Wtorek

11.05.2022: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Sejmowa komisja sprawiedliwości odrzuciła poprawki Solidarnej Polski ws. Izby Dyscyplinarnej SN

#1

W środę sejmowa komisja sprawiedliwości wróciła do prac nad projektami ustaw dotyczących zmian w Sadzie Najwyższym – zarówno projektu prezydenta jak i posłów PiS. Projekt Andrzeja Dudy uznany jest za wiodący, bo zakłada likwidację Izy Dyscyplinarnej Sadu Najwyższego. Solidarna Polska do projektu prezydenta złożyła ponad 20 poprawek. Główne z nich dotyczą wykreślenia “testu bezstronności i niezawisłości sędziego” – procedury, która według SP jest niezgodna z konstytucją. Kluczowe poprawki zostały odrzucone.

Poprawki te poparło czterech posłów, dziewięciu było przeciw, zaś 11 członków komisji wstrzymało się od głosu.

Uznany za wiodący w pracach komisji projekt prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem “testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, dająca każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

/źródło: RMF FM, PAP/

Komisja Europejska gotowa zaakceptować KPO

#2

Komisja Europejska jest zadowolona z wyniku rozmów w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i gotowa jest go zaakceptować, czeka tylko na potwierdzenie z Warszawy.

Do tej pory KPO nie uzyskał akceptacji głównie ze względu na kwestie praworządności. Teraz Komisja Europejska daje do zrozumienia, że jest zielone światło, a wszelkie decyzje pozostają tylko i wyłącznie po stronie Polski.

„Bruksela czeka na ostateczną akceptację ze strony Warszawy. KE odblokuje KPO jak tylko uzyska sygnał, że polski rząd zgadza się z uzgodnionymi tzw. kamieniami

milowymi i celami. Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa iść do przodu” – przekazała rzeczniczka KE.

Chodzi o tzw. kamienie milowe wpisane do tekstu KPO, czyli zobowiązania, od których realizacji uzależnione są wypłaty. To trzy warunki: likwidacja Izby Dyscyplinarnej, reforma systemu dyscyplinarnego sędziów i przywrócenie do orzekania sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

“Współpracowaliśmy z Polską nad kamieniami milowymi i celami we wszystkich trzech punktach i jesteśmy zadowoleni z wyniku naszych rozmów” – informuje rzeczniczka KE.

KE była już gotowa zaakcentować polski KPO 9 kwietnia, gdy na konferencję darczyńców dla Ukrainy przyjechała do Warszawy szefowa KE Ursula con der Leyen. Jednak strona polska zaczęła wówczas stawiać warunki niemożliwe do spełnienia dla KE. Warszawa domagała się np. żeby KE odstąpiła od ściągania kar naliczanych w związku z Izbą Dyscyplinarną. KE poinformowała wówczas, że ma obowiązek traktatowy, by pilnować wykonywania przez kraje UE orzeczeń TSUE, a w tym wypadku orzeczeniem jest postanowienie TSUE o nałożeniu kary. KE nie może także anulować już naliczonych kar.

/źródło: RMF FM/

Ambasador Polski wezwany do rosyjskiego MSZ

#3

Krzysztof Krajewski, ambasador Polski w Rosji został w środę wezwany do rosyjskiego Ministerstewa Spraw Zagranicznych. Wezwanie polskiego dyplomaty ma związek z incydentem z udziałem rosyjskiego ambasadora w Polsce w poniedziałek 9 kwietnia.

Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew chciał złożyć kwiaty przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie, ponieważ 9 maja Rosja obchodziła dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili Andriejewowi przejście pod miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali ambasadora czerwoną substancją.

Polski ambasador usłyszał w Moskwie kolejny ostry protest Rosjan. Nie wiadomo, czy Rosjanie zdecydują się na coś więcej niż protest – np. wydalenie z Rosji kilku polskich dyplomatów lub nawet samego ambasadora.

Do resortu spraw zagranicznych w Moskwie wezwany został również amerykański ambasador w Rosji John Sullivan. Dyplomacja USA  nie podaje na razie więcej szczegółów.

/źródło: RMF FM/

„Campus Tuska” konkurencja „campusu Trzaskowskiego”?

#4

Partyjna młodzieżówka wraz z młodymi posłami Platformy Obywatelskiej latem zorganizuje cykl spotkań. Nad projektem czuwa Radosław Sikorski, a inicjatywę wspiera Donald Tusk. W PO są głosy, że to konkurencja dla “Campusu Polska Przyszłości” Rafała Trzaskowskiego. Letnie warsztaty PO w rzeczywistości mają być czymś na kształ „campusu Tuska”.

„Jednocześnie znowu pojawiają się głosy na temat napięć na linii Rafał Trzaskowski – Donald Tusk. Prezydent Warszawy od wybuchu wojny w Ukrainie mocno się zaktywizował.

Bardzo często pojawia się w mediach, również zagranicznych. O ile – jak słyszymy – Tuska raczej nie martwią prezydenckie ambicje Trzaskowskiego, o tyle ewentualne premierowskie już tak. Być może właśnie dlatego krążą plotki o forsowaniu przez lidera PO Izabeli Leszczyny na szefa rządu po ewentualnym odsunięciu PiS od władzy” – podaje Onet.

Portal podaje, że impreza ma być podzielona na cztery edycje, a pierwsza odbędzie się w czerwcu w Małopolsce.

„To nie będzie wielkie medialne wydarzenie. Raczej będą to szkolenia dla naszej młodzieżówki. Wielu młodych ludzi wręcz dopominało się o tego rodzaju spotkania. Czy pojawi się Donald Tusk? Mam nadzieję, że wszyscy najważniejsi politycy Platformy będą chcieli wziąć udział w tych warsztatach” – mówi Onetowi osoba zaangażowana w organizację spotkań.

Portal podaje, że w Platformie pojawiły się głosy, że latem odbędą się dwie konkurencyjne imprezy dla młodych ludzi organizowane przez ludzi PO. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż – jak wynika z informacji Onetu — projektowi warsztatów dla partyjnej młodzieży patronuje Radosław Sikorski, były szef dyplomacji, a obecnie europoseł PO. To również jeden z najbliższych ludzi szefa partii Donalda Tuska – pisze Onet.

/źródło: Onet/

Miss Polonia skazana ws. karuzeli VAT-owskiej

60 tys. zł musi zwrócić Skarbowi Państwa oskarżona Marcelina Z. Wyrok ws. karuzeli VAT-owskiej ogłosiła sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu Katarzyna Maciaszek.

Sprawa dotyczy 18 osób oskarżonych m.in. o wyłudzanie podatku VAT. 17 osobom postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. W “karuzeli” brało udział kilkadziesiąt firm z Polski, Niemiec, Litwy, Czech i Ukrainy.

Członkowie grupy mieli wytwarzać i przesyłać drogą elektroniczną fikcyjne faktury VAT, żeby tworzyć historię komunikacji elektronicznej między podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nielegalny proceder.

Jedną ze współoskarżonych jest znana z telewizji prezenterka, Miss Polonia 2011 roku Marcelina Z. Jako jedyna nie usłyszała zarzutu udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzucono jej oszustwa skarbowe, fałszerstwo faktur i pranie brudnych pieniędzy. Marcelina Z. przyznała się do pierwszych dwóch. Za ten czyn groziło jej do 8 lat więzienia. Sąd w Kaliszu uznał winę i wymierzył jej karę grzywny w wysokości 60 tys. zł.

/źródło: PAP/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *