Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.
Rocznica katastrofy smoleńskiej

W sobotę odbyły się na terenie całego kraju uroczystości związane z 11. Rocznicą katastrofy smoleńskiej, do której doszło 10.04.2010 roku. Ze względu na epidemię i ogólnokrajowe ograniczenia wszystkie uroczystości miały charakter kameralny. W ich uroczystościach brali udział najważniejsi przedstawiciele władzy w Polsce. Prezydent Andrzej Duda o poranku złożył kwiaty na Wawelu w Krakowie, a następnie w godzinach okołopołudniowych pod pomnikiem ofiar smoleńskich na Pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Pod pomnikiem ofiar kwiaty również złożyli m.in. delegacja złożona z Premiera M. Morawieckiego, Wicepremiera J. Kaczyńskiego oraz Marszałkini Sejmu E. Witek. Delegacja ta złożyła również wieńce na cmentarzu na Powązkach oraz na cmentarzu na Bródnie, aczkolwiek w tym nie uczestniczyła już Marszałek Witek. Na Powązkach wieniec złożył również Marszałek Senatu T. Grodzki. Pod pomnikiem na Pl. Piłsudskiego kwiaty złożył również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Pamiątkowe wieńce zostały złożone w parlamencie oraz radzie ministrów. W Sejmie pod tablicą upamiętniającą ofiary hołd oddała delegacja złożona z Marszałkini E. Witek, Wicemarszałków: M. Gosiewskiej i P. Zgorzelskiego oraz szefowej Kancelarii Sejmu A. Kaczmarskiej. W Senacie pod analogiczną tablicą wieńce złożyli Marszałek T. Grodzki wraz z Wicemarszałkiem M. Kamińskim. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pamiątkowe kwiaty złożył Premier M. Morawiecki.
Z powodów epidemicznych wiele osób nie mogła osobiście uczestniczyć, ale bardzo wielu polityków zarówno strony rządzącej jak i opozycji w sieci upamiętniło ofiary. Wpisy związane z katastrofą umieścili m.in. oficjalne konta Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury i Sportu, M. Morawiecki (Premier), Z. Ziobro (minister sprawiedliwości), A. Adamczyk (minister infrastruktury), E. Witek (Marszałek Sejmu), M. Dworczyk (szef KPRM), B. Budka (lider KO), W. Kosiniak-Kamysz (lider PSL), R. Trzaskowski (Prezydent Warszawy), B. Aliu (chargé d’affaires ambasady USA) i wielu innych.
Katastrofa smoleńska odebrała wielu rodzinom wspaniałe Matki, Ojców, Córki i Synów. Zraniła też naszą Ojczyznę, odbierając ludzi najwybitniejszych i najbardziej potrzebnych. Pamiętamy o wszystkich 96 ofiarach. Kontynuowanie ich dzieła to nasz obowiązek. Niech spoczywają w pokoju. pic.twitter.com/lxnmqWRH0J
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) April 10, 2021
11 rocznica katastrofy smoleńskiej, jak co roku, przypomina nam o tragiczne zmarłych rodakach. 96 osób, które zginęły na służbie Polsce.
— Elżbieta Witek (@elzbietawitek) April 10, 2021
Oddaję dziś cześć wszystkim 96 ofiarom tej tragicznej katastrofy. Rodakom, dla których ziemia smoleńska okazała się ostatnim przystankiem. pic.twitter.com/BPd4ddcRZo
11 lat temu Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą Marią Kaczyńską oraz 94 członkami delegacji rządowej zginęli w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym Polakom w 70. rocznicę sowieckiej zbrodni. Nigdy nie zapomnimy o tej tragedii.
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) April 10, 2021
Dziś 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tragicznego wypadku, w którym zginęło 96 osób. Najważniejsi politycy w państwie, cała załoga, wszyscy pasażerowie, wśród nich nasi przyjaciele. Niech nic nie przesłoni nam pamięci o nich.
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) April 10, 2021
Pamięć o śp. Prezydencie Lechu Kaczyńskim, jego Małżonce Marii oraz pozostałych ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem zawsze będzie żywa. Ta narodowa tragedia zmieniła historię i nas samych.
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) April 10, 2021
Bardzo nam ich brakuje, szczególnie w tych trudnych czasach… #Pamiętamy pic.twitter.com/IAByNZXmCD
Marszałek @profGrodzki oraz Wicemarszałek @kaminskimichal złożyli kwiaty przed znajdującymi się w Sejmie tablicami, upamiętniającymi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. pic.twitter.com/XCDQ9gfXPk
— Senat RP 🇵🇱 (@PolskiSenat) April 10, 2021
Jak co roku #10kwietnia przy grobie ś.p. Krystyny Bochenek oddaliśmy cześć pamięci wszystkim 96 ofiarom katastrofy smoleńskiej. Ta rocznica powinna być okazją do refleksji, że śmierć nigdy nie powinna stanowić okazji do tworzenia głębokich, międzyludzkich podziałów… pic.twitter.com/dyV9gIe3vf
— Borys Budka (@bbudka) April 10, 2021
To już 11 lat. Wtedy, 10. kwietnia, byliśmy razem. W smutku, zadumie i żałobie. Potrafiliśmy odrzucić na bok polityczne spory i zjednoczyć się, dotknięci tragedią, która nie ma barw politycznych. Uczcijmy dziś Ich pamięć. Bo nie umierają Ci, którzy trwają w pamięci żywych. pic.twitter.com/k5tp2rEdgd
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) April 10, 2021
Protesty podczas obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej

W sobotę około godziny 8 w Ogrodzie Saskim niedaleko Placu Piłsudskiego, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się protesty. Kilkadziesiąt osób protestowało z flagami „Strajku przedsiębiorców”. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że w wyniku działań zatrzymanych zostało 11 osób, 19 osób zostało ukaranych mandatami, natomiast 295 osób wylegitymowano. Policja dodatkowo zapowiada, że skieruje do sądu wnioski o ukaranie 193 osób. Wśród zatrzymanych był lider strajku Paweł Tanajno, który w zeszłorocznych wyborach prezydenckich był jednym z kandydatów na urząd Prezydenta.
Kontrowersyjny film podkomisji Macierewicza

W Telewizji Republika wyemitowany został ponad 40-minutowy film przygotowany przez podkomisję smoleńską pod kierownictwem Antoniego Macierewicza. W opublikowanym materiale ukazano symulacje i rekonstrukcje katastrofy. Z materiału wynika, że wybuchy w kadłubie i na skrzydle Tupolewa oraz działania Rosjan przyczyniły się do katastrofy. Według autorów świadczą o tym m.in. obecność heksogenu i trotylu na szczątkach wraku TU-154M oraz charakterystyczne dla eksplozji rozmieszczenie ciał ofiar.
„Dziś już wiemy, że do tragedii smoleńskiej nie doszłoby, gdyby nie rozbicie TU-154M na skutek eksplozji, która zniszczyła najpierw lewe skrzydło, a następnie cały samolot i zabiła 88 pasażerów i 8 członków załogi. Taka jest prawda o katastrofie smoleńskiej, największej tragedii jaka spadła na Polskę niepodległą po 1945 roku” – podsumowano raport podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.
Oprócz filmowej ekranizacji prac podkomisja przygotowała obszerny raport, który ma być zaprezentowany w najbliższych dniach.
Sam film jak i działania komisji pod nadzorem byłego ministra obrony budzą wiele kontrowersji, a największą z nich jest teoria mówiąca o wybuchach oraz rzekomym dobijaniu ofiar na miejscu.
Ostatni rejs Krzysztofa Krawczyka

W sobotę w łódzkiej archikatedrze odbył się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Krzysztofa Krawczyka. „Oto wokalista i kompozytor Krzysztof Krawczyk wyruszył parostatkiem w piękny rejs, statkiem na parę w piękny rejs. Najpiękniejszy, bo wieczny” – mówił w trakcie uroczystości biskup pomocniczy senior diecezji częstochowskiej Antoni Długosz, prywatnie wieloletni przyjaciel zmarłego artysty.

W trakcie uroczystości żałobnych obok rodziny i przyjaciół udział wzięli również przedstawiciele władzy państwowych i lokalnych, przybył m.in. premier Mateusz Morawiecki. Ze względu na sytuację epidemiczną w pogrzebie udział mogło wziąć jedynie 75 osób. Artysta spoczął na cmentarzu w podłódzkiej miejscowości Grotniki, gdzie mieszkał. Na cmentarzu żegnało go ponad tysiąc ludzi. Uroczystości miały charakter państwowy.
Poniżej procent zakażeń po zaszczepieniu

Minister zdrowia Adam Niedzielski za pośrednictwem Twittera informację odnośnie zakażeń osób po przyjęciu szczepionki przeciwko Covid. Z udostępnionych danych wynika, że 51 tys. na ponad 5,5 mln zaszczepionych miało wynik dodatni, co daje 0,9 procenta. Minister podkreślił, że ponad połowa zakażeń miała miejsce do 14 dni od podania pierwszej dawki szczepionki. Ponad 38% to grupa, u której minęło więcej niż 14 dni od podania pierwszej dawki. Poniżej 4 procent to grupa, u której nie minęło 14 dni od podania drugiej dawki, natomiast u powyżej 8% taki okres czasu upłynął.
Do tej pory w grupie ponad 5,5 mln zaszczepionych jedynie 51 tys osób wykazało dodatni wynik testu na #COVID19, czyli 0,9%. Ponad połowa tych zakażeń nastąpiła w okresie do 14 dni po pierwszej dawce. Oznacza to w uproszczeniu, że poziom ochrony przekracza 99%.#szczepimysie pic.twitter.com/qDnBtL8lw1
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 11, 2021
Wcześniejsze Przeglądy weekendu:
– 20-21.03.2021 Przegląd Weekendu
– 27-28.03.2021 Przegląd Weekendu
– 03-05.04.2021 Przegląd Weekendu