Czwartek

06.05.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Koronawirus w Polsce

#1

W czwartek, w Polsce zostało potwierdzone 6 tys. 431 zakażeń, a zgonów odnotowano 510. Województwo śląskie dalej jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o zakażenia, gdyż 1086 tyś przypadków zostało potwierdzonych, a za województwem śląskim uplasowało się województwo mazowieckie z liczbą 793 zakażeń i na trzecim miejscu znalazło się województwo wielkopolskie z 753 zakażeniami na COVID – 19.

Koronawirus w Polsce (patrząc na zakażenia) maleje, ale liczba zgonów dalej jest ogromnie wielka. Jesteśmy liderem w Europie jeżeli chodzi o liczbę zgonów, co tylko podkreśla poważną sytuację w naszym kraju. Dlatego Ministerstwo Zdrowia apeluje o przestrzeganie zasady dystansu społecznego, noszenia maseczek gdzie trzeba i jak najszybsze zaszczepienie się, żeby wrócić do normalnego życia.

Dzisiaj zostało opublikowane rządowe rozporządzenie, które mówi o przymusowej kwarantannie, jeżeli powraca się z wymienionych krajów: Indii, Brazylii i RPA. Osoby, które będą podlegać kwarantannie będą mogły zostać z niej zwolnieni po 7 dniach, jeżeli test na COVID – 19 będzie negatywny. MZ obawia się o nowy wariant wirusa (indyjski), który obecnie rozprzestrzenia się na terenach indyjskich.

Kłopoty Izby Dyscyplinarnej z TSUE

#2

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości UE powinien orzec w sprawie Izby Dyscyplinarnej w Polsce. Oskarżenie ma mieć na celu przedstawienie, że ID jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej. Będzie to kluczowe orzeczenie, ponieważ już w 2019r. Komisja Europejska powiedziała, że działanie ID jest nielegalne, a mimo tego ta Izba dalej funkcjonuje i wg obecnej władzy ma prawo funkcjonować i orzekać w sprawie niezależnych sędziów.

KE ma wątpliwości co do ID, ponieważ została ona wybrana przez polityków, czyli kwestionowana jest niezależności tych sędziów. Mimo tego, że są wątpliwości ze strony KE, to działalność ID nie jest kwestionowana przez obecną władzę.

Dzisiaj ID posunęła się dalej i ma rozpatrzyć wniosek nad uchyleniem immunitetu sędzi SN Włodzimierzowi Wróblowi. Będzie to kolejne działanie ID, mimo tego, że UE i SN kwestionuje niezależność tej Izby. Posiedzenie ma się zacząć o 11. Prokuratura Krajowa w marcu już zapowiedziała, że ‘po ewentualnym uchyleniu przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego immunitetów sędziom prokuratura zamierza postawić im zarzuty nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami’. Nie tylko Włodzimierz Wróblewski może usłyszeć dzisiaj wyrok, ale również dwóch innych sędziów: Andrzej Stępka i Marek Pietruszyński – informuje TVN24

W obronie sędziów stawił się były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego; Adam Strzembosz, który mówi ‘’grupa osób, która siebie nazywa Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego rozpoznaje sprawę wybitnego, prawdziwego sędziego, która to sprawa dotyczy czynu, którego nie było.’’

Aktualizacja:

TSUE stwierdził, że Polska łamie prawo, jeżeli chodzi o Izbę Dyscyplinarną.

Sprawę sędziów odroczono.

Sondaż United Survey

#3

United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadził partyjny sondaż, który pokazuje, że PiS w najbliższą niedzielę dostałby 35,4%. Na drugim miejscu znajduje się Polska 2050 (partia Szymona Hołowni), która przekroczyła by próg 20,4% i na trzecim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 15,1%. Czwarte miejsce zajęłaby Lewica z wynikiem 10,4%, za nią uplasowałaby się Konfederacja z wynikiem 5,7% i ostatnie miejsce zajęłoby PSL z wynikiem 5,1%.

Powiat Kolneński bez identyfikacji przypadku zarażenia COVID – 19.

#4

Mimo tego, że fala koroanwirusa szaleje po Polsce, w powiecie Kolneńskim mieszkańcy żyją tam bez ani jednego zakażenia koroanwirusem przez tydzień. Jest to ogromny sukces mając na uwadzę to, że za nami była majówka, więc większość ludzi myślała, że zakażenia wzrosną. Czy to efekt szczepień? Lekarze mówią, że tak. Pokazuje to, że szczepienia działają i, że warto się zaszczepić, żeby powiat Koleński przenieść na wszystkie regiony w Polsce.

Prezydent Polski, Andrzej Duda wyraził swoje zadowolenie pisząc ‘’główną zasługą takiego wyniku jest to, że mieszkańcy stosowali się do wszystkich obostrzeń.’’

Poprzednie Przeglądy dnia:

28.04.2021 Przegląd dnia – środa
29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 
30.04.2021 Przegląd dnia – piątek
04.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
05.05.2021 Przegląd dnia – środa

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “06.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *