Czwartek

08.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

RPO wreszcie wybrany!

#1

Profesor Marcin Wiącek został w czwartek wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Był jedynym kandydatem zgłoszonym przez opozycję i Prawo i Sprawiedliwość. Wybór ten musi jeszcze zaakceptować Senat. W sejmowym głosowaniu za kandydaturą Wiącka opowiedziało się 380 posłów, przeciw było 3, a 43 wstrzymało się od głosu.

Za głosowało 170 posłów klubu PiS, przeciw była poseł Teresa Glenc. 40 posłów PiS wstrzymało się od głosu (w tym grupa posłów Solidarnej Polski), a 20 posłów nie głosowało. Wiącka poparło 123 posłów Koalicji Obywatelskiej (3 osoby nie głosowały: Jerzy Borowczak, Sławomir Piechota oraz Tomasz Lenz), 43 posłów Lewicy (4 osoby nie głosowały, m.in. Joanna Scheuring-Wielgus), a także 23 posłów Koalicji Polskiej-PSL (Jacek Tomczak, jako jedyna osoba z klubu, nie głosował). Za kandydaturą Wiącka głosował 1 poseł koła Konfederacji (Artur Dziambor), 2 osoby były przeciw (Dobromir Sośnierz. Krystian Kamiński), 3 wstrzymały się od głosu (Krzysztof Bosak, Jakub Kulesza, Michał Urbaniak), a 5 nie głosowało. Wiącka poparło także 7 posłów koła Polska 2050, a także 4 posłów Kukiz’15 oraz 3 posłów z koła Polskie Sprawy. Za było też 6 posłów niezrzeszonych. Jeden poseł niezrzeszony Zbigniew Ajchler nie głosował.

Marcin Wiącek powiedział, iż z ogromnym szacunkiem należy podejść do decyzji parlamentarzystów bo to ona świadczy o dbałości o ochronę wolności i praw człowieka. Zapewnił, że będzie “postępował w sposób bezstronny i niezawisły”.

By jego kandydatura stała się faktem, musi zatwierdzić ją jeszcze Senat.

PiS uderza w TVN?

#2

Grupa posłów PiS chce zmienić prawo dotyczące koncesji telewizyjnych. Jeśli propozycja przejdzie, bardzo poważne problemy będzie mieć należąca do Amerykanów stacja TVN. W co gra PiS? 

Grupa posłów PiS z Markiem Suskim na czele chce zmienić Ustawę o radiofonii i telewizji. Chcą, by medialne spółki w Polsce “nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Co to oznacza? Na pewno problemy Grupy TVN, która jest kontrolowana przez koncern amerykański, a nie europejski. “Ustawa anty-TVN. PiS chce zmienić prawo medialne. Koncesje TVN i TVN24 zagrożone” – w taki sposób o pomyśle pisał zresztą sam portal stacji TVN.

Czy to się może teraz zmienić? Choć w propozycji zmiany ustawy nie pada nazwa “TVN”, to eksperci są przekonani, że posłom PiS chodzi o utrudnienie uzyskania koncesji właśnie tej stacji. Tymczasem TVN należy do amerykańskiego giganta – Discovery. Ten gigant łączy się natomiast z jeszcze inną potężną firmą z USA – Warner Media. Powstanie w ten sposób jeden z największych koncernów medialnych na świecie.

Kolejne ruchy w poselskich kołach

#3

Byli posłowie klubu PiS Zbigniew Girzyński i Małgorzata Janowska dołączyli w czwartek do koła Polskie Sprawy. W czerwcu parlamentarzyści utworzyli własne koło – Wybór Polska – przestało ono jednak istnieć w związku z powrotem do klubu Prawa i Sprawiedliwości posła Arkadiusza Czartoryskiego.

Poseł Arkadiusz Czartoryski wrócił do klubu parlamentarnego PiS wczoraj. Poza wyżej wymienionymi posłami w kole zasiadają byli członkowie klubu PSL-Koalicja Polska Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka, a także były członek klubu PiS Andrzej Sośnierz.

Burze znów groźne

#4

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w centralnej i wschodniej Polsce. W pasie od północy do południa w centralnej części kraju mogą wystąpić burze z gradem. Na północy i zachodzie możliwe intensywne opady deszczu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert przed burzami – dziś w nocy i jutro rano szczególnie uważać powinni mieszkańcy w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, śląskim, opolskim.

W piątek w ciągu dnia pogoda nadal będzie niespokojna. Nad Polską w dalszym ciągu ma bowiem stacjonować pofalowany front, w obrębie którego utworzą się gwałtowne burze. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “08.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.