Piątek

07.05.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Zniesienie maseczek na otwartej przestrzeni

#1

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie zniesienia nakazu noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Spełniony został warunek pozwalający znieść maseczki, czyli spadł wskaźnik zakażeń. Założeniem było, że jak spadnie poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców. Wspomniany wskaźnik spadł poniżej 15 w większości kraju, tylko w 3 regionach nieznacznie przewyższa dopuszczalną granicę, ale to nie wpłynęło na luzowanie.

Luzowanie obowiązku noszenia maseczki dotyczy tylko przestrzeni otwartych. 

Nadal trzeba będzie nosić maseczki: w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, czyli na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej. Poza zniesieniem obowiązku noszenia maseczek rozporządzenie zawiera inne luzowania. Od 8 maja do 5 czerwca zostaje przywrócona działalność hoteli z zastrzeżeniem limitu 50% zajętych pokoi. Do 14 maja lokale gastronomiczne mogą serwować posiłki tylko na wynos, od 15 maja możliwe będzie uruchomienie ogródków gastronomicznych. Wszystko w reżimie sanitarnym z zastrzeżeniem, że co drugi stolik ma być pozostawiony wolny, chyba, że między stolikami jest przegroda o wysokości min. 1m od powierzchni stolika.

Brak limitu zaszczepionych gości na weselach

#2

W opublikowanych rządowym rozporządzeniu odnośnie luzowania obostrzeń (punkt 1) zawarta została informacja o luzowaniu w kwestii wesel i innych imprez okolicznościowych. Od połowy maja zaprosić będzie można 25 gości niezaszczepionych i nieograniczoną liczbę osób zaszczepionych. Od 29 maja limit wzrasta do 50 osób niezaszczepionych i nieograniczonej liczby osób niezaszczepionych.

Za osobę zaszczepioną traktuje się kogoś, kto przyjął dwie dawki szczepionek: Pfizer, Moderna lub AstraZeneca, albo jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.

Co ciekawe do limitu osób wliczane są dzieci. Nie przewidziano dla nich wyjątku mimo, że w Polsce nie szczepi się ich.

Porażka Polski przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

#3

Polska przegrała sprawę dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego. Europejski Trybunał Praw człowiek uznał, że wybranie sędziego – dublera było nieprawidłowe i naruszyło prawo rzetelnego procesu. Sprawa dotyczy spółki Xero Flor sp. z o.o., która poskarżyła się do TK na przepisy, które spowodowały niekorzystne dla spółki rozstrzygnięcie sądowe. Trybunał sprawę umorzył, a pod wyrokiem podpisał się sędzia Mariusz Muszyński. Spółka sprawę zaskarżyła do Europejskiego Trybunału, który przyznał jej rację zwracając uwagę, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia – dubler, który został wybrany na obsadzone prawidłowo wcześniej miejsce. ETPCz orzekł, że Polska powinna zapłacić poszkodowanej firmie Xero sp. z o.o. 3418 euro odszkodowania.

Orzeczenie Eurpejskiego Trybunału skomentowała Prezes Trybunału Konstytucyjnego: “Europejski Trybunał Praw Człowieka bez podstawy prawnej i poza kompetencjami wydał wyrok ws. składu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi to rażące naruszenie prawa i nie znajduje jakiejkolwiek podstawy w aktach prawa międzynarodowego konstruujących status Trybunału w Strasburgu”. Przyłębska dodatkowo oświadczyła, że orzeczenie ETPCz „nie wywołuje żadnych skutków w polskim porządku prawnym”

Kolejny kandydat na prezydenta Rzeszowa

#4

Partia Polska 2050, nie mylić z ugrupowaniem Szymona Hołowni (którego nazwa to Polska 2050 Szymona Hołowni) zapowiedziała, że po weekendzie zgłosi swoją kandydatkę w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Kandydatką partii na czele, której stoi Włodzimierz Zydorczak, a która w październiku zmieniła nazwę z „Jeden-PL” na „Polska 2050” będzie Małgorzata Grzywa, była wójt gminy Oświęcim.

Grzywa dołączy do kandydatów już zgłoszonych, czyli Konrada Fijołka (popierany przez partie opozycyjne: KO, PL2050, Lewicę i PSL), Ewę Leniart (popieraną przez PiS), Marcina Warchoła (kandydata Solidarnej Polski) oraz Grzegorza Brauna (startującego z ramienia Konfederacji).

Wybory w Rzeszowie, które pierwotnie miały odbyć się w najbliższą niedzielę 9 maja, zostały przeniesione z uwagi na niepewną sytuację epidemiologiczną na 13 czerwca.

Poprzednie Przeglądy dnia:

29.04.2021 Przegląd dnia – czwartek 
30.04.2021 Przegląd dnia – piątek
04.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
05.05.2021 Przegląd dnia – środa
06.05.2021 Przegląd dnia – czwartek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “07.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *