Środa

09.06.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Włamanie na skrzynkę mailową M. Dworczyka

#1

Hakerzy włamali się na prywatną skrzynkę szefa KPRM Michała Dworczyka oraz jego żony. Na profilu na Facebook’u żony ministra pojawiło się oświadczenie, którego autentyczność podważył Dworczyk informując, że zostało sfabrykowane.

“Sprawcami zostały skradzione dokumenty służbowe, które zawierają informacje niejawne i mogą być wykorzystane do wyrządzenia szkody bezpieczeństwu narodowemu RP, a także mogą być wykorzystane jako dowód rzekomej polskiej ingerencji w sprawy wewnętrzne Białorusi (oryginalna pisownia)” –  brzmi oświadczenie na profilu Agnieszki Dworczyk.

Ponad dwie godziny po pojawieniu się informacji o włamaniu szef KPRM opublikował oświadczenie na Twitterze, w którym potwierdził włamanie na konto. “W związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na moją skrzynkę email i skrzynkę mojej żony, a także na nasze konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe” – napisał. Minister zapewnił w oświadczeniu, że na jego skrzynce nie znajdowały się informacje lub dokumenty, które miałyby charakter niejawny, tajny lub ściśle tajny. Dworczyk nie wyjaśnił jednak, czy publikowane na rosyjskim komunikatorze Telegram dokumenty pochodzą z jego konta. Na serwisie opublikowane zostały m.in. “komplet dokumentów wymaganych do zgłoszenia do wykonu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o rezerwach strategicznych”.

___

___

Włamanie zostało przez Michała Dworczyka zgłoszone do odpowiednich służb i zajmuje się nim już ABW.

___

___

Kolejna sprawa przeciwko Polsce skierowana do TSUE

#2

Komisja Europejska poinformowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce. Przedmiotem sprawy jest domniemane nieprzestrzeganie przez Polskę przepisów dotyczących zamówień publicznych.

“Komisja Europejska podjęła dziś (w środę) decyzję o skierowaniu sprawy przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości, uznając, że polskie przepisy transponujące dyrektywy w sprawie zamówień publicznych (…) nie są w pełni zgodne z prawodawstwem UE. Polskie przepisy wyłączają dwie kategorie zamówień z zakresu stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych” – poinformowała Komisja Europejska.

Chodzi o zamówienia na produkcję i dystrybucję niektórych dokumentów urzędowych, takich jak dowody tożsamości, paszporty, tytuły egzekucyjne wydawane przez sądy, dokumenty notarialne, zaświadczenia lekarskie, prawa jazdy, znaki akcyzy, karty do głosowania, a także oprogramowanie do zarządzania takimi dokumentami oraz zamówienia na świadczenie bankowych usług restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji, takich jak wypłaty z bankowego funduszu gwarancyjnego i restrukturyzacja upadających banków.

“Chociaż unijne dyrektywy w sprawie zamówień publicznych dopuszczają pewne wyłączenia w przypadku zamówień udzielanych bez przetargów konkurencyjnych, Komisja uważa, że nie mają one zastosowania do szerokich kategorii zamówień wyłączonych na mocy prawa polskiego. W szczególności Komisja jest zdania, że polskie wyłączenie dotyczące produkcji i dystrybucji dokumentów urzędowych oraz bankowych usług restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji narusza prawo UE” – podała Komisja Europejska.

/źródło PAP/

Terlecki ujawnił treść listu do Cichanouskiej

#3

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki ujawnił list napisany do liderki białoruskiej opozycji Switłany Cichanouskiej. List jest konsekwencją piątkowego wpisu jaki szef klubu PiS zamieścił na Twitterze („”Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowsiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników”), który wywołał burzę w polskiej polityce. Przedstawiciele opozycji złożyli wniosek o odwołanie Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu, a sam zainteresowany zapowiedział, że za wpis nie przeprosi, a kontekst wyjaśnia w liście.

“Piszę ten list, żeby wyjaśnić powody mojego zdumienia, gdy przeczytałem, że przyjęła pani zaproszenie na organizowany przez Rafała Trzaskowskiego, wiceprzewodniczącego jednej z opozycyjnych partii, mityng Campus Polska 2021, czyli zjazd organizacyjny politycznego ruchu, którego celem jest wspieranie, a może zastąpienie partii Platforma Obywatelska. Rozumiem, że nie musi pani znać rozmaitych aspektów życia politycznego w Polsce, nie podejrzewam też panią o złą wolę, domyślam się raczej braku odpowiedniej wiedzy” – napisał na wstępie. “Platforma Obywatelska, wraz ze swoim koalicjantem PSL, rządziła w Polsce przez osiem lat. Moje środowisko polityczne pozostawało w opozycji i było w tym czasie traktowane jak ugrupowanie, które nie ma prawa uczestniczyć w życiu publicznym. Platforma dysponowała pełnią władzy: prezydent, rząd, obie izby Parlamentu, większość samorządów, wymiar sprawiedliwości, instytucje i służby kontrolne, niemal wszystkie media, instytucje gospodarcze, środowiska celebrytów, a także ogromne środki finansowe pozostawały pod całkowitą kontrolą ówczesnej władzy. Prawo i Sprawiedliwość nigdy takiej władzy nie miało i nie ma jej obecnie” – ocenił w liście Terlecki.

“W 2011 roku Helsińska Fundacja Praw Człowieka ujawniła informację, że w okresie rządów Platformy ówczesna prokuratura przekazała władzom białoruskim dane na temat funduszy gromadzonych na kontach w polskich bankach przez Alesia Bialackiego, przewodniczącego białoruskiego Centrum Praw Człowieka “Viasna”. Ówczesna prokuratura w Bydgoszczy zakazywała eksponowania na stadionie flagi narodowej Białorusi, a prokuratura w Białymstoku prześladowała białoruskiego uchodźcę politycznego” – zauważył Terlecki.

“Polski rząd wielokrotnie upominał się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, finansował niezależną telewizję “Biełsat”, udzielał białoruskim działaczom niepodległościowym różnorodnej pomocy, upominał się o prawa mniejszości Polskiej na Białorusi. Tymczasem pani planuje udział w zjeździe, organizowanym przez polityków, którzy nie uznają wyniku demokratycznych wyborów, kwestionują legalność państwowych instytucji, grożą po przejęciu władzy sankcjami karnymi wobec przeciwników, wspierają łamiących prawo sędziów. Celem tego zjazdu jest nabór nowych kadr do walki z polskim, pochodzącym z demokratycznych wyborów rządem” – wylicza szef klubu PiS.

“Wydaje mi się jednak, że z braku rzetelnej wiedzy źle przysłużyła się pani sprawie białoruskiej w Polsce, afiszując się z politykami partii, która sześciokrotnie przegrała wybory (dwa razy prezydenckie, dwa razy parlamentarne, samorządowe oraz europejskie), a tym bardziej deklarując udział w ich politycznym, antyrządowym przedsięwzięciu. Tym samym zraziła pani znaczną część Polaków do wspierania pani jako białoruskiego prezydenta-elekta” – dodaje Terlecki.

“Moja sympatia dla narodu białoruskiego pozostaje niezmienna, a niepodległościowym działaczom białoruskim życzę powodzenia w ich trudnej walce – zapewnił szef klubu PiS.

Komisja Europejska dołącza do Czech w sprawie Turowa

#4

Komisja Europejska przyłączyła się do skargi Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalnii w Turowie. Dotychczas stronami postępowania, które rozpatruje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej były tylko Polska i Czechy, teraz do strony czeskiej dołączyła Komisja Europejska. “Komisja złożyła dziś wniosek o przyłączenie się po stronie Czech przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie C-121/21 Czechy przeciwko Polsce” – przekazała RMF FM rzeczniczka KE. Taki ruch ze strony Komisji zwiększa szansę Czech na wygraną w sporze oraz jest jasnym sygnałem ze strony KE, że sprawa Turowa nie jest jedynie problemem polsko-czeskim.

„Równolegle Komisja prowadzi horyzontalne postępowania przeciwko Polsce, które dotyczą niedociągnięć zaobserwowanych w kilku sprawach (chodzi także o przypadek Turowa – przyp. red.). Procedury te dotyczą dostępu do wymiaru sprawiedliwości, transpozycji dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ) oraz uzasadnienia wyłączeń na mocy ramowej dyrektywy wodnej. Komisja będzie prowadzić te procedury do czasu rozwiązania problemów” – przekazała rzeczniczka KE.

Poprzednie Przeglądy dnia:

02.06.2021 Przegląd dnia – środa
03.06.2021 Przegląd dnia – czwartek
04.06.2021 Przegląd dnia – piątek
07.06.2021 Przegląd dnia – poniedziałek
08.06.2021 Przegląd dnia – wtorek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “09.06.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *