoł opublikował 8 marca w social mediach. Minister na zdjęciu wbrew przepisom nie zakrywa ust i nosa znajdując się w przestrzeni otwartej, gdzie rozdawał kwiaty z okazji Dnia Kobiet. 

Zgodnie z procedurami wniosek, który sporządzili funkcjonariusze z Rzeszowa przejdzie weryfikację pod kątem formalnym i jeśli nie będzie błędów zostanie skierowany do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Jeśli wniosek nie będzie zawierać błędów i zostanie przesłany do Sejmu musi zostać przesłany za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, którym jest Zbigniew Ziobro, przełożony M. Warchoła. Sam zainteresowany za pośrednictwem sztabu wyborczego tłumaczy się: “Jeśli Pan poseł prof. Marcin Warchoł nieświadomie naruszył rozporządzenie, oczywiście jest gotów natychmiast opłacić mandat”. Sprawa jest w trakcie wyjaśniania, ale za brak maseczki policja może wystawić mandat w wysokości nawet tysiąca złotych. Policja może też skierować sprawę do sanepidu, który za niestosowanie się do przepisów może nakładać kary administracyjne od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

Egzekucja komornicza firmy od respiratorów

#3

Po sądowym prawomocnym potwierdzeniu wysokości długu firmy E&K wobec Ministerstwa Zdrowia z tytułu niezrealizowania kontraktu na respiratory resort zdrowia przekazał wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Do spłaty pozostało ponad 50 mln złotych, z których 25 mln zamrożonych na kontach spółki ma trafić do ministerstwa w przyszłym tygodniu. 

Kolejne 25 mln złotych ma pochodzić z egzekucji dotyczącej 418 respiratorów. Tu brane pod uwagę są dwa scenariusze: spieniężenie respiratorów lub przejęcie urządzeń do walki z koronawirusem. Na spółkę nałożono dodatkowo kary umowne w wysokości 10% niezrealizowanego zamówienia oraz 0,2% za każdy tydzień zwłoki. Dotychczas Ministerstwu Zdrowia udało się zabezpieczyć około 26 mln złotych zobowiązań spółki.

Krytyczne stanowisko rządu ws. projektu J. Kaczyńskiego

#4

Prezes Prawa i Sprawiedliwości bardzo rzadko sygnuje swoim nazwiskiem jakiekolwiek projekty. W obecnej kadencji poza dwoma projektami dotyczącymi przeniesienia wyborów prezydenckich podpisał tylko dwa projekty: piątkę dla zwierząt i nowelizację kodeksu pracy. Ten drugi projekt dotyczy zmiany definicji mobbingu, tak, by obejmowała również niższe wynagradzanie kobiet względem mężczyzn za taką samą pracę. 

Do projektu krytycznie odnosi się rząd: “Rada Ministrów odnosi się pozytywnie do celu projektu, natomiast wyraża wątpliwości co do sposobu jego osiągnięcia”. Rada Ministrów zaznacza również, że poselski projekt reguluje materię, która już jest uregulowana. “Rząd przypomina, że w spornych sprawach ciężar dowodu przerzucony jest na pracodawcę, który musi udowodnić przed sądem, że nie dyskryminował. Z kolei w przypadku mobbingu to pracownik musi przedstawić dowody”. Wcześniej projekt, jako niekorzystny dla pracowników uznali również m.in. Sąd Najwyższy i Główny Inspektor Pracy.

Ćwierćfinał Ligi Mistrzów

Rozpoczyna się faza ćwierćfinałowa tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. We wtorkowych spotkaniach Manchester City podejmie u siebie Borussie Dortmund, natomiast w drugim meczu Real Madryt na swoim stadionie podejmować będzie Liverpool. W środę rozegrane zostaną dwa kolejne mecze: Bayern Monachium zagra u siebie w hicie tej fazy z Paris Saint-Germain, FC Porto natomiast rozegra mecz na swoim obiekcie z londyńską Chelsea. Rewanże zaplanowano na 13 i 14 kwietnia.

03 comments on “06.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *