weekend

08-09.05.2021: Przegląd weekendu

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

List otwarty polityków PO

#1

„Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów” – piszą w liście do władz Platformy Obywatelskiej, do którego dotarła PAP parlamentarzyści tej partii oraz klubu Koalicji Obywatelskiej. Jak informuje PAP pod listem podpisanych jest 51 parlamentarzystów, w tym m.in. były lider Grzegorz Schetyna, były minister w rządzie PO, a obecny wiceprzewodniczący Bartosz Arłukowicz, czy szef klubu senackiego Marcin Bosacki. Poza członkami Platformy pod listem podpisała się też grupa posłów i senatorów, którzy nie są w partii, ale znajdują się w kole KO, m.in. Grzegorz Napieralski, Witold Zembaczyński czy senator Zygmunt Frankiewicz.

Jak informuje PAP pomysłodawcami listu są parlamentarzyści Zespołu ds. Naprawy Rzeczpospolitej pod kierownictwem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, którzy są w opozycji do obecnego kierownictwa. Pomimo, ze list jest formą krytyki obecnych władz inspiratorzy napisania go przekonują, że to wszystko w ramach troski o ugrupowanie. „Zawsze byliśmy bardzo demokratyczną partią i zawsze prowadziliśmy otwarte rozmowy, a ten list jest wyrazem naszej troski” – powiedziała PAP Kluzik-Rostkowska. „Jesteśmy jako partia w niełatwej sytuacji, sondaże nam spadają. A bardzo bym chciała, żeby Platforma odzyskała swoją moc, żeby znowu była liderem opozycji” – dodała.

Kierujący obóz partii spokojnie zareagował na list. Sekretarz partii Marcin Kierwiński przekonuje, że to element naturalnej wewnętrznej dyskusji, a szef ugrupowania Borys Budka przekazała, że niektórzy sygnatariusze konsultowali z nim treść listu.

PiS będzie karać za głosowanie przeciw FO?

#2
Małgorzata Janowska jedna z posłanek Prawa i Sprawiedliwości, która w trakcie głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy zagłosowała za poinformowała o konsekwencjach, jakie partia ma od niej wyciągnąć. „W dniu dzisiejszym dostałam informację, ze za walkę o suwerenność energetyczną polski i głosowanie nie z linią partii w sprawie FO zostanie ukarana moja rodzina. Czy tak powinien wyglądać dialog parlamentarny?” – napisała na Twitterza Janowska.

W rozmowie z Onetem posłanka przyznała, że podejrzewa, iż chodzi o jej męża, który pracuje w spółce należącej do PGE. Mój mąż ma takie wykształcenie i pracuje w tej firmie od 14 lat, zanim ja rozpoczęłam pracę w polityce. Ktoś chce mnie karać za coś, co tak naprawdę nie miało nic wspólnego z moim powiązaniem z partią. Dla mnie to coś strasznego” – dodaje.

Poza posłami Solidarnej Polski w głosowaniu „przeciw” było 3 przedstawicieli PiS-u: wspomniana M. Janowska, Anna Siarkowska oraz Sławomir Zawiślak. Siarkowska oświadczyła, że dotychczas nikt się z nią nie kontaktował w sprawie ewentualnej kary, natomiast Zawiślak nie chce wypowiadać się w tej sprawie.

Na antenie RMF FM w środowej porannej rozmowie szef komitetu wykonawczego PiS-u Krzysztof Sobolewski zapowiedział, że wobec niepokornych posłów zostaną wyciągnięte konsekwencje „zarówno krótko jak i długoterminowe”.

Apel do Premiera o szybsze luzowanie

#3

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystosował apel do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa Rady Medycznej przy Premierze prof. Andrzeja Horbana o przyspieszenie luzowania obostrzeń. „Nie ma racjonalnego uzasadnienia, by branże ujęte w planie otwierania dopiero od 29 maja – takie jak salony fitness, baseny czy solaria – nie mogły być otwarte już od 15 maja” – napisał.

Abramowicz w liście podkreślił, że sytuacja epidemiczna jest o wiele lepsza, niż pierwotnie zakładano, w związku z czym powinien zostać zweryfikowany plan zdejmowania obostrzeń.

Rzecznik MŚP zasugerował, że branże, które pierwotnie mają zostać otwarte 29 maja powinny zacząć działać 15 maja. Dodatkowo Abramczyk zauważa, że powinno znieść się wymóg świadczenia usług na świeżym powietrzu, który będzie dostępny od 15 maja, gdyż jak zauważą wiele podmiotów nie ma możliwości wystawienia ogródków, przez co są poszkodowani.

Adam Abramowicz w swoim liście podkreślił, że rozumie powagę sytuacji epidemicznej i nie kwestionuje działań ekspertów, a prosi jedynie o ponowne przeanalizowanie sytuacji.

Lewandowski o krok o historycznego rekordu

#4

Rober Lewandowski w sobotnim meczu Bayernu Monachium przeciwko Borussii Moenchengladbach strzelił 3 gole i jest o krok od wyrównania oraz pobicia historycznego rekordu Gerda Mullera. Trzy gole strzelone w sobotnim spotkaniu była bramkami nr 37., 38. I 39. Lewandowskiego w tym sezonie, a to oznacza, że brakuje mu już tylko jednego trafienia do wyrównania rekordu z sezonu 1971/72, kiedy to legendarny niemiecki naparstnik strzelił 40 goli w jednej kampanii.

W połowie marca, gdy Robert Lewandowski seryjnie zdobywał gola za golem wydawało się, że rekord może zostać pobity.

Sytuacja zmieniła się po meczu reprezentacji Polski z Andorrą, w trakcie którego Lewy doznał kontuzji i na kilka spotkań m.in. w ćwierćfinale LM wypadł ze składu Bayernu. Wrócił na ostatnie spotkania i do sobotniego meczu wydawało się, że będzie ciężko chociażby wyrównać, bo brakowało 4 goli przy 3 meczach do końca sezonu. Hat-trick mocno zbliżył go do celu. Bayernowi do końca rozgrywek pozostały mecze z 9. w tabeli Freiburgiem oraz 13. Augsburgiem. 2 mecze i jeden gol do wyrównania, dwa to podbicia. Blisko 50-letni rekord jest na wyciągnięcie ręki.
patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *