10-11.07.2021: Przegląd weekendu

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

80. rocznica mordu w Jedwabnem

#1

W niedzielę odbyły się obchody 80. Rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem. Rocznica przypadała na sobotę 10 lipca, ale ze względu na Szabat uroczystości przełożono.

W uroczystościach wzięli udział m.in. doradca prezydenta RP ds. polityki zagranicznej Paweł Czerwiński, reprezentant Rady Ministrów sekretarz ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, szef Kancelarii Senatu RP Adam Niemczewski, pełnomocnik MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską Jarosław Nowak, wysłannik departamentu USA ds. holocaustu, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, RPO Adam Bodnar, bp Rafał Markowski, ks. Wojciech Lemański, prof. Andrzej Rzepliński, politycy i wiele innych osób.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej

#2

Właśnie dzisiaj, 11 lipca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa poświęcony pamięci ofiar rzezi wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od lutego 1943 do lutego 1945 roku.

Sprawcami zbrodni wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska, która uczestniczyła w mordowaniu polskich sąsiadów.

Bezpośrednią odpowiedzialność za przeprowadzenie ludobójczej czystki etnicznej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej na polskiej ludności cywilnej ponosi główny dowódca UPA Roman Szuchewycz.

W dniach 11 i 12 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w mniej więcej 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim.

Akcja UPA była kulminacją trwającej już od początku 1943 roku fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów. Łącznie w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tysięcy Polaków.

W poście na Facebooku szef polskiego rządu podkreślił, że „Zbrodnia Wołyńska to jedna z największych tragedii w dziejach narodu polskiego i zarazem jeden z najbardziej przerażających aktów ludobójstwa”. „Zaplanowana i z niewysłowionym okrucieństwem realizowana przez OUN – UPA w piekło cierpienia zamieniła nie tylko Wołyń, ale też liczne wioski Podola, Pokucia czy Małopolski Wschodniej” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Pierwszy komercyjny lot w kosmos

#3

W niedzielę 11 lipca Virgin Galactic przeprowadziło pierwszy w pełni załogowego lotu swojej maszyny w okolice kosmosu. Jednym z pasażerów był założyciel firmy – Richard Branson. Oprócz Bransona w podróży wzięły udział trzy inne osoby z firmy: Beth Moses (główna instruktorka astronautów Virgin Galactic), Colin Bennett (główny inżynier operacyjny firmy) oraz Sirisha Bandla (wiceprezeska ds. rządowych i badań). Za sterami maszyny zasiedli: Dave Mackay oraz Mike Masuci.

Scenariusz operacji zakładał start VSS Unity z należącego do Virgin Galactic kosmodromu Spaceport America, znajdującego się w Nowym Meksyku. Samolot kosmiczny został wyniesiony przez samolot-matkę VMS Eve.

Statek-matka, składający się z dwóch kadłubów samolot, wyniesie VSS Unity na wysokość 16 kilometrów nad poziomem morza, gdzie doszło do rozdzielenia dwóch maszyn. Kosmiczny samolot natychmiast uruchomił silniki rakietowe, przechylił się niemal pionowo w górę i przyspieszył do około trzykrotności prędkości dźwięku, aby móc dotrzeć na krawędź kosmosu, znajdującą się prawie 90 kilometrów nad poziomem morza. Po dotarciu na wysokość docelową piloci wyłączył silniki maszyny i pozwolił jej na swobodny przelot nad Ziemią. Czworo członków załogi, którzy wcielili się w rolę pasażerów celem sprawdzenia wrażeń z lotu, prawdopodobnie poczuło wtedy stan nieważkości. Mogli oni także podziwiać widok Ziemi dzięki 17 oknom umieszczonym na ścianach kosmicznego samolotu. Pobyt w stanie nieważkości trwał kilka minut, zanim grawitacja zaczęła przyciągać VSS Unity z powrotem na Ziemię. VSS Unity został zaprojektowany tak, aby w drodze powrotnej skierować skrzydła i ogon w górę. Dzięki temu samolot podczas opadania na Ziemię przez kolejne warstwy atmosfery mógł stopniowo tracić prędkość. Około 16 kilometrów nad Ziemią, czyli na wysokości, na której doszło do rozłączenia maszyny ze statkiem – matką, skrzydła zostały obrócone z powrotem do pierwotnej pozycji. Umożliwiło to lot szybowcowy w stronę miejsca lądowania.

Finał EURO

#4

W niedzielę o 21 na stadionie Wembley rozegrany zostanie ostatni – 51. mecz mistrzostw Europy pomiędzy Anglią, a Włochami. W drodze do finału Anglicy wyszli z pierwszego miejsca w grupie D (z Chorwacją, Czechami i Szkocją), następnie w 1/8 finału pokonali Niemców 2:0, w ćwierćfinale gładko wygrali z Ukrainą 4:0, by w półfinale po dogrywce wygrać z Danią. Włosi natomiast wygrali grupę A (ze Szwajcarią, Walią i Turcją), by w 1/8 finału po dogrywce ograć 2:1 Austrię, następnie w hitowym ćwierćfinale pokonali Belgów 2:1 oraz w półfinale po rzutach karnych Hiszpanów.

Ciężko wskazać faworyta spotkania, delikatną przewagę mogą mieć Anglicy ze względu na to, że nie musieli zbyt dużo przemieszczać się podczas całego EURO, jedynie ćwierćfinał rozegrali w Rzymie, pozostałe mecze natomiast na Wembley. Włosi fazę grupową rozegrali u siebie w Rzymie, by następnie lecieć na Wembley do Monachium oraz wrócić na Wembley.

Spotkanie w TVP pierwotnie miał skomentować Dariusz Szpakowski wraz z Andrzejem Juskowiakiem, ale w piątek szef sportu w Telewizji Polskiej – Marek Szkolnikowski, poinformował, że zmieniona została obsada i mecz skomentuje duet: Mateusz Borek, Kazimierz Węgrzyn.

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “10-11.07.2021: Przegląd weekendu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *