Poniedziałek

07.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Opozycja składa wnioski o odwołanie Ryszarda Terleckiego

#1

W reakcji na piątkowy wpis na Twitterze klub Lewicy wraz z kołem Polska 2050 złożyli wspólny wniosek o odwołanie z pełnionej funkcji wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego. O wspólnej inicjatywie na konferencji prasowej poinformowali wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek wraz z posłem koła Polska 2050 Tomaszem Zimochem. Analogiczny wniosek samodzielnie złożyła Koalicja Obywatelska.

„Wicemarszałek Terlecki wplątał swoją wypowiedzią kwestię białoruską w bieżącą polską politykę, w polskie piekiełko. Tą swoją wypowiedzią odbiera też nadzieję dziesiątkom tysięcy działaczy i działaczek opozycji białoruskiej” – powiedział podczas konferencji Śmiszek. 

„On sam kiedyś w latach 70. i 80. poszukiwał wsparcia w tych, którzy mieszkali po demokratycznej stronie świata, sam szukał wsparcia, otuchy i nadziei, że Polska kiedyś będzie niepodległa, a władze polskie będą demokratyczne. I tą wypowiedzią przekreśla także swój życiorys. Zasługi historyczne i bycie kombatantem naprawdę nie zwalniają z bycia przyzwoitym” – dodał.

W ocenie Tomasza Zimoch wniosek o odwołanie z funkcji wicemarszałka powinien pojawić się o wiele wcześniej, gdyż zdaniem posła R. Terlecki niejednokrotnie w sposób lekceważący odnosił się do opozycji. „Pan wicemarszałek dał się poznać jako symbol złych standardów zarządzania Sejmem i lekceważenia praw opozycji” – podkreślił poseł Polski 2050. Jako potwierdzenie swoich słów Zimoch przedstawił kilka przykładów m.in. kara dla wicemarszałka od komisji etyki za słowa „puknij się w czoło” skierowane do Pawła Zalewskiego, w poprzedniej kadencji nazwanie Sławomira Nitrasa „pajacem”, czy po wypowiedzi posłanki Klaudii Jachiry padły słowa „na głupotę nie ma rady”.

Poza wspólnym wnioskiem Lewicy i Polski 2050 do Kancelarii Sejmu wpłynął osobny wniosek Koalicji Obywatelskiej z takim samym założeniem – odwołanie z funkcji wicemarszałka. „Zgodnie z zapowiedzą – złożymy dziś wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego. Jego wypowiedzi z ostatnich dni naruszają polską rację stanu, są sprzeczne z tradycją i misją wschodniej polityki zagranicznej.” – zapowiedział na konferencji prasowej Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. Po godzinie 15 pojawiła się informacja, że wniosek został złożony.

Dwa wnioski o podobnej treści są kolejnym dowodem o braku zgodności na opozycji. Tomasz Zimoch w sobotę za pośrednictwem Twittera poinformował o propozycji wspólnego wniosku o odwołanie, co spotkało się z odpowiedzią Borysa Budki informującej o wniosku Koalicji Obywatelskiej.

Prawdopodobne są dwa rozwiązania wniosków: marszałek Sejmu Elżbieta Witek umieści je w tzw. „zamrażarce” i nie będą procedowane na kolejnych posiedzeniach lub wniosek zostanie poddany pod głosowanie, które głosami ZP odrzuci go. Drugie rozwiązanie jest realne tylko w przypadku pewności zwycięstwa w innym wypadku wniosek zostanie w „zamrażarce”.

M. Banaś domaga się upublicznienia jego akt sprawy

#2

Marian Banaś prezes Najwyższej Izby Kontroli opublikował za pośrednictwem Twittera oświadczenie, w którym domaga się upublicznienia materiałów zgromadzonych przez CBA i prokuraturę w śledztwie w jego sprawie. Sprawa dotyczy wszczętego pod koniec 2019 roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku śledztwa związanego m.in. z podejrzeniem nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych szefa NIK-u. Podstawą do rozpoczęcia czynności były trzy zawiadomienia, które wpłynęły do białostockiej prokuratury od grupy posłów opozycji, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Marian Banaś w oświadczeniu poinformował, że kieruje do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz do ministra sprawiedliwości wniosek o upublicznienie materiałów zgromadzonych przez blisko 2 lata, aby opinia publiczna mogła zapoznać się ze wszystkimi dokumentami. Prezes NIK domaga się jasnej odpowiedzi na pytanie o cel śledztwa.

___

___

Izba Dyscyplinarna SN wznowiła sprawę sędzi B. Morawiec

#3

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego wznowiła posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędzi Beaty Morawiec. Izba ma rozpatrzyć zażalenie Morawiec na wcześniejszą decyzję o uchyleniu jej immunitetu i odsunięciu od orzekania. Uchylenia immunitetu domaga się Prokuratura Krajowa, która chce postawić byłej prezes Sądu Okręgowego w Krakowie zarzuty m.in. przywłaszczenia środków publicznych i nadużycia uprawnień.

Sędzia Morawiec bezustannie jest zdania, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w związku z tym nie stawia się przed Izbą, a jej sprawę reprezentuje troje obrońców: adwokat Radosław Baszuk, sędzia Anna Korwin-Piotrowska i sędzia Maciej Czajka. 

„Nie będę tam, ponieważ to nie jest sąd i dalej uważam, że ta izba nie powinna orzekać. Nie mogę swoją obecnością legitymizować bezprawnych działań osób, które w tym budynku teraz orzekają” – powiedziała sędzia będąc przed gmachem Sądu Najwyższego w trakcie kiedy rozpatrywana była jej sprawa.

Sędzia Beata Morawiec w kwietniu br. złożyła również pozew do krakowskiego sądu pracy, w którym domaga się dopuszczenia do orzekania kwestionując przy tym zasadność działania Izby Dyscyplinarnej. Pozew będzie rozpatrywany przez Sąd Rejonowy w Będzinie.

Ryszard Petru zakłada think tank

#4

Ryszard Petru, były przewodniczący Nowoczesnej jest współzałożycielem i fundatorem think tanku, pod nazwą Instytut Myśli Liberalnej, którego głównym celem ma być działalność badawcza i edukacyjna związana z funkcjonowaniem gospodarki wolnorynkowej, samorządności i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

“Instytut będzie promował idee liberalne. Chcemy wzmocnić głos, którego dziś, w czasie populistycznych obietnic, rozdawnictwa oraz zadłużania nie tylko budżetu i podatników, ale nawet przyszłych pokoleń, tak bardzo brakuje. Pragniemy przypomnieć, że to dzięki ideom liberalnym powstały zamożne społeczeństwa Europy Zachodniej i Ameryki Północnej” – podkreślają założyciele think tanku w komunikacie. 

“Jesteśmy zaniepokojeni promowaniem idei socjalistycznych, które już raz doprowadziły nasz kraj do upadku gospodarczego. Chcemy zatrzymać pełzające po Polsce widmo komunizmu” – dodali  twórcy Instytutu Myśli Liberalnej.

Poza Petru który jest fundatorem inicjatywy założycielami są również: wywodzący się z Nowoczesnej wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz, a także: Paulina Boveington-Fauran, Grzegorz Cydejko, Agata Dąmbska, Gabriel Jackowski, Piotr Niemczyk, Piotr Płocharski, Krzysztof Siemieński, Waldemar Szatanek, Bartłomiej Tyszka, Kazimierz Wlazło, Marcin Wojciechowski, Dorota Zmarzlak.

Instytut zapowiada, że będzie prowadził działalność poprzez publikacje, konferencje, raporty, organizację debat i spotkań.

Poprzednie Przeglądy dnia:

31.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
01.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
02.06.2021 Przegląd dnia – środa
03.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
04.06.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “07.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *