Piątek

06.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Dwa medale dla Polski!

#1

Mamy dwa kolejne medale w Tokio! Złoto w chodzie na 50 km zdobył Dawid Tomala natomiast Maria Andrejczyk zdobyła srebrny medal w konkursie rzutu oszczepem.

Tomala zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w chodzie na 50 kilometrów  z czasem 3:50:08. Reprezentant Polski zdeklasował rywali na trasie Sapporo Odori Park. Była to spora sensacja zawodów gdyż był to drugi start Tomali na tym dystansie.

Tomala w 2011 roku wywalczył złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy w Ostrawie. W 2012 roku brał udział w olimpijskiej rywalizacji w Londynie i był wtedy 19. W Rio nie startował.

Andrejczyk zdobyła srebrny medal w konkursie rzutu oszczepem. Polka uplasowała się tuż za reprezentantką Chin, która swój zwycięski rzut oddała od razu w pierwszej serii. Andrejczyk nie kryła satysfakcji i wzruszenia ze swojego osiągnięcia, zwłaszcza w świetle swoich problemów zdrowotnych: „Nie czułam się dziś sobą, byłam poddenerwowana, nie czułam ciała w przestrzeni. Po czterech operacjach w 5 lat (…) jestem z siebie dumna (…) ale chcę więcej niż to srebro olimpijskie (…) trzymajcie kciuki za zdrowie!”

Senat odrzucił „Lex Izera"

#2

W piątek Senat podjął uchwałę w sprawie odrzucenia specustawy dotyczącej pozyskania gruntów leśnych pod inwestycje w Jaworznie i Stalowej Woli. Według senatorów opozycji nowe przepisy stanowią niebezpieczną furtkę do pozyskania kolejnych gruntów i prywatyzacji Lasów Państwowych, czemu zaprzecza z kolei resort klimatu.

W Jaworznie miałaby powstać fabryka Izery, polskiej marki samochodów elektrycznych, na skutek zamiany terenów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 52 senatorów, 43 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Ustawa zatem wraca teraz do Sejmu.

Kornecka wraca do rządu

#3

Jarosław Gowin powołał Annę Kornecką na funkcję Pełnomocnika Ministra do spraw Inwestycji i Zielonego Ładu. Przypominamy, że dwa dni wcześniej Kornecka została zdymisjonowana przez premiera Morawieckiego.

Jarosław Gowin poinformował, na Twitterze, iż: “z dniem dzisiejszym powołałem minister Annę Kornecką na funkcję Pełnomocnika Ministra do spraw Inwestycji i Zielonego Ładu”.

Sytuacja wydaje się w oczywisty sposób podgrzewać atmosferę po środowej dymisji oraz przed sobotnim zjazdem zarządu Porozumienia.

W sobotę zbiera się zarząd Porozumienia Jarosława Gowina

#4

W sobotę odbędzie się posiedzenie zarządu Porozumienia, podczas którego politycy ugrupowania Jarosława Gowina mają decydować o swojej dalszej przyszłości w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Posiedzenie zarządu jest bezpośrednim skutkiem dymisji wiceszefowej MRPiT Anny Korneckiej, przywróconej dziś przez wicepremiera Gowina do rządu.

W zebraniu weźmie udział 50 osób, odbędzie się ono w formule zdalnej. Trudno przewidzieć jakie będa jego skutki, mówi się nawet o możliwym opuszczeniu koalicji rządzącej przez Porozumienie. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “06.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *