Poniedziałek

10.05.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Policyjne dochodzenie ws. przecieków maturalnych

#1

Na podstawie artykułu kodeksu karnego mówiącego o ujawnieniu informacji uzyskanej przez urzędnika w związku z pełnioną funkcją wszczęte zostało dochodzenie w sprawie przecieku tematów z matur. Postępowanie prowadzić mają śródmiejscy funkcjonariusze z Warszawy. W pierwszej kolejności policjanci mają zwrócić się do jednego z operatorów portalu internetowego, na którym pojawiły się materiały. Ze względu na możliwość nielegalnego dostępu do tematów materialnych mundurowi będą wnioskować o uchylenie obowiązku zachowania tajemnicy przez operatora, aby ustalić osobę, która zamieściła materiały. Jeśli uda się ją ustalić, możliwe będzie ustalenie źródła przecieku.

O możliwości przecieku świadczą wyciągi z trendów wyszukiwarki Google, gdzie w dniu egzaminu dojrzałości po godzinie 7:30 poszukiwana wielokrotnie była fraza „ambicje Lalka”, czyli kluczowe słowa jednego z maturalnych tematów.

Dochodzenie dotyczy możliwych przecieków tematów z języka polskiego, ale w dodatkowo w środę po egzaminie z matematyki w social mediach pojawiły się informacje o możliwym przecieku z arkusza egzaminacyjnego z matematyki. W sieci krążyło zdjęcie kartki z odpowiedziami i podobnie jak w przypadku egzaminu z j. polskiego podobnie zaobserwowano wzrost trendów w Google’u.

Za złamanie wyżej wspomnianego artykułu grożą trzy lata więzienia.

Co ze szczepieniami dla 16- i 17-latków?

#2

Lekarze z rządowej Rady Medycznej przedstawili swoje stanowisko według, którego są duże szanse, że jeszcze w maju możliwe będzie szczepienie szesnasto i siedemnastolatków. Głównym argumentem przemawiającym za włączeniem niepełnoletnich do grupy osób zaszczepionych jest uzyskanie odporności populacyjnej, która pomoże opanować epidemię. „Stanowisko powinno być jasne. Jesteśmy, a ja na pewno, za szczepieniem coraz młodszych osób. Nikt nie ma już wątpliwości co do tego, że dzieci mogą być wektorem zakażenia i przenosić wirusa, zatem szczepienie jest absolutnie wskazane” – mówi wiceprezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Jeśli rząd przychyli się do rekomendacji to do zapisów na szczepienia 16- i 17-latków może dojść nawet w ciągu tygodnia. Według Europejskiej Agencji Leków osoby w tym wieku mogą przyjmować preparat firmy Pfizer.

Możliwe wcześniejsze otwarcie kin i teatrów

#3

W związku z coraz wyraźniejszą poprawą sytuacji epidemicznej w kraju możliwe jest wcześniejsze uruchomienie kin i teatrów. Pierwotnie placówki te powinny zostać otwarte 29 maja, ale coraz bardziej prawdopodobne staje się otwarcie co najmniej tydzień wcześniej, czyli 22 maja, a pojawiają się informacje nawet o 15 maja.

Zarówno kina jak i teatry otwarte zostaną w reżimie sanitarnym z zastrzeżeniem, że widownie mogłyby być wypełnione w połowie.

 

„Jeżeli te spadki będą postępowały w takim tempie, w jakim postępują, to będą możliwe pewne przesunięcia  w terminach luzowania obostrzeń” – przekazał podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Europejski Trybunał zajmie się kolejnymi polskimi sprawami

#4

Europejski Trybunał Praw Człowieka przekazał polskiemu rządowi, że rozpozna sprawy dwóch polskich sędziów – Pawła Juszczyszyna i Łukasza Bilińskiego. Wspomniani sędziowie poskarżyli się do Strasburga, ponieważ w ich ocenie potraktowani zostali w sposób, który narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna związana jest z zawieszeniem go przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w czynnościach służbowych 4 lutego 2020. Mimo, że Sąd Rejonowy w Bydgoszczy stwierdził, że sędzia Juszczyszyn może powrócić do orzekania jego decyzji nie wykonał Maciej Nawacki – prezes macierzystego sądu P. Juszczyszyna i członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Kolejną sprawą, którą podejmie Europejski Trybunał to przypadek sędziego Łukasza Bilińskiego, który w lecie 2019 roku został jedynym sędziom z likwidowanego wydziału wykroczeń stołecznego Sądu Rejonowego, który  nie trafił do wydziału karnego. Zamiast tego skierowany został wbrew swojej woli do wydziału rodzinnego.

O podjęciu obu spraw przez Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformowany został polski rząd, który ma teraz czas na przedstawienie swojego stanowiska.

Poprzednie Przeglądy dnia:

04.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
05.05.2021 Przegląd dnia – środa
06.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
07.05.2021 Przegląd dnia – piątek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “10.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *