Piątek

09.04.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Prezydent zwołał Radę Gabinetową

#1

Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Gabinetowej podczas, którego omawiane były kwestie związane z epidemią. Prezydent argumentował zwołanie posiedzenia Rady specyficznym momentem, w którym z jednej strony notowane są bardzo wysokie liczby zakażeń i zgonów, ale z drugiej program szczepień się rozpędza, co napawa optymizmem na przyszłość.

Po spotkaniu Prezydent oświadczył, że zarówno premier jak i minister zdrowia poinformowali, iż sytuacja wygląda lepiej niż się spodziewali. Odnosi się to do ilości zakażeń, które de facto z tygodnia na tydzień spadają. Głównym powodem obaw był okres świąteczny, po którym z informacji Prezydenta, zarówno premier jak i minister spodziewali się zwiększonych liczb, niż te obecne. W związku z tym egzaminy maturalne odbędą się zgodnie z planem. Rozpoczną się 4 maja i potrwają ponad 20 dni. Andrzej Duda odniósł się również do sytuacji w służbie zdrowia, gdzie jak poinformował jest ponad 10 tysięcy wolnych łóżek oraz wraz z sukcesywnym uzupełnianiem systemu liczba ta wzrośnie jeszcze o 6-7 tysięcy. Prezydent poinformował również, że uzyskał informację o ponad 1000 wolnych respiratorów na terenie całego kraju. Na bazie tych informacji A. Duda podkreślił, że społeczeństwo może się czuć bezpieczne i system jest przygotowany, żeby pomóc każdej potrzebującej osobie.

RPO wnosi o wyłączenie J. Przyłębskiej z rozprawy TK

#2

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz wniósł o wyłączenie przewodniczącej Trybunału Konstytucyjnego, Julii Przyłębskiej z rozprawy o RPO. Zaplanowana na poniedziałek rozprawa ma rozstrzygnąć, czy Adam Bodnar może pełnić nadal urząd, do momentu wybrania następcy mimo, że jego kadencja wygasła. Bodnar wniosek o wyłączenie J. Przyłębskiej argumentuje bezprawną manipulacją przy składzie orzekającym. 

Chodzi o zmianę sędziego R. Wojciechowskiego na B. Sochańskiego na dwa dni przed marcowym terminem rozprawy. Rzecznik Praw Obywatelskich uznaje to działanie za bezprawne, ponieważ przepisy o Trybunale nie pozwalają na dowolną zmianę w składzie sędziów już wyznaczonych do rozpatrzenia danej sprawy. Bodnar sugeruje wyłączenie J. Przyłębskiej, ponieważ jego zdaniem nie gwarantuje obiektywizmu i bezstronności.

To już kolejny wniosek Adama Bodnara o wyłączenie J. Przyłębskiej. Wcześniejszy wniosek Rzecznik Praw Obywatelskich argumentował działalnością Ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego. Mąż przewodniczącej Trybunału krytykował działalność Bodnara w piśmie do Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich. RPO wnioskował w związku z tym o wyłączenie ze względu na męża Julii Przyłębskiej, jednak Trybunał odrzucił ten wniosek.

NIK zawiadomił prokuraturę w sprawie PFN

#3

Najwyższa Izba Kontroli przekazała do prokuratury wniosek o możliwość popełnienia przestępstwa przez zarząd Polskiej Fundacji Narodowej. Przyczyną złożenia zawiadomienia jest utrudnianie i udaremnianie kontroli. W komunikacie NIK można przeczytać, że zarząd PFN nie zapewnił kontrolerom dostępu do dokumentów. Za takie przestępstwo grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 3. O sprawie poinformowani zostali Piotr Gliński oraz Rafał Trzaskowski. P. Gliński jako minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, R. Trzaskowski natomiast jako właściwy organ, czyli starosta powiatu warszawskiego.

Przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej są zaskoczeni komunikatem NIK-u. Ich zdaniem Fundacja nie podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli, ponieważ nie dysponuje majątkiem lub środkami państwowymi lub komunalnymi.

Rozszerzony dostęp nowych zawodów do szczepień

#4

Szef KRPM Michał Dworczyk podczas piątkowej konferencji poinformował o rozszerzeniu dostępu do szczepień i kwalifikacji do szczepień nowych zawodów. Dotychczas do szczepienia kwalifikować mógł tylko lekarz, po zmianach lista zostanie rozszerzona 10-krotnie. Dopuszczeniu do kwalifikacji zostaną: lekarz, lekarz stomatolog, felczer, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, diagnosta laboratoryjny, farmaceuta, fizjoterapeuta, studenci 5 i 6 roku kierunku lekarskiego i 3 roku studiów pielęgniarskich pod opieką lekarza. 

Pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował również o uproszczeniu procedury, która będzie odbywała się przez wypełnienie karty kwalifikacyjnej. Jeśli nie będzie jakichkolwiek wątpliwości kwestionariusz będzie wystarczającą kwalifikacją pacjenta do szczepienia. W przypadku pojawienia się wątpliwości pacjent zostanie skierowany do lekarza. Wszystkie przedstawione zmiany zostaną opublikowane w rozporządzeniu Rady Ministrów, które ma pojawić się jeszcze w piątek.

03 comments on “09.04.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *