Czwartek

09.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Senat odrzuca lex TVN

#1

W Senacie odbyło się głosowanie o odrzucenie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej lex TVN. W głosowaniu wzięło udział 93 senatorów, za było 53, przeciwko 37, 3 wstrzymało się od głosu, a 7 nie wzięło udziału w głosowaniu. Tym samym izba wyższa parlamentu odrzuciła projekt nowelizacji, który teraz wróci  do Sejmu. Aby ustawa mogła trafić do podpisu przez prezydenta w Sejmie musi zostać przegłosowana bezwzględną większością. Nawet przegłosowanie większością bezwzględną w Sejmie ustawy nie znaczy, że wejdzie ona w życie, gdyż Kancelaria Prezydenta zapowiedziała zawetowanie projektu.

/źródło: Senat/

Terlecki o polexicie

#2

Środowa wypowiedź wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego odbiła się szerokim echem. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczy szef klubu PiS odniósł się do niedawnych, niekorzystnych dla Polski decyzji Komisji Europejskiej stwierdzając m.in. „Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych”. „Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli” – dodał Terlecki po czym podkreślił: „My nie chcemy wychodzić, u nas poparcie dla Unii jest bardzo silne, dla uczestnictwa w Unii, ale nie możemy dać się zapędzić w coś, co ograniczy naszą wolność i co ograniczy nasz rozwój”.

Słowa marszałka Terleckiego są szeroko komentowane.

„Wpisują się w ciąg zdarzeń powoli wyprowadzających nas z Unii Europejskiej” – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. „To jest działanie wbrew interesowi narodu polskiego, naszej ojczyzny. I w ogóle rozważanie tego typu zachowań szkodzi nie tylko wizerunkowi Polski, nie tylko wizerunkowi polityków partii rządzącej, ale potencjalnie może mieć dramatyczne konsekwencje dla nas wszystkich. Począwszy od rolników z ich dopłatami, a skończywszy na ogromnych projektach infrastrukturalnych, które w ogromnej większości były, są i będą finansowane z funduszy Unii Europejskiej” – dodał.

„PiS ustami marszałka Terleckiego zapowiedziało przygotowania do wyjścia Polski z Unii Europejskiej” – oświadczył podczas konferencji prasowej szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. „kończył się czas, kiedy politycy PiS ukrywali swoje prawdziwe intencje. Rozpoczął się czas, kiedy Polacy muszą zacząć się bać. Przez wiele lat politycy PiS krygowali się, mówiąc, że Unia Europejska to nasza ostoja. Dzisiaj wiemy, co naprawdę myślą i śmiem twierdzić, że to jest początek drogi, który ma doprowadzić do ostatecznego pożegnania się z Unią Europejską” – dodał. „Jeszcze dziś złożymy wniosek, żeby na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister spraw zagranicznych przedstawił informację o przygotowaniach dotyczących wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Jesteśmy przekonani, że w MSZ toczą się prace nad ustawami, które mają doprowadzić ostatecznie do wyjścia Polski z Unii Europejskiej” – podkreślił Gawkowski.

Ostatniemu twierdzeniu zaprzeczył już rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. „Informuję, że twierdzenie pana posła, jakoby w MSZ przygotowywane były akty prawne dotyczące wyjścia Polski z UE, jest nieprawdziwe” – oświadczył na Twitterze.

W podobnym tonie, zaprzeczając ewentualnym planom poexitowym, wypowiedział się rzecznik rządu Piotr Müller.

„Nie będzie żadnego wychodzenia Polski z Unii Europejskiej. Jesteśmy za tym, żeby Polska była członkiem UE, ale jednocześnie jesteśmy za tym, aby Polska odgrywała podmiotową rolę” – oświadczył w programie Tłit WP.

Dzisiaj (w czwartek) do spekulacji odniósł się sam Terlecki.

„Polska była, jest i będzie członkiem UE. Polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24. Dziś trwa walka o to, czy UE będzie wierna zasadom, które legły u jej podstaw, czy pogrąży się w sporach podsycanych przez totalną opozycję. Wierzę, że obecny marazm i kryzys UE uda się przełamać” – oświadczył na Twitterze szef klubu PiS.

/źródło: PAP, RMF FM/

MON podnosi gotowość WOT

#3

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zarządził podniesienie gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

„W razie potrzeby nawet 23 tys. terytorialsów może w każdej chwili zaangażować się w operację “Silne Wsparcie” i ochronę granicy. Podjąłem decyzję o zmianie statusu gotowości WOT do natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze pojawią się w jednostkach nawet w 6h po ewentualnym wezwaniu” – napisał na Twitterze Błaszczak.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Fiasko rozmów ministra zdrowia z Komitetem strajkowym

#4

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu doszło do spotkania ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z Komitetem Strajkowo-Protestacyjnym Ochrony Zdrowia. Spotkanie zakończyło się brakiem porozumienia i jak informują przedstawiciele zawodów medycznych zaplanowany na 11 września protest jest nadal aktualny. Medycy twierdzą, że podczas spotkania nie padły żadne nowe propozycje ze strony ministra, więc ich postulaty się nie zmieniają – głównie chodzi o problem płacowy w ochronie zdrowia oraz fakt, że nie ma kto leczyć pacjentów.

„Dziękujemy za uczestnictwo w spotkaniu, które odbyło się na zaproszenie ministra Adama Niedzielskiego. Minister zdrowia jest otwarty na dialog z przedstawicielami różnych zawodów medycznych i skupieniu się na wspólnym wypracowaniu rozwiązań” – powiedział po spotkaniu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. „Postulaty, które padły na spotkaniu są na tyle ogólnikowe, że resort nie może w żaden sposób określić, ile kosztowałaby ich realizacja. Przykładem, jest zmiana ustawy o wynagrodzeniach. Jeśli mamy rozmawiać, potrzebne są konkrety, które można przełożyć na koszty. Dlatego minister Niedzielski poprosił o skonkretyzowanie postulatów i przesłaniu ich jeszcze dzisiaj do godz. 22:00” – dodał.

Ostatnią szansą na osiągnięcie porozumienia i uniknięcie sobotniego strajku są kolejne rozmowy, z propozycją których wyszedł Niedzielski zapraszając na jutro do Warszawy Komitet strajkowy. Medycy zapowiedzieli, że stawią się w Warszawie tylko pod warunkiem, że w rozmowach udział weźmie premier Mateusz Morawiecki.

/źródło: PAP, RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “09.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *