Środa

09.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Ambasador Rosji oblany czerwoną farbą

#1

Siergiej Andriejew – ambasador Rosji w Polsce – został oblany czerwoną farbą przed Cmentarzem-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Pojawił się tam, by złożyć kwiaty z okazji obchodzonego przez Rosję 9 maja Dnia Zwycięstwa.

Sam Andriejew – cytowany przez rosyjskie agencje – mówi, że nie ma żadnych obrażeń, poza szkodami spowodowanymi barwiącą substancją. Jednocześnie zapowiada złożenie noty protestacyjnej, bo – jak tłumaczy – polskie władze były poinformowane o planach rosyjskiej ambasady. Dyplomaci po sugestiach służb odpowiadających za bezpieczeństwo ograniczyły obchody do minimum, a mimo to nie udało się zagwarantować porządku.

“Przed godz. 12:00 na terenie Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich byliśmy zmuszeni do podjęcia interwencji. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu działań” – przekazała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

„Wydarzenie, do którego doszło dzisiaj podczas składania wieńców przy grobach poległych żołnierzy sowieckich przez ambasadora Federacji Rosyjskiej, stanowi incydent, który nie powinien mieć miejsca, incydent za wszech miar godny ubolewania” – skomentował wydarzenie w Warszawie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau. „Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną – niezależnie od polityki jaką prowadzą rządy, które oni reprezentują” – dodał szef polskiej dyplomacji.

/źródło: RMF FM/

Wakacje kredytowe – od wtorku ruszają konsultacje

#2

„Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów o pomocy kredytobiorcom, to kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej” – powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak dodał, projekt we wtorek trafi do konsultacji. „Rozwiązania, które będą zawarte w projekcie przepisów, to jest kwestia wakacji kredytowych, tak, aby przez cztery miesiące w roku można było przesunąć płatność raty kredytowej, na przykład tak, żeby raz na kwartał nie płacić kredytu, bo rata zostanie spłacona w innym terminie” – dodał Müller.

Rzecznik rządu podczas konferencji prasowej przedstawił inne rozwiązania, które mają się znaleźć w projekcie przepisów dotyczących pomocy kredytobiorcom, które zostaną we wtorek przestawione.

„Dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej będzie możliwość dopłaty do należności finansowych. Ona będzie co do zasady zwracalna, ale część środków będzie mogła zostać umorzona, jeśli spłata kredyty będzie prawidłowa” – powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że w przepisach zostanie zawarta także kwestia zmiany zasad liczenia wysokości rat kredytów, a wiec odejście od WIBOR i stworzenie nowego mechanizmu liczenia odsetek. Według Piotra Müllera, to rozwiązanie mogłoby wejść w życie od stycznia nowego roku.

Projekt rozwiązań pomocy dla posiadaczy kredytów hipotecznych zostanie przedstawiony we wtorek i trafi do konsultacji społecznych – zapowiedział Müller.

/źródło: PAP/

CKE bada sprawę kolejnego przecieku na maturze

#3

Na jednej z grup w mediach społecznościowych pojawił się niemal cały arkusz dzisiejszej matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. „Sprawą zajmuje się nasz prawnik” – zapewnił Marcin Smolik, dyrektor CKE, cytowany przez portal TVN24.pl.

Centralna Komisja Egzaminacyjna otrzymała zrzuty ekranu z grupy na jednym z portali społecznościowych, gdzie znalazły się zadania z egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym zanim egzamin się rozpoczął.

“Mamy zgłoszenie, badamy sprawę pod kątem prawnym i jeśli nasze przypuszczania o wycieku się potwierdzą, zgłosimy kolejną sprawę do prokuratury” – mówi tvn24.pl Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Już w piątek Smolik informował, że CKE złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. przecieku treści z arkusza egzaminacyjnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Po zakończeniu egzaminu Onet.pl informował ewentualnym przecieku treści arkusza egzaminacyjnego z języka angielskiego. Jak czytamy, “pojawiły się informacje, że nad ranem w mediach społecznościowych był przeciek dotyczący tematu wypowiedzi pisemnej”.

Podano, że jedna z użytkowniczek na Twitterze po godz. 8.00 opublikowała zdjęcie jednego zadania maturalnego, dotyczącego napisania posta na bloga na temat kupna roweru.

/źródło: TVN24, Onet, RMF FM/

Goldman Sachs prognozuje wzrost stóp do 7 procent

#4

„Prognozujemy, że NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc. (wobec +5,75 proc. poprzednio)” – przekazało w poniedziałek biuro analiz Goldman Sachs.

Analitycy oceniają, że wypowiedzi prezesa NBP są “zgodne” z opinią Goldman Sachs, iż “argumenty przemawiające za dalszym zacieśnianiem polityki pieniężnej w Polsce pozostają silne”.

W związku z tym Goldman Sachs prognozuje, że „NBP podniesie stopy do najwyższego poziomu +7,00 proc.(wobec +5,75 proc. poprzednio)”.

“Inflacja nadal osiąga nowe maksima i znacznie przewyższa oczekiwania. . Oczekiwania inflacyjne są na historycznie wysokim poziomie, a złoty pozostaje pod powtarzającą się presją deprecjacyjną” – wymieniają. “Naszym zdaniem oznacza to, że zacieśnianie polityki pieniężnej będzie musiało być bardziej znaczące i trwałe” – wskazali.

“W związku z tym, ostatnio podnieśliśmy nasze oczekiwania dotyczące stóp procentowych w Polsce i w innych krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – zaznaczyli analitycy Goldmann Sachs.

/źródło: PAP/

Temat 5

Sondaż – jedna czy dwie listy opozycji?

Pracownia United Surveys przygotowała dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej sondaż, w którym zbadali trzy scenariusze: osobny start partii opozycyjnych, start w dwóch blokach oraz jedną listę opozycji.

Według pierwszego scenariusza – osobny start partii opozycyjnych – wybory wygrywa Zjednoczona Prawica z wynikiem 37,8 proc (+3,2). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 24,9 proc (+1,7), a podium zamyka Lewica z wynikiem 10,2 proc (+3,3). Na kolejnych miejscach znajdują się: Polska 2050 z 9-procentowym poparciem (-2,1) oraz PSL – Koalicja Polska z wynikiem 5,4 proc (+0,6). Pod progiem znalazła się Konfederacja, na którą zagłosować chce 4,7 proc (-2,0). 8 proc. badanych nie wie na kogo zagłosować.

Przekładając to na mandaty Zjednoczona Prawica nie uzyskałaby samodzielnych rządów zdobywając 223 mandaty. Koalicja Obywatelska uzyskuje 140, Lewica 45. 37 mandatów trafiłoby do Polski 2050, do PSL-u – Koalicji Polskiej natomiast 14.

Według drugiego scenariusza z dwoma blokami opozycji na Zjednoczoną Prawicę chęć głosowania deklaruje 37,6 proc. Blok złożony z Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zdobyłby 33,1 proc, Polska 2050 wraz z PSL-em – Koalicją Polska 14,3 proc., a Konfederacja 6 proc. 9 procent badanych nie wie na kogo oddałoby swój głos.

Przekładając ten scenariusz na mandaty Zjednoczona Prawica uzyskałaby 203 mandaty. Bloki: KO + Lewica 177, Polska 2050 + PSL-Koalicja Polska 65. 15 mandatów trafiłoby do Konfederacji.

W ostatnim przedstawionym scenariuszu, w którym opozycja startuje w jednym bloku na Zjednoczoną Prawicę zagłosować chciałoby 39,7 proc badanych. Blok złożony z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i PSL-u – Koalicji Polskiej mógłby liczyć na 42,4 proc. poparcia. Konfederacja uzyskuje w tym wariancie 7,2 proc. głosów. 10,7 proc badanych nie wie na kogo oddałoby swój głos.

Mandaty rozłożyłyby się następująco: Zjednoczona Prawica 217, Zjednoczona Opozycja 234, Konfederacja 9.

/źródło: RMF FM, opracowanie własne/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *