Środa

11.08.2021: Przegląd dnia

Przegląd dnia to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego dnia.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę

#1

Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę.

Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS i utworzą własne koło parlamentarne – poinformował w środę na Twitterze Jan Strzeżek.

W środę rano zebrał się Zarząd Krajowy Porozumienia, który podjął taką decyzję wskutek wtorkowego wniosku premiera Morawieckiego do prezydenta o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Do tej pory Gowin oficjalnie nie otrzymał informacji o dymisji ze strony szefa rządu.

Głosowanie i debata nad lex TVN

#2

Po 17:00 Sejm wznowił obrady jednodniowego posiedzenia, które rozpoczęło się dziś rano. Niebawem w izbie niższej ma być głosowana tzw. ustawa lex TVN.

W Sejmie doszło do licznych spięć, zarówno podczas obrad na sali plenarnej, jak i w trakcie prac komisji Kultury i Środków Przekazu. Już na wstępie posiedzenia komisji opozycja była bliska odrzucenia projektu, jednak ostatecznie jednym głosem projekt ustawy przeszedł do dalszych prac.

Następnie ustawa wróciła pod obrady, które zostały dziś przerwane m.in wskutek znalezienia na sejmowej sali telefonu komórkowego (więcej informacji tutaj).

Ok 17:30 Władysław Kosiniak-Kamysz wnioskował o odroczenie obrad do 2 września. – Przed chwilą wysoka izba przegłosowała odroczenie porządku obrad, pan premier Morawiecki i pan minister zdrowia muszą się do tych punktów przygotować. Trzeba się nad tym wszystkim starannie zastanowić. Nie będziemy pod taką presją czasu stawiać premiera i ministra – powiedział. W głosowaniu było 229 d0 227 na korzyść odroczenia obrad.

Możliwe międzynarodowe skutki lex TVN

#3

Wirtualna Polska napisała we wtorek, iż przegłosowanie nowelizacji ustawy medialnej może prowadzić do zmiany amerykańskich planów wojskowych wobec Polski. „Na Kapitolu rozmawia się o relokacji części wojsk do Rumunii” – podano, powołując się na źródła w Waszyngtonie. „Do tych plotek podchodzimy ostrożnie” – odpowiada wiceminister Jabłoński, prezentując stanowisko MSZ zgodnie z którym ma być to próba wywarcia nacisku na polski rząd. Tymczasem o poważnych zamiarach amerykańskich kongresmenów pisze także od dwóch dni korespondent RMF FM w USA Paweł Żuchowski.

“W reakcji na przyjęcie “lex TVN” Amerykanie są w stanie wykonać bardzo wiele ruchów. Zarówno ekonomicznych, jak i innych. Nie tylko z powodu tej konkretnej inwestycji, ale ogólnie dostępu do polskiego rynku. Tu chodzi o zasadę, by amerykańskie inwestycje, handel, eksport, nie były zatrzymywane nigdzie” – ocenił dziś ekspert ds międzynarodowych dr Grzegorz Jacek Kostrzewa-Zorbas.

Emilewicz i Bortniczuk wracają do rządu?

#4

Według portalu myPolitics, po zdymisjonowaniu wicepremiera Jarosława Gowina oraz objęciu przez Marcina Ociepę funkcji ministra Rozwoju, Pracy i Technologi (jeszcze nieoficjalnym), do rządu i tego ministerstwa jako wiceministrowie powrócić mają Jadwiga Emilewicz oraz Kamil Bortniczuk.

Oznaczałoby to iż, byłe już  ministerstwo Jarosława Gowina mogłoby zostać “przejęte” przez byłych działaczy Porozumienia: Marcina Ociepę (jeszcze w Porozumieniu) jako Ministra, a Jadwiga Emiliewicz i Kamil Bortniczuk jako nowych wiceministrów. Więcej informacji w tej sprawie jutro. 

Poprzednie Przeglądy dnia:

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

02 comments on “11.08.2021: Przegląd dnia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *