11-12.09.2021: Przegląd dnia

Przegląd weekendu to krótkie podsumowanie najważniejszych, najciekawszych wydarzeń danego weekendu.

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Protest medyków

#1

W sobotę w Warszawie rozpoczął się zapowiadany protest pracowników zawodów medycznych. Najpierw ulicami stolicy kilka tysięcy osób przemaszerowało, aż dotarli pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie rozstawione zostało „białe miasteczko”. W trakcie przemarszu na przyniesionych przez protestujących transparentach można było przeczytać postulaty jakich się domagają m.in. „Stop pracy 400 h! Wypoczęty medyk = bezpieczny pacjent!” czy „Jedna pielęgniarka na 30 pacjentów! Komu pomóc jako pierwszemu?”. „Białe miasteczko 2.0” jak nazywają je organizatorzy, podobne do tego z protestu z 2007 roku stanęło przed Kancelarią premiera i zgodnie z zapowiedziami protestujących pozostanie, aż do spełnienia przez rząd ich postulatów.

Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów przedstawił PAP jak będzie działać miasteczko. Rozstawione zostały trzy białe namioty. Jeden zostanie przeznaczony na codzienne konferencje prasowe, gdzie protestujący każdego dnia będą przedstawiać jeden z postulatów. W kolejnym namiocie każdego dnia będzie gościć inna fundacja, która będzie prowadzić działania takie jak zbiórka pieniędzy na rzecz chorych dzieci. W trzecim namiocie zaplanowano warsztaty m.in. z resuscytacji krążeniowo oddechowej. Pisula podkreślił również, że każdy dzień protestu ma swój temat.

„Jest dzień psychiatrii, dzień chirurgii, dzień onkologii – to ważne tematy, często najbardziej zaniedbane w ochronie zdrowia” – podkreślił Pisula.

Codziennie w „miasteczku” prowadzone będą również nieodpłatne badania profilaktyczne, jak pomiar ciśnienai, czy glikemii. Na chwilę obecną przygotowany jest plan działania na cały tydzień, jednak protestujący nie wykluczają, że możliwe jest przedłużenie działalności „miasteczka”, jeśli rząd nie spełni ich postulatów. Protestujący będą tam nocować, mają namioty, przenośne toalety, a także agregaty prądotwórcze.

Medycy mają również przygotowaną scenę. Celem – jak wyjaśnił przewodniczący zgromadzenia – jest budowa otwartego miejsca, do którego może przyjść pacjent i opowiedzieć o problemach w systemie ochrony zdrowia ze swojego punktu widzenia. „My będziemy mogli powiedzieć o tym, co nam byłoby potrzebne, żeby móc mu udzielić takiej pomocy, jakiej on potrzebuje. My wiemy, że jest źle. Dlatego protestujemy” – wyjaśnił Pisula.

“Białe miasteczko”, jak mówił, to miejsce nie tylko dla pracowników ochrony zdrowia, lecz także dla pacjentów. „Chcemy to zrobić razem i w ten sposób polityków pchnąć do tej zmiany, której od dawna już oczekujemy” – dodał.

Protest medyków doszedł do skutku w związku z fiaskiem rozmów ostatniej szansy jakie odbyły się w piątek. Przedstawiciele protestujących jako warunek konieczny kontynuowania rozmów wskazali obecność premiera Mateusza Morawieckiego na piątkowym spotkaniu. Jak podkreślali minister zdrowia Adam Niedzielski nie jest dla nich partnerem do rozmów, jednakże szef rządu nie zjawił się na spotkaniu, które dobiegło końca po zaledwie kilku minutach.

„Po raz kolejny zostaliśmy przez rządzących oszukani” – komentował na konferencji prasowej przed Ministerstwem Zdrowia Artur Drobniak, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

/źródło: PAP, RMF FM/

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej

#2

Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, oraz Matka Elżbieta Czacka, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanej Służebnic Krzyża, zostali włączeni przez papieża Franciszka w poczet błogosławionych.

List Apostolski, w którym papież wpisał w poczet błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Matkę Elżbietę Różę Czacką, odczytał po łacinie kard. Semeraro, a następnie w języku polskim bp Michał Janocha.

“My, papież Franciszek (…) naszą Apostolską władzą zezwalamy, aby czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, prymas Polski, kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, pasterz według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka (…), a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata – i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani Błogosławionym” – napisał papież Franciszek.

Zapowiedział, że wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego obchodzone będzie 28 maja, a Matki Elżbiety Czackiej 19 maja.

Dokument podpisany został przez papieża w Rzymie, na Lateranie, w przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

/źródło: PAP, RMF FM/

Pożegnalna wizyta kanclerz Angeli Merkel

#3

Żegnająca się ze stanowiskiem kanclerz Niemiec Angela Merkel w sobotę złożyła wizytę w Warszawie, gdzie w Łazienkach Królewskich spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Omówiliśmy temat Nord Stream 2 i tutaj w szczególności bezpieczeństwo tego regionu, bezpieczeństwo związane z tranzytem gazu przez Ukrainę, przez Polskę i potencjalne rozwiązania, które się z tym wiążą, również w związku ze zmianą stanowiska Stanów Zjednoczonych” – powiedział premier po spotkaniu.

„O polityce klimatycznej dyskutowaliśmy z różnych punktów widzenia. Oczywiście wpływ na społeczeństwo to problem numer jeden i my, w szczególności w Polsce, wiemy doskonale, że mamy specyficzną sytuację związaną z naszą ogromną zależnością od energetyki opartej na węglu” – podkreślił Morawiecki. „I będziemy musieli mieć swój czas, swój harmonogram dochodzenia do neutralności klimatycznej, gdzieś w dalszej przyszłości, ale też do osiągnięcia celów ogólnoeuropejskich” – dodał szef polskiego rządu.

Merkel nawiązała też do sprawy gazociągu Nord Stream2. „Naszym celem jest to, by Ukraina pozostała krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu i w kontekście Stanów Zjednoczonych musimy zadbać o to, aby zapewnić bezpieczeństwo tego, że Ukraina po wygaśnięciu obecnej umowy, po roku 2024, pozostanie krajem tranzytowym dla gazu rosyjskiego” – podkreśliła kanclerz Niemiec.

Kanclerz Niemiec została zapytana na konferencji po spotkaniu z szefem polskiego rządu o “kontrowersyjną” reformę wymiaru sprawiedliwości.

„Jeżeli mówimy teraz o Izbie Dyscyplinarnej (Sądu Najwyższego), to powinniśmy znaleźć rozwiązanie poprzez dialog, poprzez rozmowy. Na szczęście są rozmowy też w ramach Komisji Europejskiej” – mówiła Merkel. Zapewniła, że będzie angażowała się rzecz rozwiązania tego sporu poprzez dialog.

Przed spotkaniem z szefem polskiego rządu Angela Merkel złożyła wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Z żegnającą się ze stanowiskiem kanclerza Niemiec Angelą Merkel nie spotkał się prezydent Andrzej Duda, który według informacji z Kancelarii Prezydenta miał umówioną wcześniej rozmowę telefoniczną z przedstawicielem innego państwa.

/źródło: PAP, RMF FM/

20. rocznica zamachów na World Trade Center

#4

W sobotę 11 września mięło dokładnie 20 lat od zamachów na World Trade Center oraz Pentagon, gdzie terroryści porywając kolejno cztery samoloty uderzyli nimi w wieże, Pentagon oraz jeden rozbił się w Pensylwanii.

Terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty i uderzyli nimi najpierw w dwie bliźniacze wieże WTC, następnie w Pentagon, a w przypadku czwartego samolotu po zrywie pasażerów rozbił się on w Pensylwanii. W zamachach zginęło łącznie 2996 roku.

Zamachy na WTC - zdjęcie z 11 września 2001 roku/Hubert Boesl /PAP/DPA

Wydarzenia te rozpoczęły machinę wojenną wymierzoną początkowo w odpowiedzialną za zamachy Al.-Kaidę. Terroryści zamach planowali oraz kontrolowali z terenu Afganistanu, co pozwoliło NATO na uznanie wypełnienia artykułyu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego zobowiązującego członków sojuszu do wspólnej obrony jednego z zaatakowanych państw członkowskich. Stany Zjednoczone postawiły afgańskiemu rządowi talibów ultimatum. Żądały między innymi wydania liderów Al-Kaidy, m.in. Osamy bin Ladena. Talibowie odrzucili te żądania.

W niedzielę, 7 października 2001 roku amerykańskie i brytyjskie bombardowania związanych z Al-Kaidą i talibanem celów rozpoczęły inwazję na Afganistan, czyli operację “Enduring Freedom”.

/źródło: RMF FM/

patronite

Jeśli podobają Ci się treści prezentowane na Subiektywno-Obiektywny, zapraszamy do wsparcia naszego działania na Patronite! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *