Piątek

10.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Nagi prokurator chodził po Świdnicy

#1

Na osiedlu Zarzecze w Świdnicy na Dolnym Śląsku doszło w czwartek do nietypowej sytuacji, po ulicach spacerował nagi mężczyzna, z którym jak relacjonuje dla TVN24 jedna z mieszkanek „nie było kontaktu”.

„Był przy kasie, chciał kupić zgrzewkę piwa, ale sprzedawca powiedział, że nie sprzeda mu alkoholu, bo jest pijany. Przewrócił się na podłogę, nawet się o mnie otarł” – opowiada TVN mieszkanka osiedla.

Mieszkańcy osiedla na taki widok zareagowali wezwaniem policji, która po interwencji zatrzymała mężczyznę i przekazała rodzinie. Okazało się, że nagi mężczyzna to prokurator pracujący w jednej z jednostek okręgu świdnickiego – jest prokuratorem rejonowym.

Mężczyzna został „niezwłocznie zawieszony w czynnościach służbowych, a rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie uchybienia przez niego godności urzędu” – informuje TVN24.

„Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze karą dyscyplinarną dla prokuratora może być upomnienie, nagana, obniżenie wynagrodzenia zasadniczego, kara pieniężna, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie na inne miejsce służbowe lub wydalenie ze służby prokuratorskiej” – napisała Prokuratura Krajowa w mailu do TVN24.

Mężczyzna pracę w prokuraturze zaczął w 2011 roku. Najpierw zatrudniony był w Wałbrzychu, a potem w Świdnicy. W chwili zatrzymana był na urlopie. Do tej pory przełożeni nie mieli uwag do jego pracy.

/źródło: TVN24, RMF FM, swidnica24.pl/

Policja pokazuje nagranie z interwencji ws. śmierci 29-latka

#2

Na początku sierpnia wrocławska policja interweniowała w domu 29-letniego Łukasza, który według rodziny cierpiał na depresję. Jego rodzina była zaniepokojona i tego dnia ojciec wezwał funkcjonariuszy w obawie o stan syna. Mężczyzna zamknął się w mieszkaniu i nie chciał otworzyć drzwi, w związku z czym policjanci byli zmuszeni otworzyć je siłą. Według świadków zdarzenia mężczyzna miał być bity pałkami i przyduszany przez funkcjonariuszy. Policja odpiera zarzuty tłumacząc, że użycie pałek było konieczne, ale tylko do uśnięcia noża, który 29-latek trzymał w ręce. 29-letni Łukasz kilka godzin po interwencji zmarł w szpitalu.

„Cały czas jesteśmy oskarżeni o działania, których się nie dopuściliśmy” – przekonywał rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka podczas prezentacji nagrania. „Nie możemy jednak pozwolić na obrażanie policjantów. W ten film nikt nie ingerował, poza zamazaniem twarzy osób postronnych i policjantów oraz szczegółów pozwalających na identyfikację mieszkania” – dodał zaznaczając, że film ten może być dużym przeżyciem dla rodziny zmarłego mężczyzny.

Na prezentowanym nagraniu widać, jak policjanci kilkukrotnie krzyczą do 29-latka, by rzucił nóż. Policjanci uchylają drzwi i pryskają gazem, jeden z funkcjonariuszy kopie drzwi. Policjanci podczas interwencji kilkukrotnie używają pałek teleskopowych próbując wytrącić nóż z ręki mężczyzny. Po kilku minutach funkcjonariuszom udaje się wejść do mieszkania, 29-latek leży na podłodze i w tym momencie nagranie się kończy.

– Interwencja od ok 9:40

W rozmowie z Onetem pełnomocnik rodziny 29-latka Wojciech Kasprzyk mówi o „tendencyjnym podejściu policji”. „Opublikowali tylko część nagrania, więc nie znamy przebiegu całej sytuacji. Rzeczą naturalną jest, że ojciec stanął między policjantem a synem, żeby syn nie został zastrzelony” – powiedział. Zaapelował o pokazanie całego nagrania oraz wyników sekcji zwłok.

/źródło: RMF FM, Policja/

Suski „walczy z brukselskim okupantem”. Komentarz premiera

#3

Konrad Fryszak, poseł Koalicji Obywatelskiej, opublikował na swoim profilu na Facebook’u fragment wystąpienia Marka Suskiego podczas uroczystości 76. rocznicy uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia UB w Radomiu. W przedstawionym fragmencie poseł PiS mówi m.in. że Polska będzie musiała walczyć z „brukselskim okupantem”.

„Polska (…) walczyła z okupantem sowieckim, będziemy walczyć z okupantem brukselskim. Bruksela przysyła nam namiestników, którzy mają Polskę doprowadzić do porządku, rzucić nas na kolana, żebyśmy byli może landem niemieckim, a nie dumnym państwem wolnych Polaków” – mówił Suski w opublikowanym nagraniu.

Na słowa Suskiego zareagował premier Mateusz Morawiecki, którego zdaniem nie powinno się porównywać obecnej sytuacji do tej z czasów II wojny światowej.

„Nie należy porównywać tych dwóch porządków. Wojna to było coś absolutnie niewyobrażalnego, to było okrucieństwo po stronie niemieckiej, sowieckiej, jakiego Polacy nigdy wcześniej nie doświadczyli” – powiedział premier Mateusz Morawiecki, proszony o komentarz do słów posła Marka Suskiego. „Z szacunku dla ofiar strasznych zbrodni niemieckich nie chcę porównywać do tamtego czasu i naszych dzisiejszych czasów, to jest zupełnie co innego” – podkreślił szef rządu.

/źródło: PAP, RMF FM/

Tragiczny wypadek spadochroniarza

#4

Około godziny 14 doszło do tragicznego wypadku spadochroniarza w Gliwicach. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia, a później śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie udało się jednak uratować życia spadochroniarza. Na miejscu jest prokurator oraz specjaliści z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Będą oni ustalać przyczyny wypadku. Według informacji RMF FM, mężczyzna, który zginął, był doświadczonym spadochroniarzem. Najprawdopodobniej pochodził spoza województwa śląskiego.

/źródło: RMF FM/

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “10.09.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.