Wtorek

08.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sędzia Beata Morawiec zachowuje immunitet

#1

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego po blisko 11 godzinach postępowania uznała zażalenie sędzi Beaty Morawiec na wcześniejszą decyzję pozbawiającą ją immunitetu. Orzeczenie zapadło większością głosów, przy czym jeden sędzia – przewodniczący składu sędzia Jan Majchrowski – zgłosił zdanie odrębne.

„Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała o zmianie uchwały I instancji w ten sposób, że odmówiła zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Decyzja SN jest prawomocna i ostateczna” – powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy tej Izby Piotr Falkowski.

Decyzja oznacza, że uchylono również zawieszenie wraz z obniżeniem uposażenia sędzi Morawiec. Decyzja jest prawomocna, co oznacza, że Prokuratura nie może postawić zarzutów sędzi.

Sędzia Beata Morawiec po ogłoszeni decyzji na konferencji prasowej podziękowała wszystkim, którzy wspierali ją w ciągu ostatnich kilku miesięcy. „Nie ustali w wierze, że przedstawiane mi zarzuty są wymyślone, fałszywe i zmierzają jedynie do zastraszenia mnie oraz zmrożenia całego środowiska sędziowskiego” – mówiła. „Wracam do pracy, która jest celem mojego życia, moją misją i pasją. I to jest w tym momencie dla mnie najważniejsze” – zadeklarowała sędzia.

Prokuratura Krajowa orzeczenie skomentowała jako błędne i uniemożliwiające procesową weryfikację ustaleń w sprawie sędzi. “Uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego uwzględniająca zażalenie na decyzję o uchyleniu immunitetu sędzi Beacie Morawiec temu zagraża. Uniemożliwia procesową weryfikację prokuratorskich ustaleń dowodowych wobec sędzi, która według prokuratury dopuściła się przestępstwa przywłaszczenia środków publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nadużycia uprawnień i przyjęcia korzyści majątkowej” – oświadczyła prokuratura.

Czesi chcą kary 5 mln euro dziennie za działanie Turowa

#2

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w maju wydał jako środek zapobiegawczy nakaz natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów w związku ze skargą Czech, które uważają, że kopalnia ma negatywny wpływ na rejon przygraniczny, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Pod koniec maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego Czesi wycofają swoją skargę, a Polska będzie współfinansować inwestycje środowiskowe za kwotę 45 mln euro. Premier Andrej Babisz zapowiedział natomiast, że dopóki nie zostanie podpisana umowa strona czeska nie wycofa swojej skargi.

W poniedziałek wieczorem czeski portal Ceske Noviny poinformował, że Czechy chcą, by Polska płaciła 5 mln euro kary dziennie za każdy kolejny dzień pracy kopalni w Turowie.

Informacja jest zaskakująco, gdyż trwają negocjacje obu stron, jednak ze względu na trwającą w Czechach kampanie wyborczą, w której główni rywale obecnego premiera Partia Piratów zyskują na blokowaniu Turowa, premier Babisz również chce swoją część ugrać. Polski rząd przekonuje, że wniosek o 5 mln euro dziennie to strategia negocjacyjna Czech.

PGE podaje datę końca z węglem w Bełchatowie

#3

Polska Grupa Energetyczna w przesłanym do PAP komunikacie odniosła się do przyjętego przez zarząd województwa łódzkiego planu sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego, który zawiera daty wygaszenia poszczególnych bloków oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego. Plan przygotowano, gdyż jest wymagany, żeby ubiegać się o unijne środki dla regionu.

„Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej” – podkreślił prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

W opublikowanym planie znajdują się daty wyłączenia kolejnych bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Zgodnie z planem będzie to: 2030 r. – 1 blok; 2031 r. – 1 blok; 2032 r. – 2 bloki; 2033 r. – 2 bloki; 2034 r. – 3 bloki; 2035 r. – 2 bloki; 2036 r. – 1 blok.

Zakończenie eksploatacji złóż w polach Bełchatów i Szczerców planowane jest natomiast odpowiednio na 2026 r. oraz 2038 r.

R. Terlecki nie przeprosi za swój wpis

#4

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że napisał list do Switłany Cichanouskiej – liderki białoruskiej opozycji – w którym wyjaśnia „z kim ma do czynienia” w kwestii projektu Campus Polska. Zapytany dziś przez dziennikarzy, czy przeprosi za swój wpis oświadczył, że tego nie zrobi. „Przepraszać z pewnością nie będę. Nie widzę powodu, żeby ujawnić pewną sprawę, która się dopiero toczy. Nawet napisałem taki list do pani Cichanouskiej wyjaśniający, z kim ma do czynienia zadając się z Campusem” – powiedział Terlecki dodając, że list “będzie publiczny”. Na uwagę dziennikarzy, że Swiatłana Cichanouska ma do czynienia z politykami w Polsce odparł: “Ale to jest specyficzny rodzaj polityków i dobrze żeby o tym wiedziała”.

Ostatni sprawdzian przed Euro

Polska reprezentacja rozegra dzisiaj wieczorem drugi, a zarazem ostatni mecz kontrolny przed rozpoczynającymi się w piątek mistrzostwami Europy. Wyjściowa 11-stka – w przeciwieństwie do meczu z Rosją, który był w większości „przeglądem wojsk” – w meczu z Islandią będzie w pełni „galowa”. Do składu powracają m.in. Lewandowski, Szczęsny, Glik, czy Zieliński. Robert Lewandowski w meczu z Rosją odpoczywał w związku z wyczerpującym sezonem klubowym, natomiast Piotr Zieliński opuścił zgrupowanie z powodu narodzin syna. Pozostali kadrowicze zasiedli na ławce decyzją trenera P. Sousy. W meczu z Islandią sytuacja jest zgoła odmienna, gdyż po pierwsze większość niejasności selekcjoner już rozwiał w swojej głowie, a po drugie ze względu na krótki czas pozostały do turnieju trzeba już zgrywać pierwszy zespół.

Przewidywany skład:

Szczęsny – Bereszyński, Glik, Bednarek, Rybus – Krychowiak, Moder – Jóźwiak, Klich, Zieliński – Lewandowski

Pierwszy mecz na EURO Polska rozegra przeciwko Słowacji 14 czerwca.

Poprzednie Przeglądy dnia:

01.06.2021 Przegląd dnia – wtorek
02.06.2021 Przegląd dnia – środa
03.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
04.06.2021 Przegląd dnia – piątek
07.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “08.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *