Wtorek

06.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Hołowni, Jakubiaka i Piotrowskiego

#1

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe trzech kandydatów z wyborów prezydenckich w 2020 roku: Szymona Hołowni, Marka Jakubiaka i Mirosława Piotrowskiego. PKW przyjęła bez zastrzeżeń sprawozdania: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Rafała Trzaskowskiego i Władysława Kosiniaka Kamysza. Sprawozdania pozostałych kandydatów: Andrzeja Dudy, Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Pawła Tanajno, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka komisja przyjęła ze wskazaniem na uchybienia.

Sprawozdanie Szymona Hołowni odrzucono z powodu przyjęcia z naruszeniem przepisów Kodeksu wyborczego ponad 201 tysięcy złotych. Blisko 33 tysiące złotych przyjęte zostały w niedozwolonym terminie. Ponad 168 tysięcy pochodziło natomiast od nieuprawnionych podmiotów. Chodzi m.in. o spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia i osoby, co do których komitet nie był w stanie ustalić, że są obywatelami polskimi mającymi stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski.

Sprawozdanie Marka Jakubiaka odrzucone zostało z uwagi na przyjęcie 1000 złotych w niedozwolonym terminie.

Sprawozdanie Mirosława Piotrowskiego PKW odrzuciła zaś za przyjęcie 50 złotych w niedozwolonym terminie oraz przyjęcie – niezgodne z przepisami – niepieniężnych korzyści majątkowych w wysokości 230 złotych.

Teraz pełnomocnicy finansowi komitetów, których sprawozdania zostały odrzucone, mogą skierować skargi do Sądu Najwyższego: mają na to 14 dni od doręczenia postanowienia PKW. Sąd Najwyższy wydaje orzeczenie w ciągu 60 dni od dnia doręczenia skargi.

Jeżeli sprawozdanie finansowe zostanie ostatecznie, prawomocnie odrzucone, to pomniejszona zostanie dotacja przysługująca komitetowi wyborczemu: mowa jest tutaj o trzykrotności kwoty, którą komitet pozyskał albo wydał z naruszeniem przepisów.

Polska 2050 będzie się odwoływać od decyzji Państwowej Komisji Wyborczej, która w całości odrzuciła sprawozdanie finansowe z prezydenckiej kampanii wyborczej Szymona Hołowni. “Przepisy dotyczące finansowania wyborów są stare i absurdalne” – komentuje były pełnomocnik finansowy, a obecnie szef partii Polska 2050 Michał Kobosko.

/źródło PAP/

Martynowski rezygnuje z przewodniczenia grupy senackiej

#2

Marek Martynowski zrezygnował z przewodniczenia grupie senackiej klubu Prawa i Sprawiedliwości – poinformował portal Interia. Senatorowi nie spodobało się, że sekretarzem generalnym partii został Krzysztof Sobolewski i ta decyzja spowodował jak poinformował jego decyzję. „Z tym się głęboko nie zgadzam. To twarz nepotyzmu w naszej partii” – powiedział Martynowski. Podkreślił, że nie zamierza opuszczać klubu PiS.

O Krzysztofie Sobolewskim zrobiło się głośno, kiedy okazało się, że jego żona Sylwia zasiadała w radach nadzorczych kilku państwowych spółek. Obecnie nie jest już w żadnej.

Prof. Marcin Wiącek kandydatem na RPO

#3

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała we wtorek kandydaturę prof. Marcina Wiącka na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. “Piastowanie funkcji RPO oparłbym na trzech filarach: godność, równość i dialog” – mówił do członków komisji kandydat na Rzecznika. Za pozytywnym zaopiniowaniem głosowało 15 posłów, jeden był przeciw, a czterech się wstrzymało.

To już szósta próba wyboru następcy obecnego RPO Adama Bodnara, którego kadencja skończyła się we wrześniu ubiegłego roku. RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prof. Marcin Wiącek był już kandydatem na RPO podczas poprzedniej, piątej próby powołania Rzecznika. Tym razem Wiącek ma jednak poparcie wszystkich klubów.

Dzień Referendalny projektem PSL-u

#4

„Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje wprowadzenie Dnia Referendalnego. Paweł Kukiz dużo mówił o ustanowieniu takiego dnia, ale projektu w tej sprawie nie był w stanie przygotować, nasi prawnicy go przygotowali” – powiedział PAP poseł PSL Marek Sawicki. Wyraził nadzieję, że i Paweł Kukiz, i PiS projekt poprą.

Projekt ustawy o ustanowieniu Dnia Referendalnego, wprowadzający również w zmiany w ustawie o referendum ogólnokrajowym, został już złożony w Sejmie.

Konstytucja stanowi, że w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa może być przeprowadzone referendum ogólnokrajowe. Referendum takie zarządza Sejm lub prezydent zgodą Senatu. Ponadto zgodnie z ustawą, Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500 000 osób mających prawo udziału w referendum.

Zgodnie z propozycją KP-PSL referendum ogólnokrajowe wyznaczane byłoby na Dzień Referendalny, którym byłaby pierwsza niedziela października. Ponadto w projekcie KP-PSL proponuje się, by dla zorganizowania referendum ogólnokrajowego z inicjatywy obywateli potrzebnych było 200 tys. podpisów z poparciem, a nie 500 tys. jak to jest obecnie, a wniosek obywatelski poparty taką liczbą podpisów był dla Sejmu obligatoryjny.

Marek Sawicki – który będzie przedstawicielem wnioskodawców w pracach nad projektem – powiedział, że Paweł Kukiz, którego jednym z postulatów było ustanowienie Dnia Referendalnego „dużo o tym mówił, ale projektu nie był w stanie przygotować przez kolejne lata. Więc nasi prawnicy przygotowali ten projekt” – oświadczył poseł PSL.

Kilkoro posłów związanych z ruchem Kukiza zdobyło mandaty w wyborach 2019 r. z list PSL i zasiadali w klubie Koalicja Polska -PSL. Pod koniec ubiegłego roku PSL zakończyło współpracę z politykami Kukiz’15 m.in. z powodu głosowań, w których poparli uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

/źródło PAP/

Hubert Hurkacz w ćwierćfinale Wimbledomu

​Hubert Hurkacz pokonał rosyjskiego tenisistę Daniiła Miedwiediewa 2:6, 7:6 (7-2), 3:6, 6:3, 6:3 i awansował – po raz pierwszy w karierze – do ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu. Mecz przerwano wczoraj z powodu deszczu. Ćwierćfinalista przyznał, że wyciągnął wnioski po poniedziałkowej części rywalizacji, przerwanej z powodu deszczu. “To co wczoraj nie funkcjonowało, dzisiaj było perfekcyjne” – dodał.

Pojedynek rozstawionego z “14” Hurkacza z Miedwiediewem wstrzymano przy stanie 2:6, 7:6 (7-2), 3:6, 4:3 dla wrocławianina. Ten ostatni pokazał się we wczorajszej części meczu z dobrej strony, stawiając opór faworytowi i urywając mu seta. Rywalizowali oni pod wieczór na korcie, który nie ma dachu, a przez to – po godzinnym oczekiwaniu – ogłoszono, że ich spotkanie zostanie dokończone następnego dnia.

Dzisiaj na kort wyszli o godz. 14.30 czasu polskiego. Hurkacz pokonał rosyjskiego tenisistę Miedwiediewa 2:6, 7:6 (7-2), 3:6, 6:3, 6:3 i awansował do ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu.

Rywalem Polaka w ćwierćfinale będzie legenda tenisa – Roger Federer.

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “06.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *