Piątek

09.07.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Dwa pomysły złagodzenia „lex TVN”

#1

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Markiem Suskim na czele złożyli w ostatnich dniach w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która może spowodować, że stacja TVN straci koncesję na nadawanie, chyba że zostanie sprzedana przez obecnego właściciela – amerykański koncern Discovery. Zdarzyć się tak może, ponieważ projekt zakłada, że w Polsce nadawać by mogły tylko stacje, których udział kapitału zewnętrznego nie przekracza 49 procent. Wyjątkiem od tego założenia jest tylko sytuacja, kiedy nadawca ma siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Lichtensteinie. Marek Suski – wnioskodawca projektu – przekonywał, że nowelizacja ma na celu zabezpieczenie Polski przed różnego rodzaju atakami. „Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu różnego (rodzaju) podmiotów z krajów, które nam są wrogie” – stwierdził poseł PiS. „Nie wszystkie kraje nam dobrze życzą, więc chcemy się zabezpieczyć przed ewentualnością (ich) wejścia na polski rynek” – dodał.

Jak informuje RMF FM pojawiły się dwa pomysły złagodzenia projektu – jeden przygotowany przez umiarkowane skrzydło Prawa i Sprawiedliwości, a drugi przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Pomysł przedstawicieli PiS zakłada rozszerzenie wyjątków w ustawie, czyli poszerzenie obszaru, z którego może pochodzić nadawca, aby nie zamykało się to tylko na obszarze EOG. Założenie polega na rozszerzeniu o wszystkie kraje NATO.

Pomysł drugi, wysuwany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, zakłada zniesienie obowiązku uzyskiwania koncesji przez telewizje satelitarne, kablowe i internetowe. Zamiast niej wystarczyłoby uproszczone, jednorazowe zezwolenie wydawane przez szefa Krajowej Rady, bez udziału pozostałych członków tego gremium.

Senatorowie PSL spotkają się z kandydatem na szefa IPN

#2

Na 15 lipca zaplanowano spotkanie koła senackiego Polskiego Stronnictwa Ludowego z kandydatem na nowego szefa Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Karolem Nawrockim. Marszałek Senatu poinformował, że jego kandydatura może być głosowana już 21 lipca, kiedy będzie również głosowana kandydatura prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

Karol Nawrocki został powołany przez Sejm na szefa IPN pod koniec maja, ale podobnie jak w przypadku RPO jego kandydatura musi zostać zatwierdzona przez Senat. Od momentu powołania z obozu rządzącej większości opozycyjnej w Senacie dochodziły głosy, że kandydatura ta będzie prawdopodobnie odrzucona. 

Sytuacja zmieniła się obecnie, gdy w szóstej próbie wyboru RPO rządzące Prawo i Sprawiedliwość nie wystawiło swojego kandydata popierając kandydaturę zgłoszoną przez PSL. Nieoficjalnie mówi się o tzw. „transakcji łączonej”, polegającej na tym, że w zamian za poparcie M. Wiącka na RPO senatorowie PSL-u poprą kandydaturę Nawrockiego na szefa IPN.

Dla Platformy Obywatelskiej poparcie Nawrockiego jest więc niemożliwe. Nieoficjalnie politycy PO sugerują jednak, że na ewentualny głos ludowców za Nawrockim przymkną oko, a brak jednomyślności w ramach senackiego paktu nie doprowadzi do konfliktu między ugrupowaniami.

Kolejne kłopoty z RPO mimo wyboru M. Wiącka

#3

Prof. Marcin Wiącek został wczoraj wybrany przez Sejm na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich, ale zgodnie z ustawą wybór ten musi zostać zatwierdzony przez Senat, co wydaje się formalnością, ale mimo tego rodzą się dwa kolejne problemy. Pierwszym z nich jest fakt, że przez tydzień będziemy formalnie bez RPO, a drugi związany jest z niewykonaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

15 kwietnia na wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości Trybunał Konstytucyjny zajął się sprawą zbadania zgodności z Konstytucją pełnienia obowiązków przez Adama Bodnara po upłynięciu jego kadencji mimo braku następcy. 

Trybunał orzekł, że wykonywanie obowiązków RPO po upłynięciu kadencji jest niezgodne z Konstytucją równocześnie dając parlamentowi 3 miesiące na wybór następcy Adama Bodnara. Dodatkowo Trybunał zobowiązał parlament do uregulowania przepisów, kiedy urząd jest nieobsadzony. “W ciągu trzech najbliższych miesięcy powinna zostać uchwalona ustawa regulująca sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji” – podkreślał w czasie kwietniowej rozprawy TK Stanisław Piotrowicz.

Zgodnie z orzeczeniem parlament powinien maksymalnie do 15 lipca wybrać nowego Rzecznika, jednak mimo wczorajszego wyboru przez Sejm, najwcześniej Senat przegłosuje tą kandydaturę 21 lipca na kolejnym posiedzeniu. Później nowy Rzecznik musi złożyć przysięgę przed Sejmem, zanim formalnie obejmie urząd. Oznacza to, że przez tydzień na stanowisku RPO będzie wakat.

Drugi problem pojawił się z wykonaniem orzeczenia TK poprzez uregulowanie przepisów. Mimo, że od orzeczenia minęło blisko trzy miesiące do Sejmu nie wpłynął projekt ustawy naprawiającej obecny stan prawny. Według opozycji było to awaryjne rozwiązanie rządzących w razie ciągłej sytuacji patowej. Obecnie, gdy doszło do porozumienia posłowie PiS przekonują, że nie ma potrzeby pilnych prac nad ustawą.

„Jeżeli uda się w tym miesiącu zakończyć procedurę wyboru, to ta nowelizacja nie będzie aż tak pilna. (…) Orzeczenie trzeba będzie wykonać, natomiast nie będzie to tak palące, żeby robić to w tej chwili, przed wakacjami” – stwierdził Ast w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.

Koniec pięknego snu Hurkacza

#4

Zakończył się piękny sen Huberta Hurkacza na londyńskich kortach. Polski tenisista w półfinale uległ Matteo Berretiniemu 3:6, 0:6, 7:6 (7-3), 4:6 i odpadł w półfinale z Wimbledonu. Niezależnie od wyniku dla Hurkacza występ w Londynie jest życiowym sukcesem nie tylko z powodu osiągniętej fazy, ale przede wszystkim dzięki temu czego dokonał w ćwierćfinale pokonując 3:0 legendę tenisa Rogera Federera.

24-letni Hurkacz jako drugi w historii polski tenisista, po Jerzym Janowiczu, dotarł do wielkoszlemowego półfinału. To jego życiowy sukces. Dotychczas jego najlepszym wynikiem w zmaganiach tej rangi była trzecia runda, na której zatrzymał się w poprzedniej edycji londyńskiego turnieju dwa lata temu (ubiegłoroczna została odwołana z powodu pandemii Covid-19).

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

04 comments on “09.07.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *