Środa

07.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Przedłużenie obostrzeń w Polsce

#1

Obowiązujące obostrzenia epidemiczne zostaną przedłużone do 18 kwietnia – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę o godzinie 10 odbyło się posiedzenie rządowego zespołu kryzysowego po którym Niedzielski ogłosił, że obowiązujące dotychczas obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień – do niedzieli 18 kwietnia. Minister zdrowia przyznał też, że mamy w Polsce przypadki zakażenia mutacją południowoafrykańską i brazylijską.

Werdykt w sprawie szczepionki

#2

“Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) doszła do wniosku, że nietypowe zakrzepy krwi z małopłytkowością powinny być uznane za bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 AstraZeneca)” – możemy przeczytać w środowym komunikacie Europejskiej Agencji Leków. EMA podkreśla jednak, że szczepionka jest skuteczna, a korzyści z jej przyjęcia przeważają nad ryzykiem wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Jak informuje EMA, “większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu”. “Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka” – dodano. Według agencji, we wszystkich przypadkach wystąpienia odczynów poszczepiennych pacjenci zgłaszali się niezwłocznie do lekarzy.

Przypominany – pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę, powinni zgłosić się po pomoc lekarską, jeśli mają następujące objawy: duszność, ból klatki piersiowej, obrzęk nogi, uporczywy ból brzucha, objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie, małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

Szczegóły dotyczące pogrzebu Krzysztofa Krawczyka

#3

„Msza święta pogrzebowa Krzysztofa Krawczyka odbędzie się w sobotę 10 kwietnia o godz. 12 w archikatedrze w Łodzi. Tego samego dnia o godz. 15 zaplanowano pogrzeb artysty na cmentarzu w Grotnikach. Uroczystość będzie miała charakter państwowy” – przekazał o. Bernard Briks, proboszcz grotnickiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Krzysztof Krawczyk zmarł w poniedziałek wielkanocny. Miał 74 lata.

Nowa partia na politycznej mapie Polski

#4

Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię polityczną o nazwie Polska 2050 Szymona Hołowni – poinformował w środę na Twitterze Szymon Hołownia.

Przewodniczący partii Michał Kobosko poinformował, że w związku z pełnieniem tej funkcji w najbliższym czasie przestanie być wiceprezesem stowarzyszenia Polska 2050. Zaznaczył, że pozostanie szefem nowej partii do czasu przeprowadzenia w niej pierwszych wyborów.

04 comments on “07.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *