Wtorek

07.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Wniosek KE o ukaranie Polski

#1

Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o kary finansowe dla Polski za niewykonanie postanowienia wiceprezes unijnego trybunału o natychmiastowym zamrożeniu działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 14 lipca. Komisja wszczęła również postępowanie w związku z niewykonaniem przez władze Polski wyroku TSUE z 15 lipca.

W kwestii niewykonania postanowienia z 14 lipca decyzja zapadnie najszybciej, TSUE może nałożyć dzienne kary już w przeciągu 2-3 miesięcy. Tak szybkie rozwiązanie jest możliwe w związku z tak zwanym zabezpieczeniem do czasu wydania ostatecznego wyroku w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów. Komisja ze względu na precedensowy charakter sprawy nie zaproponowała żadnych kwot potencjalnych kar, tylko zostawia tą decyzję Trybunałowi.

W sprawie wyroku TSUE z 15 lipca rozstrzygnięć można spodziewać się o wiele później, nawet za półtora roku, ponieważ sprawa musi przejść normalną drogę postępowania w TSUE, czyli tzw. „wezwanie do usunięcia uchybienia”.

Komisja swoje działania argumentuje tym, że 20 lipca wysłała do Polski pismo dotyczące obu spraw oraz zwróciła się do Polski o przekazanie informacji o wszystkich podjętych środkach lub planowanych w celu pełnego wykonania wyroku i decyzji trybunału. Polskie władze odpowiedziały Komisji w dniu 16 sierpnia. Obecny wniosek o kary za niewykonanie postanowienia o środkach tymczasowych w sprawie zamrożenia Izby Dyscyplinarnej jest konsekwencją tego, że Izba dalej działa. Komisja zauważyła, że polskie władze rozpoczęły postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego sądu powszechnego, który zastosował postanowienie z 14 lipca. W przypadku sprawy z 15 lipca Komisja podkreśliła, że wprawdzie Polska poinformowała o zamiarze likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale więcej szczegółów nie podano.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stanowczo odmówił likwidacji Izby Dyscyplinarnej, nawet kosztem potencjalnych kar, gdyż jego zdaniem taka decyzja byłaby podjęta pod dyktatem UE.

„Ufam, że dojdziemy do takiej konkluzji, która pozwoli tę reformę sądownictwa zakończyć. Tak, aby ona w przyszłości przynosiła efekty. Nie bacząc na to, co mówi Komisja Europejska, bo ona działa w złej wierze. Ona ma złą wolę, chce zablokować reformę i utrzymać wszystko tak, jak było” – podkreśla Ziobro. „Ja zostałem odsunięty od rozmów z Brukselą. Prowadził je… premier” – dodał na pytanie, kto poniesie ewentualne skutki kar finansowych.

/źródło: RMF FM/

Bon turystyczny ważny za rok?

#2

Ministerstwo rozwoju proponuję przedłużenie ważności bonów turystycznych o kolejne pół roku. Zgodnie z obecnie obowiązującymi zapisami bon ważny jest do 31 marca przyszłego roku, w przypadku akceptacji wniosku resortu rozwoju okres ważności przedłużyłby się na kolejne wakacje. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższym czasie.

Bon turystyczny został wprowadzony w ubiegłym roku w celu pomocy zarówno rodzinom jak i branży turystycznej, która ucierpiała w trakcie pandemii. Można nim opłacić m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii bądź obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym. Przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Wartość bonu to 500 zł na każde dziecko oraz 1000 zł na każde dziecko niepełnosprawne.

/źródło: PAP, RMF FM/

Nowa wycena dobokaretki

#3

Od 1 października wzrośnie wycena dobokaretki, w przypadku karetki specjalistycznej wzrost będzie o ponad 1400 zł, a w przypadku karetki podstawowej o ponad 1000 zł.

„Do tej pory stawka na karetkę S, czyli specjalistyczną, wynosiła 4157 złotych, od 1 października chcemy, aby ta wycena wynosiła 5583 złotych, czyli wzrost o ponad 1400 złotych. Jeżeli spojrzymy na karetkę P, czyli podstawową, ta wycena dobokaretki do tej pory była 3152 złotych, chcemy, żeby od 1 października to wynosiło 4187 złotych, czyli widzimy, że na karetce S wzrost będzie o ponad 1400 złotych, na karetce P o ponad 1000 złotych” – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, przedstawiając szczegóły nowych regulacji w tej sprawie. „Myślę, że te nowe wyceny w tej chwili, które trafią do pracodawców, spowodują, że polskie ratownictwo medyczne będzie pracowało już bez zakłóceń” – dodał.

Komentujący tą sprawę ratownicy wyrażają obawy, że nie ma odpowiednich regulacji nakazujących szefom stacji do przekazania tych pieniędzy ratownikom, a mogą zostać przeznaczone na inne cele. Kolejną obawą ratowników jest brak rozwiązania problemu nadmiarowych godzin, które spędzają w pracy – jest to ok 300 godzin, a czasami nawet 400, czyli ponad dwa etaty.

„Te środki idą do pracodawców i to oni będą tymi środkami rozporządzać” – oświadczył Kraska w kontekście pierwszej obawy. Zaznaczył przy tym, że ma „deklarację środowiska pracodawców, że część z tych pieniędzy trafi do ratowników”.

„Rozmawiałem dziś z przedstawicielami środowiska pracodawców i mam deklarację, że część z tych pieniędzy na pewno trafi do kieszeni ratowników” – stwierdził Kraska.

Wiceminister wyraził nadzieję, że pracodawcy dojdą do porozumienia z pracownikami i zakończony zostanie protest ratowników.

/źródło: PAP, RMF FM/

Jutro rząd zajmie się sprawą rekompensat w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego

#4

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że na jutrzejszym posiedzeniu Rady Ministrów, które odbędzie się o 13:30, rząd zajmie się pakietem rozwiązań związanych z realizacją Polskiego Ładu, w tym kwestie związane z podatkami i rozwiązania dla samorządu terytorialnego.

„Również jutro podczas posiedzenia rządu planowane jest przyjęcie projektu ustawy dotyczącego rekompensat z tytułu wprowadzania stanu wyjątkowego na terenie pasa przygranicznego w województwach podlaskim i lubelskim” – zapowiedział Müller. „Chcemy szybko to zrealizować, przyjąć ustawę, najprawdopodobniej skierować ją, jako projekt pilny (do Sejmu), a później przez wojewodów wypłacić pomoc” – dodał.

Według wcześniejszych zapowiedzi przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność na terenie, na którym wprowadzono stan wyjątkowy, będą mogli liczyć na rekompensaty. Szef MSWiA informował, że rząd planuje rekompensaty w wysokości 65 proc. udokumentowanego przychodu uzyskanego w ostatnich 3 miesiącach przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “07.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *