Wtorek

10.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Lex TVN na środowym posiedzeniu

#1

Według co prawda nieoficjalny informacji do jakich dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że na Prezydium Politycznym PiS członkowie tej partii podjęli decyzję, żeby na środowym posiedzeniu Sejmu zająć się ustawą nazywaną lex TVN.

Wcześniej szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że Prezydium Komitetu Politycznego PiS będzie dzisiaj po południu rozmawiać m.in. o zmianach w tzw. ustawie medialnej i zdecyduje, czy rozpatrywać je na najbliższym, jutrzejszym posiedzeniu.

Według źródła PAP, na posiedzeniu zapadła decyzja, aby projekt był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się jutro. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz członkowie komisji kultury potwierdzili tę informację.

Jak podaje Onet z nieoficjalnych wieści od posłów Prawa i Sprawiedliwości słychać, że partii udało się zdobyć większość do przegłosowania ustawy. Od kilku dni trwa gorączkowe poszukiwanie większości nie tylko wśród szeregów Zjednoczonej Prawicy, ale również wśród posłów opozycji. Na pierwszy ogień poszły pertraktacje z posłami Porozumienia Jarosława Gowina. Według informacji płynących z Nowogrodzkiej nawet pięć osób z Porozumienia może poprzeć ustawę. Dodatkowo wiadomo już, że udało się przekonać 3 osoby z Kukiz’15 – jedynie Stanisław Tyszka zadeklarował głosowanie przeciw.

Poszukiwania większości trwają również wśród opozycyjnych ugrupowań. Nie wiadomo jak zachowa się Konfederacja, która nie zadeklarowała swojego stanowiska, a Robert Winnicki, Grzegorz Braun oraz Janusz Korwin-Mikke unikali jednoznacznej odpowiedzi podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Możliwy jest scenariusz  taki jak przy głosowaniu na RPO, kiedy klub się podzieli i część posłów poprze projekt PiS. Kuszenie trwa również wśród posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, jednakże przedstawiciele tych partii zadeklarowali jasno, że w klubach obowiązywać będzie dyscyplina i głosować będą przeciw. „Mamy pełną mobilizację. Ściągamy do Warszawy wszystkich. Będziemy przeciw” – informuje Krzysztof Gawkowski szef klubu Lewicy. „Władze naszego klubu zarządziły dyscyplinę obecności na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu. Nikt nie usprawiedliwiał ewentualnej absencji” – poinformował w Onecie Borys Budka.

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Porozumienie proponuje, by katalog państw, mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował państwa należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Stany Zjednoczone.

W sobotę 7 sierpnia zarząd Porozumienia poinformował, że nie poprze zmian podatkowych, zmian w finansowaniu samorządów i zmian w prawie medialnym bez uwzględnienia postulatów ugrupowania i od tego uzależnia pozostanie Porozumienia w Zjednoczonej Prawicy.

/źródło: PAP i Onet/

Dymisja Jarosława Gowina

#2

Premier Mateusz Morawicki podjął decyzję o odwołaniu wicepremiera Jarosława Gowina z rządu. „Działania wicepremiera Jarosława Gowina podważają ustalenia porozumienia programowego w sprawie Polskiego Ładu” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. „Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii” – dodał rzecznik.

Dymisja Gowina powinna spowodować nowe otwarcie w rządzącej koalicji, gdyż ciężko wyobrazić sobie, żeby po wyrzuceniu lidera Porozumienie pozostało w koalicji. 

Jednocześnie rzecznik rządu Piotr Müller poinformował podczas konferencji, że Prawo i Sprawiedliwość zaprasza wszystkich, którzy chcą wspólnie budować Polski Ład do współpracy. „Zapraszamy wszystkich posłów, którzy chcą z nami budować program Polski Ład, niezależnie od barw politycznych, ale przede wszystkim posłów ZP do współpracy. Zapraszamy do współpracy wszystkich tych posłów Porozumienia, którzy rzeczywiście chcą realizować te postulaty, które wspólnie podpisaliśmy w maju tego roku” – zaznaczył Piotr Müller.

/źródło: PAP, RFM FM, Onet/

Gorąco na komisji ws. immunitetu Banasia

#3

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś stawił się przed komisją regulaminową, spraw poselskich oraz immunitetowych, która zebrała się o godzinie 15, by rozpatrzyć wniosek Prokuratura Generalnego o odebranie Banasiowi immunitetu. Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro 5 lipca złożył wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Prezesa NIK i w związku z tym o odebranie mu immunitetu. Pełnomocnicy Banasia uważają, że posiedzenia komisji w ogóle nie powinno być, gdyż ich zdaniem wniosek prokuratury został złożony nieprawidłowo. Wspomniany wniosek został złożony przez śledczych z Białegostoku bez podpisu Zbigniewa Ziobro.

„Pan prezes Marian Banaś, kierując się szacunkiem do Sejmu jako organu władzy ustawodawczej i do komisji, przybył na to posiedzenie, żeby przedstawić swoją opinię, ale nie czuje się upoważniony do brania udziału w komisji, w czasie której jest procedowany wniosek złożony przez osobę nieuprawnioną” – podkreślił jeden z prawników prezesa NIK.

Wątpliwości strony Prezesa NIK budzi również obecność w komisji Krzysztofa Tchórzewskiego, który jako minister energii zajmował się inwestycją w elektrownię w Ostrołęce, która jest jednym z przedmiotów kontroli Najwyższej Izby Kontroli.

„Sprawa nie dotyczy bezpośrednio posła Tchórzewskiego, tylko dotyczy postępowania prowadzonego w sprawie” – przekonywał Kazimierz Smoliński z PiS-u.

Ostatecznie część wniosków formalnych składanych przez pełnomocników M. Banasia została odrzucona, na co zareagował Prezes NIK opuszczając sale. „W tej sytuacji, w tych okolicznościach chcę powiedzieć, że moja obecność w tej chwili jest nieuzasadniona. Bardzo dziękuję” – powiedział szef Najwyższej Izby Kontroli, po czym opuścił salę obrad.

Po opuszczeniu Sali przez Banasia komisja kontynuowała pracę, a na sali pozostali jego pełnomocnicy.

/źródło: RMF FM/

Mniejsze obłożenie Morskiego Oka dzięki e-biletom

#4

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego informują, że dzięki wprowadzonemu tydzień temu obowiązkowi posiadania e-biletu na miejsca parkingowe przez turystów przyjeżdżających do Morskiego Oka autem spowodowało poprawę organizacji ruchu na tej zatłoczonej drodze.

„Od środy 4 sierpnia obserwujemy znaczne zmniejszenie ruchu samochodowego w rejonie parkingów przed Morskim Okiem oraz zwiększenie świadomości kierowców przyjeżdżających na miejsce z przygotowanymi już do kontroli e-biletami. Nawet w minioną, słoneczną sobotę, nie tworzyły się większe zatory na drodze. Nasze obserwacje potwierdzają patrole policji, które wspierają nasze działania na miejscu i pomagają w udrażnianiu ruchu w rejonie ronda na Wierch Porońcu” – brzmi komunikat TPN.

We wtorek mija pierwszy tydzień po zmianie organizacji ruchu na drodze dojazdowej na parkingi przed najbardziej popularnym w Tatrach szlakiem prowadzącym do Morskiego Oka. Według nowych zasad turyści chcący zaparkować auto na Łysej Polanie i Palenicy Białczańskiej, muszą wcześniej zarezerwować miejsce parkingowe. Należy to zrobić za pośrednictwem strony internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Z uwagi na bardzo duży ruch turystyczny aktualnie zalecana jest rezerwacja miejsca nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Władze TPN rekomendują turystom wybierającym się do Morskiego Oka przyjazd na parking z e-biletem przed godz. 8 w celu uniknięcia stania w korkach.

„Posiadając e-bilet turysta ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu, jednak zwracamy uwagę na to, że to kolejność przyjazdu decyduje o tym, czy samochód będzie zaparkowany bliżej wejścia na szlak na Palenicy Białczańskiej czy na Łysej Polanie” – radzą władze TPN.

E-bilet muszą posiadać także osoby planujące nocleg w schroniskach, a także osoby korzystające z miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.

W sieci pojawiły się także oferty biletów na inny, oddalony od szlaku prywatny parking, który jednak nie obejmuje miejsc na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie.

/źródło: PAP/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “10.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.