Wtorek

11.05.2021: Przegląd dnia

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

Jagiełło odchodzi z PKO

#1

Dziś przed południem, po 12 latach, Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP.

Mówi się, że za jego dymisją stoi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Za bardzo problematyczne i źle wpływające na wyniki banku uznano w PiS przejęcie przez PKO Bank Polski w 2013 r. małego banku – Nordea Bank Polska. Dziś bowiem państwowy gigant ma z tego powodu garb w postaci ryzykownych kredytów frankowych a co za tym idzie – problem wizerunkowy, którego najchętniej pozbyto by się w obozie rządzącym.

Jagiełło był także postrzegany w PiS jako „spadek po Platformie”.

Sędzia Juszczyn może wrócić do pracy

#2

-Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał, że sędzia Paweł Juszczyszyn może wracać do orzekania.

Zdaniem pełnomocnika sędziego Pawła Juszczyszyna, adwokata Michała Romanowskiego, to przełomowe rozstrzygnięcie. Przełomowe, bo pokazuje, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a jej uchwały – nie są żadnymi orzeczeniami. Oczywiście, to na razie tylko forma zabezpieczenia, ale formalnie oznacza, że na dziś nie ma podstaw, by sędzia nie orzekał. Postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie nie jest prawomocne, ale jest natychmiast wykonalne.

– To pierwsze orzeczenie, które bezpośrednio uznaje, że w stopniu wystarczającym uprawdopodobniliśmy, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, a więc jej wszelkie uchwały trzeba uznać za nieistniejące – podsumowuje Romanowski.

Pracodawca sprawdzi trzeźwość?

#3

Jeszcze w tym roku rząd chce przyjąć projekt ustawy, który zakłada, że pracodawcy będą mieli prawo do badania trzeźwości pracowników przed rozpoczęciem dnia pracy. To pokłosie głośnego wypadku autobusu, do którego doszło w 2020 r. na trasie S8 w Warszawie. Zginęła w nim jedna osoba, a 20 zostało rannych. Jak się później okazało, kierowca prowadził, będąc pod wpływem narkotyków.

Co zmieni się po przyjęciu ustawy?

  • Pracodawca będzie mógł wyrywkowo badać trzeźwość swoich pracowników.
  • Pracodawca będzie zobowiązany do niedopuszczenia pracownika do wykonywania obowiązków służbowych, jeśli pracownik będzie znajdować się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
  • Kontrole nie będą dotyczyć wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracodawca będzie mógł kontrolować stan trzeźwości również w przypadku współpracowników z własną działalnością gospodarczą.
  • Pracodawca będzie mógł ukarać pracownika, który pojawi się w pracy, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających upomnieniem, naganą lub karą pieniężną.

A Wy jak oceniacie taką możliwość? 

Poprzednie Przeglądy dnia:

04.05.2021 Przegląd dnia – wtorek
05.05.2021 Przegląd dnia – środa
06.05.2021 Przegląd dnia – czwartek
07.05.2021 Przegląd dnia – piątek
10.05.2021 Przegląd dnia – poniedziałek

patronite

___

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

03 comments on “11.05.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.