Czwartek

08.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Rząd zapowiada zmasowane szczepienia

#1

Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił plan zwiększonej ilości punków szczepień. 15 kwietnia ruszy pilotażowy program punków drive-thru. Kolejnym etapem zaplanowanym na 20 kwietnia ma być start szczepień powszechnych. Trzy dni później 23 kwietnia do szczepień mają zostać włączeni indywidualni ratownicy i pielęgniarki. Na maj zaplanowano uruchomienie szczepień w aptekach. Natomiast na przełomie maja i czerwca mają rozpocząć się szczepienia w zakładach pracy.

Zawiadomienie do prokuratury ws tweeta Pawłowicz

#2

Koalicja Obywatelska złożyła do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędzię Pawłowicz, zarzucając jej nielegalne przetwarzanie danych osobowych. – Profesor Krystyna Pawłowicz nie wyszła z roli polityczki i po prostu uprawia politykę. Natomiast tym razem jest to bardzo ohydne, bo ofiarą tej jej polityki jest po prostu dziecko, dziewczynka – skomentowała Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka PO. Lewica też domaga się śledztwa i odebrania Krystynie Pawłowicz sędziowskiego immunitetu. – Zachowała się jak najgorszy troll i hater – powiedziała Wanda Nowicka, posłanka Nowej Lewicy. 

 

Rekordowa liczba zgonów

#3

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 954 zgonach, co jest rekordowym wynikiem od początku pandemii. Z powodu Covid-19 zmarło 241 osób, natomiast z powodu chorób współistniejących 713 osób wynika z informacji podanych przez resort zdrowia. Równocześnie ministerstwo zaznacza, że tak wysoka liczba zgonów to wynik m.in. opóźnień w raportowaniu placówek spowodowanych okresem świątecznym. Ministerstwo poinformowało również, że nowych zakażeń jest 27 887, najwięcej na Śląsku (4880), Mazowszu (3910) i w Małopolsce (2813).

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Wiosny

#4

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Wiosny Roberta Biedronia za rok 2019. Powodem odrzucenia sprawozdania jak podaje PKW było naruszenie art. 25 ust. 1 ustawy o partiach politycznych. Przepis ten mówi, że partii politycznej mogą być przekazane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Komisja wskazała, że Wiosna wykazała kwotę 53 182 zł jako wpłaty z naruszeniem przepisów ustawy, jednak kwota ta wynosi 231 925,86 zł, co oznacza, że partia w okresie sprawozdawczym przyjęła znacznie większą kwotę niż wykazała.

Robert Biedroń, przewodniczący Wiosny zapowiedział ws. uchwały odwołanie do sądu.

Gowin wierzy w porozumienie

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zna oczekiwania Porozumienia, najważniejsze jest, żebyśmy rozmawiali ze sobą – powiedział wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin, odnosząc się do napięć w obozie rządowym. Wcześniej w wywiadzie dla “Super Expressu” powiedział, że “mamy dziś do wyboru: albo się porozumiemy, albo w ciągu roku czekają nas wcześniejsze wybory”.

“Można jednak z tej drogi zawrócić. Mniejsi koalicjanci – Porozumienie i Solidarna Polska – uznają wiodącą rolę w Zjednoczonej Prawicy PiS. Oczekujemy, że i ze strony PiS pojawi się szacunek wobec koalicjantów” – powiedział wicepremier. Jednocześnie dodał, iż …do 2023 roku Porozumienie będzie zdolne do samodzielnego startu w wyborach. Cały czas jednak wiodącą dla niego opcją jest start ze wspólnych list Zjednoczonej Prawicy.

04 comments on “08.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *