Środa

08.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Minister zdrowia obiecuje kolejne miliardy medykom

#1

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że ze wsteczną datą 1 lipca średnio o 7 procent wzrostną świadczenia w ramach ryczałtów i szpitale dostaną 1 miliard 200 milionów złotych. Zdaniem ministra to pozwoli spełnić oczekiwania płacowe tych grup, które czują się poszkodowane po wprowadzeniu minimalnych wynagrodzeń. 400 milionów złotych zgodnie z zapowiedziami ministra ma trafić do lekarzy specjalistów.

„Jest to częściowo związane z realizacją programu ‘Profilaktyka 40 plus’. Chcemy uatrakcyjnić stawki, które pozwolą lekarzom specjalistom funkcjonować w ramach

rynku publicznego i leczyć naszych pacjentów, którzy po realizacji i programu ‘Profilaktyka 40 plus’ będą wymagali dodatkowych konsultacji ze specjalistami”- podkreślił Niedzielski. „Te decyzje, które podejmujemy, bardzo szybko będą pokazywały jaki charakter ma ten protest. Czy ma charakter prawdziwej dyskusji o zwiększaniu finansowania czy charakter konfliktu i podsycania emocji – powiedział minister dodając: Mam nadzieję, że poziom emocji społecznych opadnie i będziemy mogli zajmować się tym, co jest najważniejsze – odbudową zdrowia Polaków i przygotowaniem się do czwartej fali zakażeń” – dodał minister nie ukrywając, że kroki finansowe mają na celu rozbrojenie przygotowanego protestu medyków.

Zgodnie z zapowiedziami protest w postaci białego miasteczka pod Sejmem planowany jest na najbliższą sobotę. Głównym postulatem protestujących są większe wydatki na zdrowie w Polsce.

/źródło: RMF FM/

Polski Ład – zmiany w składce zdrowotnej

#2

Ministerstwo Finansów przedstawiło złagodzoną formę propozycji podatkowych wchodzących w skład Polskiego Ładu. Według resortu w zmienionych propozycjach podatkowych w przypadku osób zatrudnionych na etacie nic się nie zmieni. Każda osoba zarabiająca na etacie „na rękę” powyżej 7 tysięcy złotych będzie płaciła wyższe podatki, zarabiający mniej nie odczują zmian. Zmiany dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców. Najważniejszą korektą jest złagodzenie podwyżek dla firm rozliczających się liniowo. Wcześniej zapowiadano podwyżki składki zdrowotnej do 9 procent, teraz ma to być 4,9 procent.

„Zmieni się wysokość składki dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, czyli dla tych które wybrały podatek liniowy 19 proc. albo ryczałt lub kartę podatkową. Ujednoliciliśmy też termin rozliczeń składek” – poinformował  wiceminister finansów Jan Sarnowski. „W stosunku do konsultowanych propozycji wysokość składki zdrowotnej od liniowców zmieni się znacznie: od przyszłego roku wynosić będzie 4,9 proc., czyli będzie praktycznie o połowę niższa od tej wysokości, która była konsultowana. Składka minimalna wynosić będzie 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 270 zł” – dodał.

„W konsultowanym projekcie podstawą obliczenia było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia, teraz będzie to liczone od minimalnego wynagrodzenia” – zaznaczył wiceminister w kontekście zmian wysokości składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową.

„Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, czyli pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci i renciści tak jak w projekcie skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego. Składka zdrowotna u wszystkich tych osób będzie liczona od osiąganego przez nich dochodu i wynosić będzie 9 proc. bez możliwości odliczenia składki od podatku” – podkreślił Sarnowski.

/źródło: PAP i RMF FM/

Dojdzie do spotkania Duda – Biden?

#3

Kancelaria prezydenta zabiega o spotkanie prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem. Do takiego spotkania mogłoby dojść przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

W drugiej połowie września prezydent Andrzej Duda weźmie udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i przy okazji tego wydarzenia Kancelaria prezydenta liczy, że uda się zorganizować spotkanie z prezydentem USA, w innym formacie niż poprzednie spotkanie przy windzie, jak w przypadku poprzedniego spotkania na marginesie szczytu NATO. Kancelaria przekazała stronie amerykańskiej informację, że prezydent Duda gotów jest przy okazji wizyty w Nowym Jorku odwiedzić Waszyngton. Strona amerykańska jak na razie nie odpowiedziała.

/źródło: RMF FM/

Polska organizuje samoloty dla Irakijczyków

#4

84 Irakijczyków, którzy przebywają obecnie w zamkniętym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie Lubuskiem wyraziło chęć powrotu do swojego kraju. Specjalna komórka zajmująca się planowaniem i organizowaniem powrotu cudzoziemców w straży granicznej już organizuje im wylot. Do końca września mają zostać zorganizowane dwa czartery, które odtransportują cudzoziemców – jeden do Tadżykistanu, drugi do Iraku.

Przebywający w ośrodku Irakijczycy zostali zatrzymani po nielegalnym przekroczeniu granicy od strony Białorusi, po zatrzymaniu nie wystąpili o ochronę międzynarodową, dlatego zostaną wydaleni z Polski.

Koszty takiej operacji pokrywa z reguły unijna agencja Frontx, chyba, że co zdarza się czasami bilety kupowane są z innych unijnych funduszy, wtedy poziom finansowania takiej podróży to 75 procent.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Jeden komentarz na “08.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.