07-08.08.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Porozumienie stawia warunki pozostania w koalicji

#1

W sobotę odbyło się posiedzenie zarządu Porozumienia Jarosława Gowina, w trakcie którego politycy ugrupowania mieli zdecydować o dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

„Porozumienie – wyrażając pełne poparcie dla wielu rozwiązań programowych Polskiego Ładu, na czele z postulowanym przez nas od lat podniesieniem kwoty wolnej – nie godzi się na drastyczne podniesienie podatków i danin dla milionów ciężko pracujących Polaków’ – przekazało Porozumienie w oświadczeniu dla mediów po posiedzeniu zarządu partii. Porozumienie jak można przeczytać również w oświadczeniu domaga się „uzupełnienia Polskiego Ładu o rozwiązania, które zagwarantują stabilność finansową samorządów”.

Politycy Porozumienia w oświadczeniu odnieśli się również do noweli ustawy medialnej zwanej lex TVN przygotowanej przez posłów PiS z Markiem Suskim na czele. „Porozumienie – wyrażając pełne wsparcie dla idei uporządkowania i zabezpieczenia polskiego rynku medialnego – nie godzi się na zaproponowany kształt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN” – napisano w oświadczeniu. Politycy ugrupowania Gowina uważają również, że „zmiany te narażają nasze państwo na zarzut naruszania zasady wolności mediów, odpychają od Polski potencjalnych inwestorów, a przede wszystkim uderzają w nasz sojusz z USA, stanowiący podstawową gwarancję bezpieczeństwa Polski”.

„W każdym z tych trzech przypadków przedstawiliśmy naszym koalicjantom konkretne rozwiązania naprawcze. Oczekujemy na podjęcie rozmów na ich temat” – oświadczył zarząd Porozumienia.

„Nie poprzemy zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia naszych postulatów. Od tego uzależniamy nasze pozostanie w Zjednoczonej Prawicy. Bo w polityce jesteśmy po to, aby budować lepszą przyszłość dla Polski i Polaków, a nie trwać przy władzy za wszelką cenę” – podkreślono.

/źródło: PAP/

Wspólna deklaracja ws. szczepień

#2

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane na ten tydzień będzie dobrym momentem do podpisania przez liderów partii wspólnej deklaracji i wezwania do szczepień przeciw Covid19. Jest to odpowiedź na słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla PAP powiedział, że szef PSL „zaproponował wspólne wystąpienie wszystkich szefów partii i prezydenta w sprawie sytuacji zdrowotnej Polaków”. Prezes PiS popiera tą inicjatywę, lecz jest zdania, że powinno to iść dalej. „Popieram tę inicjatywę, ale uważam, że powinniśmy iść dalej. Powinno być podpisane wspólne porozumienie wszystkich partii dotyczące zdecydowanych działań w walce z epidemią” – powiedział Kaczyński.

Prezes PSL zaznaczył, że na jego apel pozytywnie odpowiedział nie tylko Jarosław Kaczyński, ale również lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. „Myślę, że jest szansa, że wszyscy staniemy w najbliższą środę wspólnie i będziemy mogli zachęcić do szczepień” – ocenił Kosiniak-Kamysz.

Wielki Śląski Marsz Wolności

#3

W sobotę w Katowicach odbyła się manifestacja zwana przez organizatorów „Wielkim Śląskim Marszem Wolności” przeciwko polityce rządu dotyczącej Covid19. W marszu uczestniczyło według katowickiej komendy udział brało ooło 3 500 uczestników, a wyderzenie zabezpieczało ponad 500 funkcjonariuszy. „Według szacunków policji i Urzędu Miasta w marszu wzięło udział około 3,5 tys. osób. Zabezpieczało go ponad 500 policjantów” – powiedział PAP Łukasz Kloc z katowickiej komendy miejskiej.

Marsz zorganizowali pod hasłami “Stop segregacji” i “Stop zamykaniu Polaków”. Zebrali się w południe przy Pomniku Powstańców Śląskich, po czym przeszli ulicami Katowic na tereny rekreacyjne Doliny Trzech Stawów. Manifestacja zakończyła się po kilku godzinach.

Jak podaje policja, organizatorzy marszu zgłosili w sumie siedem zgromadzeń. Na czas trwania manifestacji niektóre ulice zostały zamknięte, a ruchem kierowali policjanci z katowickiej drogówki.

„Aby zadbać o bezpieczeństwo osób przybyłych na marsz, do służby zostały skierowane liczne siły policji. O bezpieczeństwo zadbali mundurowi z oddziałów prewencji oraz ruchu drogowego, kryminalni i policjanci z zespołu antykonfliktowego. Śląskich policjantów wspierali również koledzy z Małopolski i województwa łódzkiego” – podał Kloc.

„Mundurowi natychmiast reagowali na wszelkie sytuacje, które mogły stworzyć jakiekolwiek zagrożenie i nie dopuszczali do eskalacji konfliktów. Podczas marszu nie doszło do żadnych incydentów” – dodał policjant.

Marsz zorganizowało kilka stowarzyszeń. Podczas konferencji prasowej zapowiadającej zgromadzenie organizatorzy deklarowali, że chcą w pokojowy sposób wyrazić niezadowolenie z działań rządu, “stawić opór tyranii, która urodziła się przez ostatnie półtora roku” i pokazać, że osób podzielających ich poglądy jest wiele. Jak oświadczyli, to “manifestacja przeciwko bezprawiu”.

Domagają się zaprzestania – jak to określili – “łamania praw człowieka i obywatela”, segregacji narodu oraz przedstawienia dowodów medycznych i naukowych dotyczących szczepień przeciwko Covid-19. Kwestionowali zasadność wprowadzenia w Polsce stanu epidemii, przekonując, że prowadzi to do wyniszczenia gospodarki.

/źródło: PAP/

Lekarze z Gdańska uratowali 3-latkę z oderwaną głową

#4

Jak podaje portal olesnica.naszemiasto.pl specjaliści z gdańskiego Szpitala im. Mikołaja Kopernika uratowali ranną w wypadku samochodowym trzyletnią Martynkę, której w trakcie zdarzenia głowa została oderwana od kręgosłupa. To jedyny do tej pory taki przypadek w Polsce.

W trakcie tragicznego wypadku jaki miał miejsce 6 lipca w Redzikowie pod Słupskiem kierujący osobowym volkswagenem 57-letni kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie uderzył w drzewo. W konsekwencji zdarzenia śmierć poniósł 32-letni pasażer, natomiast kierowca oraz dziecko zostali przewiezieni do szpitala w Słupsku. Największe obrażenia odniosła 3-letnia Martynka.

„To cud, że dziecko w ogóle go przeżyło. Uratowały je pasy, którymi przypięta była do fotelika” – tłumaczy w rozmowie z portalem olesnica.naszemiasto.pl dr n. med. Wojciech Wasilewski.

„Mechanizm urazu był następujący: pasy dobrze trzymały, ale dziewczynka spała, główka była bezwładna. Nagłe uderzenie było tak silne, że wyrwało jej głowę w sensie funkcjonalnym. Skóra i mięśnie wytrzymały, ale więzadła i kości zostały rozerwane. W badaniach obrazowych wyraźnie było widać, że odległość między głową a pozostałą częścią ciała zwiększyła się o 2 cm. Między czaszką a kręgosłupem był 1 cm odstępu i między pierwszym a drugim kręgiem drugi centymetr. Neurochirurgiem jestem od ponad 30 lat, wielokrotnie operowałem pacjentów z urazami w tej okolicy. Jednak żadnemu z nich głowy nie urwało” – mówi dr Wasilewski.

Lekarze ze Słupska widząc obrażenia wiedzieli od razu, że dziewczynaka musi jak najszybciej trafić do specjalistycznego ośrodka. Gdańskie Centrum Urazowe dla Dzieci im. Mikołaja Kopernika po konsultacji z neurochirurgami zgodziło się ją przyjąć na leczenie.

Na początku dziewczynka pozostawała w śpiączce farmakologicznej, operacje zdecydowano się wykoać 12 lipca (w dniu trzecich urodzin dziecka). Trwała ona 6 godzin mimo, że zakładano, iż może trwać nawet cały dzień. Gdańscy neurochirurdzy wykorzystali własną technikę wprowadzania śrub przeznasadowych w kręgosłupie, która powstała na bazie ich doświadczenia. W tego rodzaju operacjach są pionierami na skalę światową.

„Po trzech tygodniach od operacji, stan Martynki poprawia się. Córeczka nabiera sił, ładnie je, nie ma już sondy” – mówi matka trzylatki. „Z każdym dniem widać poprawę. Zaczęła ćwiczyć, siedziała mi już nawet na kolanach. Wkrótce pojedziemy do szpitala we Wrocławiu na dalszą rehabilitację” – dodaje.

/źródło: olesnica.naszemiasto.pl i RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “07-08.08.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *